V Barmě vypukly protesty kvůli soše, reakce vlády je nevídaná

Barma zruší obvinění proti desítkám protestujících z etnické menšiny Karenů, kteří demonstrovali proti soše hrdiny boje za nezávislost, generála Aun Schana. Informovaly o tom dnes státní sdělovací prostředky, které citovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Barma, ilustrační foto

Jde o zřídka vídaný ústupek barmské vlády, k němuž dochází v době, kdy generálova dcera Do Aun Schan Su Ťij čelí sílící nespokojenosti barmských etnických menšin před volbami, které se mají konat v příštím roce.

V úterý rozháněla barmská policie gumovými projektily, vodními děly a slzným plynem protest kvůli soše generála Schana, se kterou nesouhlasí příslušníci karenské etnické menšiny. Podle organizátorů se na protestu ve městě Lweko, správním středisku východobarmského hornatého Kajaského státu, sešlo nejméně 3000 lidí. Úřady jim demonstraci nepovolily.

zdroj: YouTube

Zlatá socha na koni sedícího generála Aun Schana byla ve Lweku odhalena tento měsíc a vyvolala vlnu protestů. Nejméně 54 osob kvůli nim bylo zadrženo a obviněno z nezákonného shromažďování, podněcování nepokojů a hanobení.

Místní tisk dnes napsal, že státní činitelé v úterý jednali s protestujícími a souhlasili, že odvolají všechna obvinění proti nim. Aktivisté naopak souhlasili, že zastaví protesty, a že během měsíce se budou konat další rozhovory, které se pokusí vyřešit stížnosti protestujících. Je možné, že bude socha nakonec přesunuta ze svého prominentního místa v městském parku.

Aun Schan byl 12. února 1947 strůjcem dohody o soužití jednotlivých etnických skupin. Toto datum se připomíná jako státní svátek. Menšiny ale tvrdí, že podstata dohody nebyla nikdy naplněna poté, co byl generál téhož roku zavražděn.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teroristický útok rozpoutal vlnu násilí v Kašmíru. Střety pokračují, roste…

18.02.2019 11:56 Čtyři indičtí vojáci, jeden civilista a dva podezřelí radikálové dnes zahynuli při střetu v…

Hackeři napadli australský parlament. Za útokem je cizí mocnost, oznámil…

18.02.2019 07:36 Za kybernetický útok, jehož terčem se tento měsíc stal počítačový systém australského parlamentu,…

Rijád chce od Ruska koupit raketový systém S-400

17.02.2019 14:13 Rusko a Saúdská Arábie jednají o kontraktu na dodávku ruského raketového systému protivzdušné…

Japonsko nominovalo Trumpa na Nobelovu cenu, chtěla to americká vláda

17.02.2019 10:01 Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír prezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama