Před 30 lety se armáda SSSR stáhla z Afghánistánu, krvavá válka vyvolala i uprchlickou krizi

Sovětská armáda vtrhla do Afghánistánu v prosinci 1979 ve snaze udržet spřátelený režim v této strategické zemi. Moskva původně počítala jen s několikatýdenní operací, akce ale nakonec vyústila v devět let trvající krvavou válku, v níž na jedné straně stály sovětské okupační jednotky a afghánská vládní vojska, a na druhé mudžáhidové podporovaní Pákistánem a USA. Poslední sovětské vojenské dobrodružství skončilo v roce 1989 odsunem sovětských vojsk, který byl ukončen před 30 lety, 15. února 1989.

Přidejte svůj názor 66 komentářů

Sovětský svaz

Sovětská vojska do země vpadla po sérii převratů, v nichž se u moci střídaly jednotlivé frakce prosovětsky orientované Lidové demokratické strany Afghánistánu (LDSA). Jeden z posledních vedl Háfizulláh Amín, který svrhl a nechal zavraždit sovětského spojence Núra Muhammada Tarakího.

Tvrdému jádru afghánských komunistů a také sovětskému vedení v čele s Leonidem Brežněvem se nelíbily diktátorské praktiky Amína, a sovětské politbyro se proto rozhodlo pro vojenský zásah.

zdroj: YouTube

Útok na prezidentský palác v Kábulu zahájily jednotky zvláštního nasazení sovětské armády a elitního bojového útvaru Alfa. Sověti brzy získali kontrolu nad Kábulem, ještě téhož dne byl popraven Amín, na jehož místo Moskva dosadila lépe ovladatelného Babraka Karmala.

Na Západě se zvedla proti sovětské invazi vlna protestů. Vpád ukončil desetiletí politického uvolňování v období studené války, zmrazena byla také dohoda o odzbrojení SALT II.

Několik desítek zemí v čele s USA a většinou dalších západních mocností se také na protest proti válce v Afghánistánu odmítlo účastnit olympijských her v Moskvě v roce 1980.

V Afghánistánu zahynulo 14.454 sovětských vojáků a dalších přes 35.000 jich bylo zraněno a zmrzačeno. Celkem bylo do války nasazeno 545.000 sovětských vojáků. Na afghánské straně si válka vyžádala milion obětí, přes pět milionů lidí uprchlo do Íránu a Pákistánu.

Vstupte do diskuze (66)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teroristický útok rozpoutal vlnu násilí v Kašmíru. Střety pokračují, roste…

18.02.2019 11:56 Čtyři indičtí vojáci, jeden civilista a dva podezřelí radikálové dnes zahynuli při střetu v…

Hackeři napadli australský parlament. Za útokem je cizí mocnost, oznámil…

18.02.2019 07:36 Za kybernetický útok, jehož terčem se tento měsíc stal počítačový systém australského parlamentu,…

Rijád chce od Ruska koupit raketový systém S-400

17.02.2019 14:13 Rusko a Saúdská Arábie jednají o kontraktu na dodávku ruského raketového systému protivzdušné…

Japonsko nominovalo Trumpa na Nobelovu cenu, chtěla to americká vláda

17.02.2019 10:01 Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír prezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama