Dejte nám jídlo. Protesty na Barmě rozehnali policisté za pomoci gumových projektilů

Barmská policie dnes rozháněla gumovými projektily, vodními děly a slzným plynem protest kvůli soše generála Aun Schana, hrdiny boje za nezávislost, se kterou nesouhlasí příslušníci karenské etnické menšiny. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka

Podle organizátorů se na protestu ve městě Lweko, správním středisku východobarmského hornatého Kajaského státu, sešlo nejméně 3000 lidí. Úřady jim demonstraci nepovolily.

Zlatá socha na koni sedícího generála Aun Schana, otce barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, byla ve Lweku odhalena tento měsíc a vyvolala vlnu protestů. Nejméně 54 osob už bylo zadrženo a obviněno z nezákonného shromažďování, podněcování nepokojů a hanobení.

Karenové slibují, že budou ve svých protestech pokračovat. "Už žádné sochy - dejte nám jídlo," hlásal jeden z jejich transparentů.

Aun Schan byl 12. února 1947 strůjcem dohody o soužití jednotlivých etnických skupin, který se v tento den připomíná jako státní svátek. Ale menšiny tvrdí, že podstata dohody nebyla nikdy naplněna poté, co byl generál téhož roku zavražděn.

Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva v Barmě, Jihokorejka I Jang-hi, dnes v Ženevě odsoudila "násilnou policejní reakci na protesty". "Barmská vláda musí respektovat právo všech lidí na poklidné shromažďování a na vyjádření svých názorů na záležitosti, které je znepokojují," uvedla I Jang-hi v prohlášení. "Používání nepřiměřené síly proti poklidným protestům je naprosto nepřijatelné. Zatýkání musí přestat," dodala.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je to ještě demokracie? Kazašský prezident donutil vládu k demisi

21.02.2019 19:12 Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev dnes přinutil vládu k demisi. Kabinet tak učinil poté, co…

Inferno v Dháce: Při mohutném požáru zahynulo 67 lidí, mnozí uhořeli v…

21.02.2019 18:04 Aktualizováno Při mohutném požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřelo ve středu večer nejméně 67 lidí a po…

Válka mezi Indií a Pákistánem? Napětí nebezpečně eskaluje, přibývají…

21.02.2019 16:21 Vztahy mezi Pákistánem a Indií, které se minulý týden vyostřily po útoku v indické části Kašmíru,…

Japonský ostrov Hokkaidó zasáhlo zemětřesení, hrozí sesuvy půdy

21.02.2019 16:08 Zemětřesení o síle 5,7 stupně zasáhlo dnes nejsevernější japonský ostrov Hokkaidó. Zatím nejsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama