Krveprolití v mešitách zděsilo celý svět. Novému Zélandu kondoluje královna, EU i Trump

Soustrast obětem dnešního krvavého útoku ve dvou mešitách na Novém Zélandu vyjádřili britská královna Alžběta II. i čelní představitelé EU, včetně šéfa Evropské rady Donalda Tuska a předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. Už dříve Novému Zélandu kondolovali například britská premiérka Theresa Mayová nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. Mluvčí Bílého domu útok označila za krutý nenávistný čin a prezident Donald Trump ujistil, že Spojené státy stojí při Novém Zélandu. Papež František řekl, že ho toto nesmyslné násilí zarmoutilo.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Královna Alžběta II.
doporučujeme

"Děsivé události ve (městě) Christchurch mě hluboce rozesmutnily," uvedla v prohlášení britská panovnice a příbuzným a přátelům obětí kondolovala. Zároveň ocenila práci novozélandských záchranných složek a dobrovolníků.

Předseda Evropské rady Tusk na twitteru označil dnešní události na Novém Zélandu za hrůzné. "Brutální útok ve městě Christchurch nikdy nesníží toleranci a slušnost, kterými je Nový Zéland proslulý. My v Evropě myslíme na oběti a jejich rodiny," dodal.

Šéf Evropské komise Juncker rovněž na twitteru napsal, že Evropská unie bude vždy stát po boku Nového Zélandu proti těm, "kteří ohavným způsobem chtějí zničit naši společnost a naše životy".

"Spojené státy útok ve městě Christchurch rozhodně odsuzují. Jsme solidární s lidem Nového Zélandu a jeho vládou, kteří čelí tomuto krutému činu nenávisti," sdělila mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

Prezident Trump na twitteru vyjádřil "nejvřelejší soustrast" Novozélanďanům. "Tak nesmyslně zemřelo 49 lidí a tolik jich bylo vážně zraněno. Spojené státy stojí při Novém Zélandu ve všem, co můžeme udělat. Bůh žehnej všem," napsal Trump.

Papež František vyjádřil solidaritu novozélandským muslimům a sdělil, že ho tyto "činy nesmyslného násilí velmi zarmoutily". V telegramu podepsaném státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem stojí, že papež "ujišťuje všechny Novozélanďany a zejména muslimskou komunitu svou solidaritou".

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brutální útok na nádraží v Hongkongu: Dav maskovaných mužů mlátil…

22.07.2019 14:25 Aktualizováno Desítky maskovaných mužů vyzbrojených kovovými a dřevěnými holemi vtrhly v neděli večer na vlakové…

Koalice japonského premiéra vyhrála senátní volby. Zruší se pacifistická…

22.07.2019 12:56 Japonská vládnoucí koalice premiéra Šinzóa Abeho zvítězila v nedělních senátních volbách a v horní…

Piráti přepadli jihokorejskou loď, ukradli tisíce dolarů i boty

22.07.2019 12:53 Piráti dnes přepadli v Jihočínském moři nákladní loď plující pod jihokorejskou vlajkou a ukradli…

Čína a Kambodža uzavřely tajnou dohodu o námořní základně? USA zlostně…

22.07.2019 07:22 Čína bude moci umístit své ozbrojené síly na námořní základně v Kambodži. Umožňuje to tajná dohoda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama