Čína popírá smrt ujgurského hudebníka. Zveřejnila VIDEO, dle kritiků na něm něco nesedí

Čína dnes odsoudila Turecko za jeho tvrzení, že známý básník a hudebník z menšinového ujgurského etnika Abdurehim Heyit zemřel v čínském internačním táboře. Peking zveřejnil krátkou videonahrávku, která podle něj dokazuje, že je Ujgur naživu. Pokračuje tak diplomatická roztržka mezi oběma zeměmi, kterou o víkendu vyvolala výzva Ankary, aby Čína zavřela takzvané převýchovné tábory, v nichž drží více než milion příslušníků turkického etnika Ujgurů.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Muslim

Čínské ministerstvo zahraničí již v neděli obvinění označilo za lež a vyzvalo tureckou vládu, aby nařčení ze špatného zacházení s Ujgury stáhla. Čínská státní rozhlasová stanice China Radio International (CRI) ve svém vysílání v turečtině později publikovala 26vteřinové video, v němž vystupuje muž oblečený v černobílém svetru. Tvrdí o sobě, že je Heyit a že se těší dobrému zdraví.

zdroj: YouTube

"Dnes je 10. února 2019. V současnosti jsem vyšetřován pro možné porušení zákonů. Jsem v dobrém zdravotním stavu a nikdy jsem nebyl vystaven týrání," prohlásil mimo jiné dotyčný. Agentura Reuters uvedla, že nebyla schopna potvrdit pravost videa z nezávislých zdrojů.

Podle mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing video dokazuje, že tvrzení Ankary o smrti hudebníka byla "absurdní lež". "Turecká strana udělala velkou, nezodpovědnou chybu. Čína předložila oficiální stížnost a vyzvala Turecko, aby odhalilo zdroj této informace," dodala mluvčí.

Ujgurští aktivisté nicméně upozornili na nepřirozený řečový projev i mimiku hudebníka a vyjádřili podezření, že svá prohlášení ve videu pronášel pod nátlakem. Nevyloučili ani digitální úpravu nahrávky.

Ujgurové jsou muslimské etnikum žijící hlavně v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny. Mluví jazykem, který je příbuzný turečtině. Čínské úřady drží Ujgury v táborech pod záminkou boje proti terorismu. OSN již dříve vyzvala k jejich propuštění.

Turecké ministerstvo zahraničí o víkendu Čínu obvinilo, že Ujgury "mučí v koncentračních táborech". V jednom z těchto táborů v Sin-ťiangu si údajně odpykával osmiletý trest i hudebník Abdurehim Heyit, známý hrou na dvoustrunný nástroj zvaný dutar. Heyit studoval v Pekingu a svého času byl v Číně velmi uznávaný.

Úřady hudebníka prý zadržely kvůli písni zvané Otcové. Její text vychází z ujgurské básně, která vyzývá mladší generace, aby respektovaly oběti svých předků. Osudnými se Heyitovi stala slova "váleční mučedníci", která očividně vedla čínské úřady k závěru, že hudebník představuje teroristickou hrozbu, napsal server BBC. Turecko o víkendu uvedlo, že Heyit je po smrti.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Australský Queensland povolí smajlíky na SPZ. Budou se hlasitě smát,…

21.02.2019 07:50 Pokud státní poznávací značka na přání nestačí k vyjádření vaší spletité osobnosti, nemějte obavy -…

Inferno v Dháce: Při mohutném požáru zahynulo nejméně 70 lidí +VIDEO

21.02.2019 07:12 Při mohutném požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřelo nejméně 70 lidí, po dalších možných…

Severokorejští špioni řádili v Evropě? Itálie vyšetřuje únos dcery…

20.02.2019 21:23 Itálie vyšetřuje, zda severokorejská tajná služba neodvlekla z Říma násilím do KLDR dceru…

Trump zamíří do Japonska, jako první zahraniční státník se setká s novým…

20.02.2019 16:59 Americký prezident Donald Trump pravděpodobně vykoná koncem května státní návštěvu Japonska,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama