Austrálie zbrojí: Bude mít flotilu nejmodernějších ponorek, vyrobí je Francie

Austrálie dnes po dvou letech průtahů podepsala smlouvu s francouzskou firmou Naval Group na výrobu 12 ponorek za 50 miliard australských dolarů (přes 809 miliard Kč). Jedna z nejlukrativnějších obranných zakázek na světě má Austrálii pomoci ochránit její strategické a obchodní zájmy v asijsko-pacifickém regionu, kde se odehrává boj o vliv mezi Čínou, Spojenými státy a regionálními mocnostmi. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Scott Morrison
doporučujeme

Za "nejvýznamnější australskou investici v oblasti obrany v mírových časech" dnes smlouvu v přítomnosti francouzské ministryně obrany Florence Parlyové označil australský premiér Scott Morrison.

Parlyová v hlavním městě Austrálie hovořila o velké důvěře mezi oběma zeměmi, která jim umožnila sdílet informace a postupy nasbírané díky obrovským investicím v průběhu desítek let.

Canberra dala francouzskému výrobci přednost před uchazeči z Japonska a Německa. "Smlouva století", jak o ní píše agentura AFP, vytvoří podle australské vlády v Austrálii 2800 pracovních míst, ve Francii pak dá práci asi 500 lidí. První ponorka by měla být hotová kolem roku 2030 a poslední z celé flotily pak o 20 let později.

Blízké Východočínské moře, které má zásadní význam pro světové obchodní trasy, si celé nárokuje Peking. Čínské námořnictvo se snaží rozšířit vliv své země i za tyto vody, především do oblasti jižního a západního Tichomoří, které dlouho dominoval právě nejmenší světový kontinent. Australští vojenští analytici doufají, že ponorky budou mít pro případné plánované nepřátelské akce odrazující účinek.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN je zděšena: Vojáci NATO a Afghánistánu zabíjejí víc civilistů než…

24.04.2019 09:37 Vojáci afghánské armády a mezinárodních sil zabili v prvních třech měsících letošního roku poprvé…

Úředníci cestovali džunglí 70 km, aby mohl volit jeden svatý muž

24.04.2019 09:00 Téměř 70 kilometrů džunglí plnou lvů cestovali indičtí úředníci, aby umožnili volit…

Do vězení za "deštníkovou rebelii". Soud potrestal organizátory protestů v…

24.04.2019 08:52 Od osmi do 16 měsíců ve vězení si má odsedět sedm organizátorů hongkongských masových demonstrací…

Počet mrtvých po teroru na Srí Lance dál roste, zatčeno přes 60 podezřelých

24.04.2019 08:25 Počet obětí nedělních teroristických útoků na kostely a hotely na Srí Lance vzrostl na 359. S…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama