Střelce Tarranta chtěli u soudu napadnout nožem. Ukázal „neonacistické gesto“

Australan Brenton Tarrant, který je podle novozélandské policie pachatelem včerejšího útoku ve městě Christchurch, si dnes u soudu vyslechl obvinění z vraždy. Stání předcházel zajímavý incident, Tarrant si pak neodpustil rozporuplné gesto.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Brenton Tarrant u soudu

Osmadvacetiletý útočník Brenton Tarrant dorazil k soudu v doprovodu šesti policistů, kteří měli na sobě černé ochranné vesty. Obviněný Australan byl oblečený v bílém vězeňském overalu a na rukou měl pouta.

Tarrant se zprvu usmíval, postupem času mu ale úsměv na tváři ztuhl. Během krátkého stání byl obviněn z jedné vraždy, policie ale uvedla, že další obvinění budou následovat během dubnového slyšení.

Obviněný útočník se několikrát otočil na přítomné novináře, kteří byli na rozdíl od veřejnosti k soudu připuštěni ve veřejném zájmu. Soud však médiím přikázal, aby na fotografiích a televizních záběrech rozostřila jeho obličej.

Video ze soudního stání. (3:03) | zdroj: YouTube

Právě kamery zachytily moment, kdy Tarrant ukázal symbol, který bývá mylně označován za neonacistické gesto. Podle rozšířeného hoaxu mají prsty tvořit písmena WP, tedy zkratku slov White Power (bílá síla). Běžní lidé však toto gesto už roky používají pro projevení spokojenosti či vyjádření toho, že je vše v pořádku.

U vchodu do soudní budovy čekali na dnešní rozhodnutí někteří příbuzní obětí. Samotnému stání dokonce předcházel incident, při němž se blíže nespecifikovaná osoba pokusila dostat do budovy s nožem za účelem napadení Tarranta.

Při páteční masové střelbě, kterou má podle všeho Tarrant na svědomí, zemřelo nejméně 49 osob, další desítky lidí se však pohřešují a přinejmenším deset osob leží v kritickém stavu v nemocnici. Osmadvacetiletý Australan útok přenášel živě na sociální síti.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny v Kazachstánu: Prezidentem je Tokajev, už stihl přejmenovat metropoli

20.03.2019 13:28 Aktualizováno Kazašský parlament dnes schválil přejmenování hlavního města země, které nyní namísto Astany ponese…

Japonsko jde tvrdě proti KLDR, sankce prodlouží o další dva roky

20.03.2019 10:34 Japonsko jednostranně prodlouží o další dva roky sankce vůči Severní Koreji. Podle agentury Reuters…

Šokující roztržka: Australský premiér zkritizoval Erdogana, omluvu…

20.03.2019 07:17 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison dnes odsoudil jako "nerozvážné, hanebné a hluboce urážlivé"…

Začaly pohřby obětí masakru v Christchurch

20.03.2019 07:13 Aktualizováno Na Novém Zélandu dnes pochovali první dvě z padesátky obětí střelby ve dvou mešitách ve městě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama