Nejbezpečnější a nejčistší město na světě: Čím vším vás může oslovit Singapur?

Je to už více, než 50 let, co Brity a Japonci okupované město Singapur získalo nezávislost. Dnes se jedná o moderní a vyspělý městský stát, který ročně přiláká tisíce turistů z celého světa. Díky přísným zákonům a trestům za jejich porušování, včetně bití rákoskou za vandalismus, si získal postavení jednoho z nejčistších a nejbezpečnějších velkoměst na světě. Informovala o tom britská rozhlasová stanice BBC.

Přidejte svůj názor

Singapur, ilustrační foto
doporučujeme

Rok 2019 je tím nejlepším obdobím pro návštěvu Singapuru, neboť se zde chystají oslavy 200. výročí příchodu jeho zakladatele Sira Thomase Stamforda Rafflese, jež z něj původně vytvořil jeden z nejvýznamnějších obchodních uzlů Britské východoindické společnosti. Jedná se konkrétně o tzv. Singapur Bicentennial. Ve srovnání s Dnem nezávislosti se Bicentennial nese v duchu vzpomínek a nostalgií, ale i jistých kontroverzí. Nemalá část místních obyvatel je totiž toho názoru, že oslavovat začátek britskou kolonizaci jaksi postrádá smysl, když se jednalo o období temna a útlaku, a že by si Singapur měl snažit vytvořit něco, co vystihuje jenom jej. 

Bicentennial totiž stojí na třech pilířích, jimiž jsou otevřenost, multikulturalismus a sebeurčení. V životě místních obyvatel totiž hrají velmi významnou roli. Singapur jako takový je jedinečná země s vlastní identitou, kterou ale právě vystihuje otevřenost všemu. Jako by se jednalo o zemi, která není sama sebou, a která jako by měla od všeho něco. Úředními jazyky jsou angličtina, čínština, malajština a tamilština.

Diverzita, ať už v přítomnosti různých etnik, jazyků a náboženství, je právě neoddělitelnou součástí singapurské kultury. Ti, kteří mají s Bicentennialem problém, jsou pak ti, kteří volají po národním státě v souvislosti se získáním nezávislosti na Britech a Japoncích. Každopádně v očích většiny místních obyvatel vystihuje Singapur právě ona otevřenost okolnímu světu a kulturám. 

I zdánlivá transparentnost má však své meze. Přestože je Singapur moderním a multikulturním městem, je zde uplatňována velmi striktní sexuální morálka. Stále platí britské koloniální zákony proti sodomii, které trestají homosexualitu. Nicméně poté, co je v Indii zrušil Nejvyšší soud, došlo k zahájení odborných diskuzí, zda jsou stále legitimní, a zda by se měly i nadále uplatňovat. Homosexuální svazky nejsou legální a párům stejného pohlaví není ani umožněná adopce dětí. O to větší pozornosti se pak těšil rozsudek singapurského soudu uznávající zahraniční surogátní mateřství gay páru, jehož samotné soužití by se dalo vykládat jako nezákonné.

Podle informací deníku New York Times se v Singapuru rok s rokem zvyšuje povědomí o jiných formách lidské sexuality a lze téměř s jistotou říct, že podobně, jako v Indii, se i zde prolomí ledy a země se stane otevřenou i v této oblasti. Ostatně navzdory platným anti-gay zákonům se zde koná každoroční festival Pink Dot, jehož hesly jsou právě otevřenost a inkluze, nesoucí se v barvách singapurské vlajky. Pokud je Singapur otevřený různým kulturám, proč ne i sexuálním menšinám?

Díky směsici několika kultur se mohou nově příchozí, zejména ze západního světa, v Singapuru velmi rychle aklimatizovat. Podle Američanky Alexandry Feigové a dopisovatelky cestovního deníku A Maiden Voyager, která žije v Singapuru už tři roky, se jedná o tu nejlepší asijskou destinaci. Indonéský ostrov Bali a filipínský ostrov Boracay mu rozhodně nemohou konkurovat. Jedním z důvodů je i fakt, že má Singapur velmi nízkou úroveň kriminality. Kapesní krádeže, únosy a drogové delikty jsou zde raritní. Za odhazování nedopalků a žvýkaček hrozí vysoké pokuty a za vandalismus tělesné tresty, které se běžně uplatňují i na cizincích. Díky britské kolonizaci má Singapur velmi silné vazby na západ a kromě tradičních buddhistických chrámů jsou zde vidět i restaurace rychlého občerstvení, anglické obchody a skleněné mrakodrapy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krvavé střety v Barmě: Dívky utíkají před násilím do klášterů

19.01.2020 15:14 Krvavé střety mezi armádou a separatistickými povstaleckými skupinami v Barmě vedou stále více…

Jedna katastrofa střídá druhou. Austrálii hrozí silné bouře a záplavy

19.01.2020 12:14 Východ Austrálie nyní místo ohně ohrožuje voda. Předpověď počasí pro australský stát Victoria…

V Číně se objevilo 17 dalších případů nákazy novým virem. Lékaři neví, jak…

19.01.2020 09:42 Čína dnes oznámila, že evidovala 17 nových případů zápalu plic, který způsobil nový druh koronaviru…

Lavina zavalila turisty v Nepálu, sedm lidí se pohřešuje

18.01.2020 09:38 Lavina zavalila populární turistickou trasu v nepálských horách, nejméně čtyři Jihokorejci a tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama