Summit Trump-Kim úplně neselhal? Ze světa přicházejí rozpačité reakce

Jižní Korea lituje, že americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un při své hanojské schůzce nedosáhli dohody. Úřad jihokorejského prezidenta zároveň v prohlášení uvedl, že nicméně "učinili významný pokrok". Podle Kremlu rozhovory selhaly, protože jejich aktéři nebyli ochotni udělat ústupky.

Mun Če-in
doporučujeme

Trump a Kim "rozšířili rozsah a hloubku vzájemného porozumění", prohlásil jihokorejský prezident Mun Če-in. Jestliže se vedla debata o zrušení protiseverokorejských sankcí, znamená to, že se vztah mezi oběma zeměmi "posunul na novou úroveň", dodal.

Trumpova ochota pokračovat v dialogu je pak příslibem, že v budoucnu dojde k dalšímu summitu, doplnil Soul podle agentury Reuters.

Moskva se domnívá, že rozhovory v Hanoji podle všeho selhaly, protože ani jedna země nebyla ochotna ke kompromisu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil za pozitivní, že vyjednávání neselhala úplně. Kritizoval ale nedostatek "menších kroků" a flexibility, které by přispěly k dosažení pokroku.

O dosažení kompromisu hovořilo ve své reakci i čínské ministerstvo zahraničí. Mluvčí čínské diplomacie na pravidelném briefingu řekl, že za poslední rok se situace na Korejském poloostrově významně změnila a tento "těžce vybojovaný výsledek" je třeba ocenit.

Japonský premiér Šinzó Abe prohlásil, že Trumpovo rozhodnutí ukončit dnes jednání s KLDR bez dosažení dohody plně podporuje. Po telefonátu s americkým prezidentem dodal, že se severokorejským vůdcem by se chtěl sejít i on. 

Trump podle něj během schůzky s Kim Čong-unem hovořil rovněž o japonských občanech unesených severokorejskými agenty. Japonský premiér poznamenal, že k normalizaci vztahů Japonska s KLDR nedojde do té doby, než budou všichni tito lidé, kteří zůstali naživu, vráceni.

Šéf Bílého domu na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že severokorejská delegace chtěla, aby byly zrušeny všechny sankce vůči KLDR, což americká strana nemohla udělat. Po dvoudenním jednání mělo být v Hanoji dnes podepsáno společné prohlášení, ceremonie se však neuskutečnila. Stejně tak byl zrušen plánovaný společný oběd obou státníků. "Někdy musíte z jednání odejít, a to byla ta chvíle," poznamenal Trump. Podle jeho slov "(Kim Čong-un) má určité představy, které ale neodpovídají našim představám".

Hanojský summit byl druhou vrcholnou schůzkou USA a KLDR po loňském setkání Trumpa a Kima v Singapuru. Oba vůdci se ale zatím nedohodli, zda a kdy by se měl konat třetí summit, poznamenal zpravodajský server BBC. Další setkání s Kim Čong-unem se může uskutečnit brzy, ale také se nemusí konat delší dobu, řekl americký prezident.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bahrajn schválil krizové nasazení vakcíny proti koronaviru

04.12.2020 18:34 Ostrovní království Bahrajn dnes oznámilo, že schválilo krizové nasazení vakcíny proti koronaviru,…

Viroložka z Wu-chanu varuje před dalšími netopýřími koronaviry

04.12.2020 17:36 Netopýři v pohraničních oblastech jižní a jihovýchodní Číny jsou nositeli dalších koronavirů, které…

Nedodržujete rozestup? Filipínská policie bude lidi trestat výpraskem holí

04.12.2020 16:41 Filipínská policie pohrozila, že bude trestat výpraskem rákoskou obyvatele, kteří porušují pravidla…

Přes 1600 Rohingů bylo přesídleno na odlehlý bangladéšský ostrov, často…

04.12.2020 13:57 Aktualizováno Přes 1600 příslušníků rohingské menšiny, které bangladéšská vláda přesídluje z přeplněných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama