Záhadný telefonát pilota letu MH370. Před zmizením letadla mluvil s podezřelou osobou

Měsíc před tím, než zmizel let MH370, měl pilot letadla záhadný telefonát. Ten pořádně zamotal hlavu vyšetřovatelům, kteří se později pokoušeli zjistit, co se s letadlem společnosti Malaysia Airlines s 239 osobami na palubě vlastně stalo. Záhadná osoba se ovšem teď sama přihlásila.

Přidejte svůj názor

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO
doporučujeme

Zhruba měsíc předtím, než let MH370 asi hodinu po startu zmizel nad Indickým oceánem, měl kapitán Zaharie Ahmad Shah podezřelý 45minutový telefonní hovor, který po několik let mátl vyšetřovatele.

Až teď bylo odhaleno, že pilot dne 2. února 2014 telefonoval s jiným uznávaným pilotem společnosti Malaysia Airlines, leteckým inženýrem Zulhaimim Bin Wahidinem, který byl zároveň jeho bratranec. Oba muži pracovali pro společnost Malaysia Airlines řadu let.

Zulhaimi pro deník The Australian uvedl, že si je jistý, že jeho bratranec je nevinný a odmítl teorii, že by mu poskytl technické informace, které by mu umožnily letadlo unést. Zulhaimi byl v minulosti opakovaně vyslýchán policií, vyšetřovatelé jej totiž zpočátku podezřívali, že má se zmizením letadla něco společného.

„Byl jsem na policejním velitelství tři dny. Táhlo se to od rána do večera,“ popisuje Zulhaimi. „Řekl jsem jim, že Zaharie je chytrý člověk. Nepotřebuje mě, abych mu poskytoval všechny ty informace,“ dodává. Vyšetřovatelé Zulhaimiho propustili poté, co jim ukázal své telefonní záznamy, a vysvětlil, že spolu s bratrancem mluvili pravidelně posledních 20 let.

Navzdory rokům vyšetřování a pátrání se let MH370 stále nepodařilo najít. V červenci loňského roku byla po dlouhém vyšetřování, které stálo téměř 145 milionů dolarů, zveřejněna oficiální zpráva, která ale neposkytla žádné nové stopy, jenž by definitivně vysvětlily, proč letadlo zmizelo. Pozůstalí se netajili tím, že s takovým závěrem jsou velmi nespokojeni.

Nová malajská vláda, která se dostala do moci v květnu loňského roku, uvedla, že pátrání může být obnoveno, ale pouze pokud se objeví nové a přesvědčivé důkazy.

Zulhaimi si je podle svých slov zcela jistý, že jeho bratranec je nevinný. Připustil také, že posledních pět let má špatný pocit, protože je jméno pilota letu MH370 a jeho příbuzného „poškozováno“. „Pokoušejí se ho vinit z toho, co se stalo. A pro mě je těžké to přejít, protože on není takový člověk, jak říkají," dodal bratranec pilota.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákeřný koronavirus se podařilo vyšlechtit v laboratoři, lze hledat lék

29.01.2020 13:02 Aktualizováno Nový koronavirus si v pevninské Číně vyžádal životy 132 lidí, dalších 6078 osob se nakazilo. Uvedl…

British Airways zrušily lety do Číny. Koronavirus nahání stále větší strach

29.01.2020 12:04 Aktualizováno Britská letecká společnost British Airways dnes oznámila, že s okamžitou platností ruší kvůli…

Vědci pracují na vakcíně proti koronaviru. Počet obětí vzrostl za týden…

29.01.2020 09:50 Čína předala Rusku informace o genomu nového koronaviru, který se od prosince šíří z Číny. Obě země…

Experti bijí na poplach. Wuchanský koronavirus splňuje podmínky pro stav…

29.01.2020 09:01 Šíření nového typu koronaviru splňuje podmínky k tomu, aby Světová zdravotnická organizace (WHO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama