Nová podoba terorismu? Útok na mešity odhaluje znepokojivý trend

Útoky na mešity v novozélandském Christchurchu nechal jejich pachatel, australský neonacista Brenton Tarrant, vysílat živě. Útočník avizoval svůj čin již dříve na krajně pravicových webových platformách, kde šířil svůj krajně pravicový manifest. Jeho napojení na online radikální scénu odhaluje znepokojivý trend současného terorismu.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Brenton Tarrant (útočník z Christchurch)
doporučujeme

Sociolog Mark Jurgensmeyer ve své knize věnovanému náboženskému násilí Teror v mysli Boží na základě výpovědi mnoha pachatelů smrtících útoků dochází k závěru, že cílem teroristů není dosáhnout vojenských úspěchů, ale vzbudit pozornost a donutit svět, aby uslyšel a dokonce přijal jejich dualistické, apokalyptické myšlení. Proto útočí nikoliv na vojáky či policisty, ale civilisty, aby vzbudili strach – od něho je slovo terorismus odvozen – a šok a tak se dostali do hlavních titulků médií.

Řada islamistických teroristických organizací od Al-Káidy k Islámského státu při provádění svých útoků jedná podle této logiky. Ačkoliv ji lze spojit převážně s náboženským apokalyptickým myšlením, masakr na Novém Zélandu ukazuje, že se nevyhýbá ani krajní pravici. Ačkoliv Tarrant se vůči radikálnímu islámu – a islámu obecně – velmi tvrdě vymezuje, použil stejnou taktiku.

Mezi Tarrantem, který za svůj motiv uvádí odvetu za teroristické útoky uzbeckého islamisty ve Stockholmu v roce 2017, a muslimským extremismem existují další podobnosti. V éře sociálních sítí a YouTubu islámští teroristé udělali ze svých činů videoshow. V roce 2013 bojovníci teroristické organizace Aš-Šabáb natočili svůj útok na nákupní centrum v Nairobi v Keni. V roce 2015 terorista, který zastřelil čtyři lidi na košer trhu v Paříži, měl  zaznamenat svůj čin na GoPro kameru a pokusit se zveřejnit video na internetu, než jej zabila policie.

Tarrant před spácháním útoku napsal na krajně pravicovém internetovém fóru 8Chan,  že provede „útok proti útočníkům a budu to dokonce vysílat živě skrze odkaz na Facebooku“. Svá slova splnil a zveřejnil záznam, jak za zvuku hudby z americké občanské války jede k mešitám, kde uskutečňuje smrtící střelbu.

IS řadu svých rekrutů a sympatizantů získal prostřednictvím sociálních sítí a extremistických platforem. Podobně i krajně pravicové weby podporují posun jejich uživatelů k extremismu. Lee Jarvis, spolueditor akademického časopisu Critical Studies on Terrorism varuje, že internet poskytuje lidem s minoritními názory prostředí, kde se mohou scházet a  utvrzovat se v nich a dojít k závěru, že „jsou více legitimní a rozšířené, než ve skutečnosti jsou“.

Nová podoba terorismu?

Tarrant přesto reprezentuje svébytný proud teroristického extremismu. Vychází z internetové kultury trollů, šířících ironické memy. Ve svém manifestu se odkazoval na populárního youtubera PewDiePie a oblíbenou počítačovou hru Fortnite. Na videoherní estetiku se odkazoval i během svého streamovaného záznamu vraždění, kdy se svým držením zbraně pokusil imitovat vizuální dojem typický pro střílečky z první osoby, poukazuje stanice CNN.

Podle serveru The Verge celá tato stylizace, odkazy na hry či jiné známé vrahy inspirované krajní pravicí, má za cíl jediné – udržet Tarranta v podvědomí médií a jejich prostřednictvím i veřejnosti. Masová střelba měla za úkol rozšířit jeho manifest, který by jinak byl na okraji zájmu všech. The Verge upozorňuje, že před internetovou dobou bylo neobvyklé, aby takovýto typ materiálu obdržel kdokoliv jiný než policie a média. Nyní jej možné, aby se šířil u širší populace.

Aby se tomu zamezilo, musí dle serveru nejen média, ale i hlavní internetové platformy – Gogole, Twitter, Facebook – dělat víc s takovýmto typem extremistických názorů na internetu (Twitter a Facebook okamžitě stáhli Tarrantovy účty). Nicméně, je to velmi těžké. Jak upozorňuje CNN, pokud budou tyto teroristická videa vypadat jako videohry a pokud budou extremistické příspěvky zaplněné odkazy na popkulturu, bude pro automatické filtry obtížné je rozeznat a zrušit.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí kolem Hongkongu roste. Trump důrazně varoval Čínu před použitím síly

19.08.2019 07:42 Americký prezident Donald Trump v neděli varoval Čínu před použitím násilí proti demonstrantům v…

Boj dobra se zlem? Muž ze CIA natvrdo promluvil o Afghánistánu

18.08.2019 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Každý, kdo hledá v Afghánistánu jednoduchý příběh boje dobra se zlem nebo umírněných s…

Drama v Číně se rozrůstá. V Austrálii se poprali Číňané

17.08.2019 12:50 Policie v australském městě Melbourne vydala dnes varování poté, co zde v pátek večer vypukly menší…

Rakety USA v Asii. Bude válka? Expert nám prozradil, o co Američanům jde.…

17.08.2019 07:41 ROZHOVOR - Východní Asie je dalším místem, kde to v současnosti vře. Prodemokratičtí demonstranti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama