Thajská komise vyloučila z voleb princeznu

Thajská volební komise dnes vyloučila sestru thajského krále z možné kandidatury na premiérku ve volbách, které se budou konat letos v březnu. Informovala o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor

Ubolratana Radžakanjaová

Rozhodnutí komise následovalo poté, co král označil plán princezny kandidovat za "nevhodný a neústavní" a zamítla ji také strana Thai Raksa Čart, jejíž kandidátku měla princezna Ubolratana Radžakanjaová vést.

Rozhodnutí 67leté princezny vstoupit do thajské politiky vyvolalo minulý týden obrovskou vlnu zájmu. Podle komentátorů mohl tento krok radikálně změnit thajskou politickou scénu, protože šance princezny ve volbách byly podle všeho vysoké.

Ohrozit mohla i dosavadního jasného favorita březnového hlasování, dosavadního premiéra Prajutcha Čan-Oču, který se dostal k moci, když armáda v roce 2014 svrhla demokraticky zvolenou vládu. Princezna Ubolratana navíc chtěla kandidovat za stranu blízkou svrženému premiérovi Tchaksinu Šinavatrovi a jeho sestře Jinglak, kterou monarchisté považují za spíše nepřátelskou vůči královské rodině.

Kandidatura princezny však platila jen několik hodin. Již v pátek večer ji král Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun označil za "nevhodnou" a neústavní. Strana se poté názoru panovníka podřídila.

Konflikt mezi monarchii nakloněnými zástupci vyšší a střední třídy v Bangkoku a dalších městech a Šinavatrovými příznivci na venkově vedl v Thajsku v uplynulých 15 letech opakovaně k pouličním protestům, vojenským převratům a násilným střetům.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inferno v Dháce: Při mohutném požáru zahynulo 67 lidí, mnozí uhořeli v…

21.02.2019 18:04 Aktualizováno Při mohutném požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřelo ve středu večer nejméně 67 lidí a po…

Válka mezi Indií a Pákistánem? Napětí nebezpečně eskaluje, přibývají…

21.02.2019 16:21 Vztahy mezi Pákistánem a Indií, které se minulý týden vyostřily po útoku v indické části Kašmíru,…

Japonský ostrov Hokkaidó zasáhlo zemětřesení, hrozí sesuvy půdy

21.02.2019 16:08 Zemětřesení o síle 5,7 stupně zasáhlo dnes nejsevernější japonský ostrov Hokkaidó. Zatím nejsou…

Kim Čong-un udělal před summitem rozsáhlé čistky. Staří diplomaté skončili…

21.02.2019 12:18 Severokorejský vůdce Kim Čong-un údajně před nadcházejícím summitem s americkým prezidentem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama