Austrálii zaplaví uprchlíci? Vládnoucí strana prohrála hlasování o migraci

Australská vládnoucí strana dnes utrpěla historickou porážku v parlamentu, když se opozici za pomoci menších stran a nezávislých kandidátů podařilo prosadit zákon, který usnadňuje nemocným žadatelům o azyl drženým v detenčních zařízeních na tichomořských ostrovech přístup do nemocnic na australské pevnině. Informovala o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Dolní parlamentní komora schválila poměrem 75 ku 74 hlasům dodatek zákona, podle něhož budou propříště místo úředníků rozhodovat sami lékaři o tom, kteří žadatelé o azyl mohou být přepraveni do Austrálie k lékařskému ošetření. Podle AP je pravděpodobné, že ve středu dodatek k zákonu schválí i Senát.

"Je skvělé sledovat, jak australský parlament konečně hlasuje pro lidskost," prohlásil kurdský novinář původem z Íránu Behrúz Búčání. Pobývá v australském detenčním táboře na ostrově Manus, který patří Papui-Nové Guineji, a za svou knihu popisující tamní zážitky dostal nedávno australskou literární cenu.

Konzervativní menšinová vláda premiéra Scotta Morrisona je však přesvědčena, že zákon narušuje přísnou migrační politiku Austrálie. Na základě této politiky jsou žadatelé o azyl zadržení při pokusu dosáhnout australských břehů posíláni do detenčních táborů, které Austrálie provozuje v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Canberra argumentuje, že odrazováním migrantů od cesty do Austrálie snižuje počet úmrtí na moři a bojuje proti převáděčům.

Organizace pro lidská práva i OSN dlouhodobě upozorňují na špatné podmínky, v nichž jsou migranti v táborech na ostrovech drženi. Podle lékařů nemají tyto tábory adekvátní zdravotnická zařízení.

Organizace Lékaři bez hranic loni v říjnu informovala o alarmujícím psychickém stavu migrantů. Uvedla, že za uplynulý rok měla v Nauru v péči mimo jiné 78 pacientů z řad migrantů, kteří se k jejím lékařům dostali kvůli sebepoškozování, pokusům o sebevraždu či sebevražedným myšlenkám. Situaci v táboře označila za zoufalou. Někteří žadatelé o azyl se v minulosti pokusili upálit, na protest se pořezali, spolykali chemikálie nebo si sešili ústa. Byly mezi nimi i děti ve věku sedmi až 12 let.

Tlak veřejnosti po zveřejnění těchto zpráv donutil australskou vládu k evakuaci více než stovky dětí a jejich rodin z Nauru na australskou pevninu. Obhájci lidských práv ale upozorňují, že podobné problémy se dál vyskytují zhruba u 1000 dospělých migrantů, kteří na ostrovech Nauru a Manus zůstávají, uvádí BBC.

Podle agentury AFP je to poprvé od roku 1929, co australská vláda prohrála hlasování v parlamentu o významném zákonu. Pro premiéra Morrisona je porážka tím nepříjemnější, že v průzkumech veřejného mínění před letošními parlamentními volbami jeho vládnoucí konzervativní koalice značně zaostává.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

BBC: Afghánská aktivistka chce dostat do mírových jednání víc žen

28.02.2020 16:12 Favzía Kúfiová z Afghánistánu od dětství snila o tom, že se stane lékařkou. Když se však v 90.…

NATO je solidární s Tureckem. Stoltenberg vyzval Rusko k zastavení bojů v…

28.02.2020 14:26 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg vyzval Rusko a Sýrii k zastavení…

Kvůli koronaviru vyhlásil ostrov Hokkaidó stav nouze, lidé nemají o…

28.02.2020 12:10 Prefektura Hokkaidó na stejnojmenném severním ostrově Japonska vyhlásila kvůli šíření nového typu…

Počet nově nakažených koronavirem v Číně klesl nejvíce od ledna

28.02.2020 10:17 Aktualizováno V pevninské Číně stoupl ve čtvrtek počet případů nákazy novým typem koronaviru o 327, celkově se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama