Šéf Pentagonu udělal přepadovku v Afghánistánu. Stáhnou USA své vojáky?

Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan dnes přiletěl na předem neohlášenou návštěvu Afghánistánu. Podle agentury AP má jednat s veliteli amerických jednotek i s prezidentem Ašrafem Ghaním. Shanahan novinářům v letadle řekl, že nemá žádné pokyny z Bílého domu ohledně snížení počtu amerických vojáků v Afghánistánu. Zdůraznil rovněž, že je důležité, aby do rozhovorů o ukončení 17leté války v zemi byla zahrnuta afghánská vláda, s níž povstalci z řad Tálibánu zatím odmítají jednat.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Patrick Shanahan
doporučujeme

Americký prezident Donald Trump nedávno uvedl, že USA stáhnou své vojáky z Afghánistánu, pokud se podaří dosáhnout mírové dohody s islamistickým hnutím Tálibán. Podle Pentagonu v Afghánistánu nyní působí kolem 14.000 amerických vojáků.

Zvláštní americký vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad v pátek uvedl, že doufá, že dohody bude dosaženo do července, kdy se mají v Afghánistánu konat prezidentské volby. Právě odchod zahraničních jednotek z Afghánistánu je podmínkou Tálibanu v mírových jednáních.

zdroj: YouTube

Zástupci Tálibánu minulý týden tvrdili, že Spojené státy při rozhovorech slíbily stáhnout do konce dubna polovinu svých vojáků z Afghánistánu. Shanahan dnes uvedl, že o takovém kroku se v současnosti nejedná a že on sám nedostal ke snížení počtu vojáků v Afghánistánu rozkaz. Ujistil také, že Spojené státy mají v regionu významné bezpečnostní zájmy.

I po 17 letech od invaze vedené USA do Afghánistánu kontroluje hnutí Tálibán téměř polovinu země a pokračuje v útocích proti afghánské vládě podporované Západem a proti jejím bezpečnostním silám. Vláda v Kábulu má obavy, že stažení většího počtu Američanů z Afghánistánu situaci v zemi ještě zhorší.

Jeden z afghánských představitelů agentuře Reuters pod podmínkou anonymity řekl, že už pouhé narážky na plánované stažení amerických vojáků jsou nebezpečné. "Samozřejmě, že to Tálibánu vlilo krev do žil," uvedl.

Mírová jednání komplikuje také neochota islamistů jednat s afghánskou vládou. "Je důležité, aby se do diskusí zapojila i afghánská vláda. O tom, jak bude Afghánistán vypadat v budoucnosti, musejí rozhodnout sami Afghánci," prohlásil dnes Shanahan.

Shanahan je úřadujícím šéfem ministerstva obrany od 1. ledna. V prosinci totiž rezignoval ministr obrany James Mattis, který nesouhlasil s Trumpovým plánem stáhnout americké vojáky ze Sýrie. Zatímco někdejší velitel amerických vojsk v Iráku a v Afghánistánu, čtyřhvězdičkový generál Mattis byl respektován pro své znalosti v obranné a mezinárodní politice, někdejší viceprezident firmy Boeing Shanahan je v zahraničněpolitických kruzích vnímán jako relativní nováček. V Afghánistánu nikdy do dnešního dne nebyl, uvedla agentura AP.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nebezpečí pro svět: Prohrává Čína bitvu proti nevyléčitelnému moru prasat?

26.04.2019 13:02 V Číně se značně rozšířil Africký mor prasat. Problematické onemocnění pro všechny chovy vepřů…

loading...

Australská kavárna, která dávala přirážku mužům, končí

26.04.2019 12:35 Kavárna v australském Melbourne, která se proslavila 18procentní přirážkou pro muže, v neděli po…

Nová Hedvábná stezka? Bude platit nulová tolerance vůči korupci, slibuje…

26.04.2019 11:19 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching v reakci na mezinárodní kritiku přislíbil více transparentnosti…

Srílanská policie pátrá po 140 lidech s vazbami na IS, muslimové nemají…

26.04.2019 08:47 Srílanská policie v souvislosti se sérií víkendových útoků na kostely a hotely v zemi stále pátrá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama