Krveprolití v mešitách zděsilo celý svět. Novému Zélandu kondoluje královna, EU i Trump

Soustrast obětem dnešního krvavého útoku ve dvou mešitách na Novém Zélandu vyjádřili britská královna Alžběta II. i čelní představitelé EU, včetně šéfa Evropské rady Donalda Tuska a předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. Už dříve Novému Zélandu kondolovali například britská premiérka Theresa Mayová nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. Mluvčí Bílého domu útok označila za krutý nenávistný čin a prezident Donald Trump ujistil, že Spojené státy stojí při Novém Zélandu. Papež František řekl, že ho toto nesmyslné násilí zarmoutilo.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Královna Alžběta II.

"Děsivé události ve (městě) Christchurch mě hluboce rozesmutnily," uvedla v prohlášení britská panovnice a příbuzným a přátelům obětí kondolovala. Zároveň ocenila práci novozélandských záchranných složek a dobrovolníků.

Předseda Evropské rady Tusk na twitteru označil dnešní události na Novém Zélandu za hrůzné. "Brutální útok ve městě Christchurch nikdy nesníží toleranci a slušnost, kterými je Nový Zéland proslulý. My v Evropě myslíme na oběti a jejich rodiny," dodal.

Šéf Evropské komise Juncker rovněž na twitteru napsal, že Evropská unie bude vždy stát po boku Nového Zélandu proti těm, "kteří ohavným způsobem chtějí zničit naši společnost a naše životy".

"Spojené státy útok ve městě Christchurch rozhodně odsuzují. Jsme solidární s lidem Nového Zélandu a jeho vládou, kteří čelí tomuto krutému činu nenávisti," sdělila mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

Prezident Trump na twitteru vyjádřil "nejvřelejší soustrast" Novozélanďanům. "Tak nesmyslně zemřelo 49 lidí a tolik jich bylo vážně zraněno. Spojené státy stojí při Novém Zélandu ve všem, co můžeme udělat. Bůh žehnej všem," napsal Trump.

Papež František vyjádřil solidaritu novozélandským muslimům a sdělil, že ho tyto "činy nesmyslného násilí velmi zarmoutily". V telegramu podepsaném státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem stojí, že papež "ujišťuje všechny Novozélanďany a zejména muslimskou komunitu svou solidaritou".

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny v Kazachstánu: Prezidentem je Tokajev, už stihl přejmenovat metropoli

20.03.2019 13:28 Aktualizováno Kazašský parlament dnes schválil přejmenování hlavního města země, které nyní namísto Astany ponese…

Japonsko jde tvrdě proti KLDR, sankce prodlouží o další dva roky

20.03.2019 10:34 Japonsko jednostranně prodlouží o další dva roky sankce vůči Severní Koreji. Podle agentury Reuters…

Šokující roztržka: Australský premiér zkritizoval Erdogana, omluvu…

20.03.2019 07:17 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison dnes odsoudil jako "nerozvážné, hanebné a hluboce urážlivé"…

Začaly pohřby obětí masakru v Christchurch

20.03.2019 07:13 Aktualizováno Na Novém Zélandu dnes pochovali první dvě z padesátky obětí střelby ve dvou mešitách ve městě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama