Šéf Pentagonu udělal přepadovku v Afghánistánu. Stáhnou USA své vojáky?

Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan dnes přiletěl na předem neohlášenou návštěvu Afghánistánu. Podle agentury AP má jednat s veliteli amerických jednotek i s prezidentem Ašrafem Ghaním. Shanahan novinářům v letadle řekl, že nemá žádné pokyny z Bílého domu ohledně snížení počtu amerických vojáků v Afghánistánu. Zdůraznil rovněž, že je důležité, aby do rozhovorů o ukončení 17leté války v zemi byla zahrnuta afghánská vláda, s níž povstalci z řad Tálibánu zatím odmítají jednat.

Patrick Shanahan
doporučujeme

Americký prezident Donald Trump nedávno uvedl, že USA stáhnou své vojáky z Afghánistánu, pokud se podaří dosáhnout mírové dohody s islamistickým hnutím Tálibán. Podle Pentagonu v Afghánistánu nyní působí kolem 14.000 amerických vojáků.

Zvláštní americký vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad v pátek uvedl, že doufá, že dohody bude dosaženo do července, kdy se mají v Afghánistánu konat prezidentské volby. Právě odchod zahraničních jednotek z Afghánistánu je podmínkou Tálibanu v mírových jednáních.

zdroj: YouTube

Zástupci Tálibánu minulý týden tvrdili, že Spojené státy při rozhovorech slíbily stáhnout do konce dubna polovinu svých vojáků z Afghánistánu. Shanahan dnes uvedl, že o takovém kroku se v současnosti nejedná a že on sám nedostal ke snížení počtu vojáků v Afghánistánu rozkaz. Ujistil také, že Spojené státy mají v regionu významné bezpečnostní zájmy.

I po 17 letech od invaze vedené USA do Afghánistánu kontroluje hnutí Tálibán téměř polovinu země a pokračuje v útocích proti afghánské vládě podporované Západem a proti jejím bezpečnostním silám. Vláda v Kábulu má obavy, že stažení většího počtu Američanů z Afghánistánu situaci v zemi ještě zhorší.

Jeden z afghánských představitelů agentuře Reuters pod podmínkou anonymity řekl, že už pouhé narážky na plánované stažení amerických vojáků jsou nebezpečné. "Samozřejmě, že to Tálibánu vlilo krev do žil," uvedl.

Mírová jednání komplikuje také neochota islamistů jednat s afghánskou vládou. "Je důležité, aby se do diskusí zapojila i afghánská vláda. O tom, jak bude Afghánistán vypadat v budoucnosti, musejí rozhodnout sami Afghánci," prohlásil dnes Shanahan.

Shanahan je úřadujícím šéfem ministerstva obrany od 1. ledna. V prosinci totiž rezignoval ministr obrany James Mattis, který nesouhlasil s Trumpovým plánem stáhnout americké vojáky ze Sýrie. Zatímco někdejší velitel amerických vojsk v Iráku a v Afghánistánu, čtyřhvězdičkový generál Mattis byl respektován pro své znalosti v obranné a mezinárodní politice, někdejší viceprezident firmy Boeing Shanahan je v zahraničněpolitických kruzích vnímán jako relativní nováček. V Afghánistánu nikdy do dnešního dne nebyl, uvedla agentura AP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených koronavirem v Indii překonal šest milionů

28.09.2020 09:17 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Indii překonal hranici šesti milionů. Z hlediska…

Tchaj-wan boj s covidem zvládá. Jaké je jeho tajemství?

27.09.2020 16:22 Téměř celý svět stále bojuje s novým typem koronaviru, který byl poprvé detekován v čínském Wu…

Při neštěstí v čínském dole zemřelo 16 lidí

27.09.2020 12:09 Při neštěstí v uhelném dole blízko několikamilionové metropole Čchung-čchingu na jihozápadě Číny…

KLDR po nečekané omluvě začala pátrat po těle zabitého Jihokorejce

27.09.2020 08:26 Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama