Thajská komise vyloučila z voleb princeznu

Thajská volební komise dnes vyloučila sestru thajského krále z možné kandidatury na premiérku ve volbách, které se budou konat letos v březnu. Informovala o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor

Ubolratana Radžakanjaová
doporučujeme

Rozhodnutí komise následovalo poté, co král označil plán princezny kandidovat za "nevhodný a neústavní" a zamítla ji také strana Thai Raksa Čart, jejíž kandidátku měla princezna Ubolratana Radžakanjaová vést.

Rozhodnutí 67leté princezny vstoupit do thajské politiky vyvolalo minulý týden obrovskou vlnu zájmu. Podle komentátorů mohl tento krok radikálně změnit thajskou politickou scénu, protože šance princezny ve volbách byly podle všeho vysoké.

Ohrozit mohla i dosavadního jasného favorita březnového hlasování, dosavadního premiéra Prajutcha Čan-Oču, který se dostal k moci, když armáda v roce 2014 svrhla demokraticky zvolenou vládu. Princezna Ubolratana navíc chtěla kandidovat za stranu blízkou svrženému premiérovi Tchaksinu Šinavatrovi a jeho sestře Jinglak, kterou monarchisté považují za spíše nepřátelskou vůči královské rodině.

Kandidatura princezny však platila jen několik hodin. Již v pátek večer ji král Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun označil za "nevhodnou" a neústavní. Strana se poté názoru panovníka podřídila.

Konflikt mezi monarchii nakloněnými zástupci vyšší a střední třídy v Bangkoku a dalších městech a Šinavatrovými příznivci na venkově vedl v Thajsku v uplynulých 15 letech opakovaně k pouličním protestům, vojenským převratům a násilným střetům.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Selhání státu? Srí Lanka po teroru přiznává fatální chyby, hon na…

25.04.2019 16:05 Aktualizováno Srílanské úřady zadržely v noci na dnešek dalších 16 lidí v souvislosti s nedělními teroristickými…

loading...

Thajsko chystá korunovaci krále, země se zahalila do žluté

25.04.2019 15:24 Týden před chystanou korunovací thajského krále Mahá Vatčirálongkóna se thajská metropole Bangkok…

Svědectví ze Srí Lanky: Všudypřítomný strach, prakticky všechno je…

25.04.2019 14:53 Zajímavé svědectví ze Srí Lanky, kde se o víkendu odehrály jedny z nejhorších teroristických útoků…

Americká moc je na ústupu? Projekt Hedvábné stezky láká mnoho států,…

25.04.2019 14:03 Velkolepá iniciativa projektu Hedvábné stezky, začíná tento čtvrtek v Pekingu za účasti zástupců 37…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama