Muslimové tlačí na čínskou vládu, internetem se šíří kampaň #MeTooUyghur.

Příslušníci menšinového ujgurského etnika vyzývají Čínu, aby zveřejnila videonahrávky s jejich příbuznými, kteří zmizeli v rozsáhlém systému internačních táborů. V nich čínské úřady drží pravděpodobně více než milion muslimských Ujgurů. Informovala o tom dnes agentura AP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Čínská policie
doporučujeme

Kampaň, která byla dnes zahájena na sociálních sítích pod heslem #MeTooUyghur, reaguje na pondělní zveřejnění videa se známým ujgurským hudebníkem Abdurehimem Heyitem. Mnozí lidé byli přesvědčeni, že Heyit v jednom z takzvaných převýchovných táborů zemřel.

Za údajnou smrt hudebníka a "mučení Ujgurů v koncentračních táborech" kritizovalo Čínu o víkendu i Turecko, jehož obyvatelé mají s turkickými Ujgury podobnou kulturu a jazyk. V pondělí ale čínský státní rozhlas publikoval 26vteřinové video, které podle Pekingu dokazuje, že je hudebník naživu. Muž v černobílém svetru o sobě v nahrávce prohlašuje, že je Heyit a že se těší dobrému zdraví. Světová média podotýkají, že nahrávka nemohla být ověřena z nezávislých zdrojů.

"Číno, ukaž nám na videonahrávkách, že jsou naživu!" napsal dnes ujgurský aktivista žijící ve Finsku Halmurat Harri s poukazem na tisíce Ujgurů, o něž mají příbuzní obavy vzhledem ke zprávám o špatných, až přímo krutých podmínkách v převýchovných táborech.

I řada dalších Ujgurů žijících v zahraničí dnes na twitteru publikovala své fotografie, na nichž drží snímky pohřešovaných rodičů, dětí a sourozenců a žádají zveřejnění videonahrávek s nimi.

Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing na dnešní tiskové konferenci ale jejich výzvy nepřímo odmítla: "Čína má více než miliardu obyvatel. Musíme zveřejňovat video o každém z nich?"

Regionální vláda v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny loni uzákonila takzvaná střediska odborného vzdělávání, kde podstupují politickou převýchovu tamní Ujguři. Úřady tvrdí, že tábory jsou prostředkem boje proti šíření extremistické a separatistické ideologie.

V táborech se podle čínských úřadů vyučuje mandarínská čínština, čínské dějiny a zákony. Lidé, kteří těmito tábory prošli, tvrdí, že v nich byli rovněž nuceni odsoudit islám a slíbit věrnost čínské komunistické straně.

Muslimové jsou podle ochránců lidských práv do těchto táborů posíláni za takové prohřešky, jako je užívání menšinového jazyka, pravidelné modlitby, sledování zahraničních internetových stránek nebo za telefonování s příbuznými v zahraničí. Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace a nevládní organizace upozorňují, že je v takových zařízeních v Sin-ťiangu držen asi milion Ujgurů, Kazachů a příslušníků dalších menšin. OSN už v minulosti vyzvala k jejich propuštění.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teroristé napadli ministerstvo v Kábulu. Sedm mrtvých, bitva trvala šest…

20.04.2019 18:34 Aktualizováno Při atentátu na afghánské ministerstvo informací v Kábulu dnes zahynulo sedm lidí. Útok začal kolem…

Podnikatel a jeho přítelkyně "osídlili" moře u ostrova Pchúket. Hrozí jim…

20.04.2019 12:07 Příslušníci thajského námořnictva dnes vstoupili do obydlí, jež si na moři u thajského pobřeží…

Čínský sociální systém: Monitorování je pro nás v Evropě něčím…

20.04.2019 09:44 Sociální systémy jsou obecně velice kontroverzním tématem a oblastí akademických debat i mediálního…

Další strašlivá nehoda autobusu: Při úhybném manévru se převrátil, 11…

20.04.2019 09:37 Při vážné dopravní nehodě na jihu Kazachstánu dnes zemřelo nejméně jedenáct lidí a dalších 29…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama