Inferno v Dháce: Při mohutném požáru zahynulo 67 lidí, mnozí uhořeli v dopravní zácpě +VIDEO

Při mohutném požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřelo ve středu večer nejméně 67 lidí a po dalších možných obětech se stále pátrá. Na pět desítek osob je v nemocnici, některé v kritickém stavu. Předchozí bilance uváděla 81 mrtvých a zpřesnit se ji podařilo po kontrole těl v márnici, informovala agentura AP.

Požár
doporučujeme

Oheň zachvátil obytný dům, v němž byl v přízemí uskladněn hořlavý materiál, a postupně se rozšířil do několika okolních budov v centrální části města. Příčina požáru zatím není jasná, podle zdrojů agentury AFP mohlo jít o výbuch plynu.

Původní bilance podle hasičů vycházela z počtu vaků na těla, které záchranáři použili. Až v márnici se zjistilo, že v některých vacích jsou jen části těžce ohořelých těl a že jejich obsah ve skutečnosti patří jediné osobě. Nyní už je prý bilance správná.

Požár podle hasičů vypukl ve čtyřposchoďovém domě ve středu kolem 23:00 místního času (18:00 SEČ), kdy řada lidí už spala. Hořet začalo v přízemí budovy, kde bylo skladiště chemikálií. Mnoho lidí zůstalo v objektu uvězněno a nedokázalo uprchnout.

S plameny bojovaly více než dvě stovky hasičů přes pět hodin. Jejich práci komplikoval kromě úzkých uliček i nedostatek vody.

Podle zpravodajského serveru BBC jsou mezi mrtvými kromě obyvatel zasažených domů také lidé, kteří se účastnili svatební oslavy, hosté jedné z restaurací i lidé, kteří právě procházeli či projížděli ulicí kolem. Většina těl je sežehnuta k nepoznání.

"Slyšel jsem hlasitou explozi. Otočil jsem se a viděl, že je celá ulice plná aut a rikš. Všude byly plameny," citovala AFP jednoho z místních obchodníků, jehož krámek byl poničen a on sám zraněn.

Požár vypukl v historické části města s domy postavenými těsně vedle sebe a uličkami tak úzkými, že jimi neprojedou ani autobusy MHD. Šéf hasičů řekl, že tragický dopad požáru zvýšil i fakt, že začalo hořet v době, kdy byly ulice plné lidí čekajících v dopravní zácpě.

zdroj: YouTube

Zasažená čtvrť, založená před 400 lety, je v současné době sídlem chemických provozů a továren na výrobu parfémů, ačkoli úřady po smrtícím požáru v Dháce v roce 2010 zakázaly skladování chemikálií v obytných částech města.

Kromě uskladněných chemických látek a plynových láhví představuje nebezpečí v centru Dháky i množství elektrických, telefonních a internetových drátů, které volně visí nad úzkými uličkami. Požáry s desítkami obětí tak nejsou v 18milionové bangladéšské metropoli, patřící k nejhustěji osídleným městům světa, ničím výjimečným. Podle Světové banky žije 3,5 milionu obyvatel Dháky ve slumech. Bezpečnostní pravidla pro stavby a provoz budov se dodržují velmi ledabyle, podotýká BBC.

Patrně nejtragičtější za poslední desetiletí byl požár v textilním závodě na předměstí Dháky, kde v roce 2012 zemřelo přes 120 lidí. O dva roky dříve při požáru bytového komplexu v Dháce vyvolaného výbuchem elektrického transformátoru uhořelo 116 lidí a i tehdy přispěly k intenzitě požáru nelegálně uskladněné chemikálie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naděje na mír je u konce? Analytik popsal, co se děje na Korejském…

27.09.2020 00:01 NÁZOR - Zdálo se, že vztahy mezi dvěma korejskými státy se letos již nemohou zhoršit, uvádí Daniel…

Indie poskytne své kapacity na výrobu vakcín celému lidstvu

26.09.2020 20:39 Aktualizováno Kapacity na výrobu vakcín v Indii budou v boji proti pandemii covidu-19 využity k pomoci celému…

Při požáru v budově Huawei na jihu Číny zemřeli tři lidé

25.09.2020 20:48 Tři mrtví byli dnes nalezeni po požáru ve velkoměstě Tung-kuan na jihu Číny. Oheň vypukl v zařízení…

Nezvěstný čínský aktivista se po sedmi měsících zřejmě našel, je pod…

25.09.2020 12:29 Po sedmi měsících byl zřejmě nalezen čínský právník a aktivista Čchen Čchiou-š'. Nezvěstný byl od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama