Srí Lanka shání katy, budou věšet vrahy a drogové dealery. Za jaký plat?

Srílanské úřady shánějí dva morálně a psychicky silné muže, kteří by se chtěli ujmout práce popravčího. Země před týdnem oznámila, že ruší dlouholeté moratorium na uplatňování trestu smrti a v rámci boje proti obchodu s drogami bude vykonávat popravy oběšením.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Trest smrti

Za výkon práce kata úřady nabízejí měsíčně 36.310 srílanských rupií (v přepočtu asi 4650 korun) a za vhodné kandidáty jsou považováni zdatní muži ve věku 18 až 45 let, uvádí se ve státním deníku Daily News Paper.

Britská BBC dnes na svých internetových stránkách připomíná, že trest smrti je součástí srílanských zákonů, nicméně od roku 1976 nebyl uplatňován. I přesto se země snažila mít pozici kata obsazenou. Místní justice měla problém najít stálého popravčího poté, co ten poslední z práce před pěti lety odešel. Šlo o nováčka v této profesi, který zažil šok a byl zděšený, když poprvé uviděl šibenice.

Ve srílanských věznicích v celách smrti je v současnosti 1300 odsouzených, z toho 48 kvůli kriminalitě spojené s drogami. Pachatelé, kteří mají na svědomí zločiny považované na Srí Lance za hrdelní, jako jsou znásilnění, obchod s drogami nebo vraždy, si v posledních letech odpykávali tresty doživotního vězení.

zdroj: YouTube

Prezident Maithripala Sirisena ale minulý týden v parlamentu oznámil, že během dvou nebo tří měsíců se začnou odsouzenci uvěznění za drogové delikty popravovat oběšením. Srílanskou hlavu státu v tvrdém postupu proti obchodu s narkotiky inspiroval filipínský prezident Rodrigo Duterte. Na Filipínách od roku 2016, kdy Duterte vyhlásil válku drogám, bylo podle tamní policie zabito více než 5000 dealerů drog a uživatelů omamných látek. Během lednové návštěvy Filipín Sirisena Duterteho kampaň proti drogám chválil jako "příkladnou pro svět".

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teroristický útok rozpoutal vlnu násilí v Kašmíru. Střety pokračují, roste…

18.02.2019 11:56 Čtyři indičtí vojáci, jeden civilista a dva podezřelí radikálové dnes zahynuli při střetu v…

Hackeři napadli australský parlament. Za útokem je cizí mocnost, oznámil…

18.02.2019 07:36 Za kybernetický útok, jehož terčem se tento měsíc stal počítačový systém australského parlamentu,…

Rijád chce od Ruska koupit raketový systém S-400

17.02.2019 14:13 Rusko a Saúdská Arábie jednají o kontraktu na dodávku ruského raketového systému protivzdušné…

Japonsko nominovalo Trumpa na Nobelovu cenu, chtěla to americká vláda

17.02.2019 10:01 Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír prezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama