Dejte nám jídlo. Protesty na Barmě rozehnali policisté za pomoci gumových projektilů

Barmská policie dnes rozháněla gumovými projektily, vodními děly a slzným plynem protest kvůli soše generála Aun Schana, hrdiny boje za nezávislost, se kterou nesouhlasí příslušníci karenské etnické menšiny. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka
doporučujeme

Podle organizátorů se na protestu ve městě Lweko, správním středisku východobarmského hornatého Kajaského státu, sešlo nejméně 3000 lidí. Úřady jim demonstraci nepovolily.

Zlatá socha na koni sedícího generála Aun Schana, otce barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, byla ve Lweku odhalena tento měsíc a vyvolala vlnu protestů. Nejméně 54 osob už bylo zadrženo a obviněno z nezákonného shromažďování, podněcování nepokojů a hanobení.

Karenové slibují, že budou ve svých protestech pokračovat. "Už žádné sochy - dejte nám jídlo," hlásal jeden z jejich transparentů.

Aun Schan byl 12. února 1947 strůjcem dohody o soužití jednotlivých etnických skupin, který se v tento den připomíná jako státní svátek. Ale menšiny tvrdí, že podstata dohody nebyla nikdy naplněna poté, co byl generál téhož roku zavražděn.

Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva v Barmě, Jihokorejka I Jang-hi, dnes v Ženevě odsoudila "násilnou policejní reakci na protesty". "Barmská vláda musí respektovat právo všech lidí na poklidné shromažďování a na vyjádření svých názorů na záležitosti, které je znepokojují," uvedla I Jang-hi v prohlášení. "Používání nepřiměřené síly proti poklidným protestům je naprosto nepřijatelné. Zatýkání musí přestat," dodala.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Srí Lance zatčeno sedm podezřelých teroristů, počet mrtvých dál roste

21.04.2019 15:29 Aktualizováno Dnešní útoky na Srí Lance podle nové policejní bilance nepřežilo 207 lidí. Policejní mluvčí také…

Srílančané se bojí návratu teroru, média píší o krvavé neděli

21.04.2019 15:00 Teroristické útoky, které dnes současně cílily na několik kostelů a luxusních hotelů na Srí Lance a…

Devastující a hrůzné. Celý svět ostře odsuzuje teroristické útoky na Srí…

21.04.2019 14:47 Aktualizováno Exploze v několika kostelech a hotelích na Srí Lance, které si dnes vyžádaly přes 180 mrtvých,…

Přehled: Nekrvavější teroristické útoky na Srí Lance. VIDEO dnešní exploze…

21.04.2019 14:24 Aktualizováno Dnešní teroristické útoky na několik kostelů a hotelů na Srí Lance nepřežilo přes 200 lidí. Staly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama