Kdo je Brenton Tarrant, útočník na mešity? "Pojďme rozjet párty," prohlásil pár minut před masakrem

Nový Zéland se pomalu vzpamatovává z krvavého útoku na dvě mešity ve městě Chritschurch, při kterém zemřelo téměř 50 lidí. Policie zadržela čtyři osoby - jednou z nich je i údajný střelec Brenton Tarrant. Ten se k útoku přihlásil na internetu, zveřejnil svůj manifest a útok následně vysílal online. Co víme o muži, který útočil?

Přidejte svůj názor 84 komentářů

Brenton Tarrant (útočník z Christchurch)

Střelec z mešity Christchurch Brenton Tarrant pracoval jako osobní trenér v tělocvičně ve městě Grafton v australském spolkovém státě Nový Jižní Wales. Správkyně tělocvičny Tracey Grayová už potvrdila muž, který natočil útok na mešitu a on-line ho streamoval, byl opravdu Tarrant.

Tarrant podle jejích slov pracoval v tělocvičně od doby, kdy dostudoval střední školu, tedy od roku 2009, až do roku 2011. Pak se vydal na cestu po Asii a Evropě. „Byl to velmi oddaný osobní trenér,“ řekla Grayová. „Pracoval v našem programu, který nabízel bezplatné cvičení pro děti v komunitě Byl tomu velmi oddaný,“ popisuje pro servere abc.net.au. .

Útočník prý v minulosti nepůsobil dojem, že se nějak zajímá o zbraně. „Myslím, že se musel změnit během let strávených v zahraničí,“ říká bývalá kolegyně útočníka. Podle médií Tarrant navštívil Evropu, jihovýchodní Asii a východní Asii. Dokonce se dostal i do Severní Koreje.

Tarrant popisuje sám sebe jako „obyčejného bílého muže z normální rodiny”, který se narodil v Austrálii do „dělnické třídy“ a rodiny s nízkými příjmy. Grayová dodala, že jeho otec zemřel na nějakou nemoc spojenou s azbestem. Jeho matka a sestra by ale měly být naživu.

„Byl velmi dobrý, velmi oddaný svému tréninku,“ řekla Grayová.“Hodně trénoval, někteří by mohli říci, že až moc, ale byl vášnivě zapálený pro zdraví a fitness,“ vzpomíná. Tarrant podle ní byl každém případě vzorný fitness instruktor, který pomáhal lidem. „Upřímně nemůžu uvěřit, že někdo, s kým jsem se pravděpodobně každodenně potkávala a mluvila, s nimiž jsem se setkala, by byl schopen něčeho takového,“ dodala.

Osmadvacetiletý Tarrant údajně před útokem zveřejnil 74-stránkový manifest, ve kterém popisuje svoje protipřistěhovalecké motivy a říká, že oběti jsou součástí „velké skupiny útočníků“, kteří „usilují o obsazení zemí jeho národa a etnicky nahrazují jeho vlastní lidi“. Píše také, že jej inspiroval norský střelec Anders Breivik.

Jeho manifest zveřejněný online obsahuje řadu otázek a odpovědí a začíná otázkou: „Kdo jste?" V této části hovoří útočník o své rodině a o tom, že se rozhodl zaujmout postoj, aby „zajistil budoucnost jeho lidem“.

Sám sebe popisuje jako introverta a přiznává, že je rasista. Od přírody je prý „ekofašista“. Původně podle svých slov nechtěl útočit na Novém Zélandu, tam přišel pouze proto, aby trénoval. „Začal jsem plánovat útok zhruba dva roky dopředu a útok na místo v Christchurch tři měsíce předem,“ popisuje muž, kterého policie zadržela.

Ve svém textu zmiňuje i brexit, které podporuje – ale ne kvůli ekonomickým otázkám, ale kvůli „masové migraci, kulturnímu vysídlení a globalismu“. Zmiňuje i amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterého označil za „symbol obnovené bílé identity“. Tarrant na svém facebookovém profilu, který už v tuto chvíli není dostupný, zveřejnil v minulém týdnu desítky příspěvků o multikulturalismu v Evropě, několik z nich odkazovalo přímo na Spojené království.

img-responsive

Brenton Tarrant (útočník z Christchurch) | foto: YouTube

Australan celý útok vysílal živě, videa už ale byla také stažena. Když Tarrant startoval auto a vyjížděl k mešitě Al Noor řekl: „Rozjeďme tuhle párty“. Na videu také byly vidět jeho zbraně.

Vstupte do diskuze (84)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny v Kazachstánu: Prezidentem je Tokajev, už stihl přejmenovat metropoli

20.03.2019 13:28 Aktualizováno Kazašský parlament dnes schválil přejmenování hlavního města země, které nyní namísto Astany ponese…

Japonsko jde tvrdě proti KLDR, sankce prodlouží o další dva roky

20.03.2019 10:34 Japonsko jednostranně prodlouží o další dva roky sankce vůči Severní Koreji. Podle agentury Reuters…

Šokující roztržka: Australský premiér zkritizoval Erdogana, omluvu…

20.03.2019 07:17 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison dnes odsoudil jako "nerozvážné, hanebné a hluboce urážlivé"…

Začaly pohřby obětí masakru v Christchurch

20.03.2019 07:13 Aktualizováno Na Novém Zélandu dnes pochovali první dvě z padesátky obětí střelby ve dvou mešitách ve městě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama