Srí Lanka shání katy, budou věšet vrahy a drogové dealery. Za jaký plat?

Srílanské úřady shánějí dva morálně a psychicky silné muže, kteří by se chtěli ujmout práce popravčího. Země před týdnem oznámila, že ruší dlouholeté moratorium na uplatňování trestu smrti a v rámci boje proti obchodu s drogami bude vykonávat popravy oběšením.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Trest smrti
doporučujeme

Za výkon práce kata úřady nabízejí měsíčně 36.310 srílanských rupií (v přepočtu asi 4650 korun) a za vhodné kandidáty jsou považováni zdatní muži ve věku 18 až 45 let, uvádí se ve státním deníku Daily News Paper.

Britská BBC dnes na svých internetových stránkách připomíná, že trest smrti je součástí srílanských zákonů, nicméně od roku 1976 nebyl uplatňován. I přesto se země snažila mít pozici kata obsazenou. Místní justice měla problém najít stálého popravčího poté, co ten poslední z práce před pěti lety odešel. Šlo o nováčka v této profesi, který zažil šok a byl zděšený, když poprvé uviděl šibenice.

Ve srílanských věznicích v celách smrti je v současnosti 1300 odsouzených, z toho 48 kvůli kriminalitě spojené s drogami. Pachatelé, kteří mají na svědomí zločiny považované na Srí Lance za hrdelní, jako jsou znásilnění, obchod s drogami nebo vraždy, si v posledních letech odpykávali tresty doživotního vězení.

zdroj: YouTube

Prezident Maithripala Sirisena ale minulý týden v parlamentu oznámil, že během dvou nebo tří měsíců se začnou odsouzenci uvěznění za drogové delikty popravovat oběšením. Srílanskou hlavu státu v tvrdém postupu proti obchodu s narkotiky inspiroval filipínský prezident Rodrigo Duterte. Na Filipínách od roku 2016, kdy Duterte vyhlásil válku drogám, bylo podle tamní policie zabito více než 5000 dealerů drog a uživatelů omamných látek. Během lednové návštěvy Filipín Sirisena Duterteho kampaň proti drogám chválil jako "příkladnou pro svět".

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nebezpečí pro svět: Prohrává Čína bitvu proti nevyléčitelnému moru prasat?

26.04.2019 13:02 V Číně se značně rozšířil Africký mor prasat. Problematické onemocnění pro všechny chovy vepřů…

Australská kavárna, která dávala přirážku mužům, končí

26.04.2019 12:35 Kavárna v australském Melbourne, která se proslavila 18procentní přirážkou pro muže, v neděli po…

Nová Hedvábná stezka? Bude platit nulová tolerance vůči korupci, slibuje…

26.04.2019 11:19 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching v reakci na mezinárodní kritiku přislíbil více transparentnosti…

Srílanská policie pátrá po 140 lidech s vazbami na IS, muslimové nemají…

26.04.2019 08:47 Srílanská policie v souvislosti se sérií víkendových útoků na kostely a hotely v zemi stále pátrá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama