Austrálii zaplaví uprchlíci? Vládnoucí strana prohrála hlasování o migraci

Australská vládnoucí strana dnes utrpěla historickou porážku v parlamentu, když se opozici za pomoci menších stran a nezávislých kandidátů podařilo prosadit zákon, který usnadňuje nemocným žadatelům o azyl drženým v detenčních zařízeních na tichomořských ostrovech přístup do nemocnic na australské pevnině. Informovala o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Dolní parlamentní komora schválila poměrem 75 ku 74 hlasům dodatek zákona, podle něhož budou propříště místo úředníků rozhodovat sami lékaři o tom, kteří žadatelé o azyl mohou být přepraveni do Austrálie k lékařskému ošetření. Podle AP je pravděpodobné, že ve středu dodatek k zákonu schválí i Senát.

"Je skvělé sledovat, jak australský parlament konečně hlasuje pro lidskost," prohlásil kurdský novinář původem z Íránu Behrúz Búčání. Pobývá v australském detenčním táboře na ostrově Manus, který patří Papui-Nové Guineji, a za svou knihu popisující tamní zážitky dostal nedávno australskou literární cenu.

Konzervativní menšinová vláda premiéra Scotta Morrisona je však přesvědčena, že zákon narušuje přísnou migrační politiku Austrálie. Na základě této politiky jsou žadatelé o azyl zadržení při pokusu dosáhnout australských břehů posíláni do detenčních táborů, které Austrálie provozuje v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Canberra argumentuje, že odrazováním migrantů od cesty do Austrálie snižuje počet úmrtí na moři a bojuje proti převáděčům.

Organizace pro lidská práva i OSN dlouhodobě upozorňují na špatné podmínky, v nichž jsou migranti v táborech na ostrovech drženi. Podle lékařů nemají tyto tábory adekvátní zdravotnická zařízení.

Organizace Lékaři bez hranic loni v říjnu informovala o alarmujícím psychickém stavu migrantů. Uvedla, že za uplynulý rok měla v Nauru v péči mimo jiné 78 pacientů z řad migrantů, kteří se k jejím lékařům dostali kvůli sebepoškozování, pokusům o sebevraždu či sebevražedným myšlenkám. Situaci v táboře označila za zoufalou. Někteří žadatelé o azyl se v minulosti pokusili upálit, na protest se pořezali, spolykali chemikálie nebo si sešili ústa. Byly mezi nimi i děti ve věku sedmi až 12 let.

Tlak veřejnosti po zveřejnění těchto zpráv donutil australskou vládu k evakuaci více než stovky dětí a jejich rodin z Nauru na australskou pevninu. Obhájci lidských práv ale upozorňují, že podobné problémy se dál vyskytují zhruba u 1000 dospělých migrantů, kteří na ostrovech Nauru a Manus zůstávají, uvádí BBC.

Podle agentury AFP je to poprvé od roku 1929, co australská vláda prohrála hlasování v parlamentu o významném zákonu. Pro premiéra Morrisona je porážka tím nepříjemnější, že v průzkumech veřejného mínění před letošními parlamentními volbami jeho vládnoucí konzervativní koalice značně zaostává.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko dodá Číně nové rakety S-400, původní se zničily při převozu

18.02.2019 16:26 Rusko vyrobí pro Čínu nové rakety systému protivzdušné obrany S-400. Původní dodávka raket byla…

Čínská firma sledovala Ujgury 24 hodin denně. Citlivé údaje byly volně…

18.02.2019 14:32 Čínská bezpečnostní firma SenseNet nechala 24 hodin sledovat 2,5 miliónů Číňanů. Citlivé údaje byly…

Teroristický útok rozpoutal vlnu násilí v Kašmíru. Střety pokračují, roste…

18.02.2019 11:56 Čtyři indičtí vojáci, jeden civilista a dva podezřelí radikálové dnes zahynuli při střetu v…

Hackeři napadli australský parlament. Za útokem je cizí mocnost, oznámil…

18.02.2019 07:36 Za kybernetický útok, jehož terčem se tento měsíc stal počítačový systém australského parlamentu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama