Před 30 lety se armáda SSSR stáhla z Afghánistánu, krvavá válka vyvolala i uprchlickou krizi

Sovětská armáda vtrhla do Afghánistánu v prosinci 1979 ve snaze udržet spřátelený režim v této strategické zemi. Moskva původně počítala jen s několikatýdenní operací, akce ale nakonec vyústila v devět let trvající krvavou válku, v níž na jedné straně stály sovětské okupační jednotky a afghánská vládní vojska, a na druhé mudžáhidové podporovaní Pákistánem a USA. Poslední sovětské vojenské dobrodružství skončilo v roce 1989 odsunem sovětských vojsk, který byl ukončen před 30 lety, 15. února 1989.

Přidejte svůj názor 66 komentářů

Sovětský svaz
doporučujeme

Sovětská vojska do země vpadla po sérii převratů, v nichž se u moci střídaly jednotlivé frakce prosovětsky orientované Lidové demokratické strany Afghánistánu (LDSA). Jeden z posledních vedl Háfizulláh Amín, který svrhl a nechal zavraždit sovětského spojence Núra Muhammada Tarakího.

Tvrdému jádru afghánských komunistů a také sovětskému vedení v čele s Leonidem Brežněvem se nelíbily diktátorské praktiky Amína, a sovětské politbyro se proto rozhodlo pro vojenský zásah.

zdroj: YouTube

Útok na prezidentský palác v Kábulu zahájily jednotky zvláštního nasazení sovětské armády a elitního bojového útvaru Alfa. Sověti brzy získali kontrolu nad Kábulem, ještě téhož dne byl popraven Amín, na jehož místo Moskva dosadila lépe ovladatelného Babraka Karmala.

Na Západě se zvedla proti sovětské invazi vlna protestů. Vpád ukončil desetiletí politického uvolňování v období studené války, zmrazena byla také dohoda o odzbrojení SALT II.

Několik desítek zemí v čele s USA a většinou dalších západních mocností se také na protest proti válce v Afghánistánu odmítlo účastnit olympijských her v Moskvě v roce 1980.

V Afghánistánu zahynulo 14.454 sovětských vojáků a dalších přes 35.000 jich bylo zraněno a zmrzačeno. Celkem bylo do války nasazeno 545.000 sovětských vojáků. Na afghánské straně si válka vyžádala milion obětí, přes pět milionů lidí uprchlo do Íránu a Pákistánu.

Loading...
Vstupte do diskuze (66)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nebezpečí pro svět: Prohrává Čína bitvu proti nevyléčitelnému moru prasat?

26.04.2019 13:02 V Číně se značně rozšířil Africký mor prasat. Problematické onemocnění pro všechny chovy vepřů…

Australská kavárna, která dávala přirážku mužům, končí

26.04.2019 12:35 Kavárna v australském Melbourne, která se proslavila 18procentní přirážkou pro muže, v neděli po…

Nová Hedvábná stezka? Bude platit nulová tolerance vůči korupci, slibuje…

26.04.2019 11:19 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching v reakci na mezinárodní kritiku přislíbil více transparentnosti…

Srílanská policie pátrá po 140 lidech s vazbami na IS, muslimové nemají…

26.04.2019 08:47 Srílanská policie v souvislosti se sérií víkendových útoků na kostely a hotely v zemi stále pátrá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama