Tarrant poslal před útokem premiérce tento e-mail

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová potvrdila, že její kancelář byla mezi adresáty, kteří obdrželi manifest útočníka na mešity v novozélandském městě Christchurch. Na tiskové konferenci dnes také zopakovala svůj slib, že v reakci na útok navrhne její kabinet změnu zákona o držení zbraní. Vláda by měla jednat o detailech změn už v pondělí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Brenton Tarrant (útočník z Christchurch)

Premiérka uvedla, že na svůj pracovní e-mail dostala devět minut před útokem text manifestu, který útočník - Australan Brenton Tarrant - rozeslal na 30 adres. V dokumentu ale nebylo zmíněno žádné místo činu ani odkazy, které by umožnily útokům předejít. Hned po dvou minutách byl manifest postoupen bezpečnostnímu oddělení parlamentu.

Ardernová prohlásila, že zákony o držení zbraní se musejí změnit a také se změní. Nový Zéland má méně omezení týkajících se pušek a brokovnic než mnoho jiných zemí, držení revolverů je tam kontrolováno mnohem přísněji. Premiérka však odmítla sdělit další podrobnosti, dokud je neprojedná kabinet a skupina nejvyšších zákonodárců. Vláda se kvůli regulaci držení zbraní sejde v pondělí.

Nový Zéland se v minulosti snažil zákony o střelných zbraních zpřísnit, vždy tomu však zabránila silná zbraňová lobby a skutečnost, že na Novém Zélandu má silnou tradici lov. Podle odhadů je v zemi s pěti miliony obyvatel zhruba 1,5 milionu střelných zbraní, je tam ale také nízký počet násilných trestných činů spáchaných střelnou zbraní, poznamenala agentura Reuters.

Sousední Austrálie v roce 1996 zpřísnila zbrojní zákon po incidentu, při němž Martin Bryant v Port Arthuru v Tasmánii postřílel útočnou puškou 35 lidí. Vlastnictví poloautomatických zbraní tam bylo prakticky zakázáno.

Úřady také na dnešní večer naplánovaly, že začnou postupně vydávat těla obětí rodinám, aby je mohly pohřbít. Poslední těla by rodiny 50 obětí měly obdržet nejpozději ve středu. Islámský zákon vyžaduje, aby těla byla očištěna a pohřbena co nejdříve od smrti, obvykle do 24 hodin, upozornila agentura AP. Policie zdůraznila, že je nutné, aby před vydáním těla byla zcela jasná příčina smrti a potvrzená identifikace oběti. Zatím existuje provizorní seznam obětí. Podle novozélandských médií jsou na něm osoby ve věku od dvou do 77 let, převážně muži. Předpokládá se, že všechny oběti jsou muslimové a pocházejí z rodin přistěhovalců.

V nemocnici zůstává 34 zraněných, jedna čtyřletá dívka je v kritickém stavu. Útočník ji zasáhl nejméně třemi kulkami.

Sociální síť Facebook také na twitteru oznámila, že za prvních 24 hodin od útoku odstranila zhruba 1,5 milionu videí z útoku, a také všechny upravené verze. Sedmnáctiminutové video natočené útočníkem z jeho perspektivy se krátce po střelbě rychle šířilo na sociálních sítích. Ardernovou kvůli tomu kontaktovala provozní ředitelka společnosti Facebook Sheryl Sandbergová. "Tuto záležitost chci probrat přímo s Facebookem," uvedla novozélandská premiérka.

Policie se přiklání k tomu, že 28letý Australan Tarrant útočil sám a tři ostatní zadržení se masakru přímo nezúčastnili. Tarrant je ve vazbě a 5. dubna se koná další soudní jednání. V pondělí předstoupí před soud další muž zadržený "v souvislosti" s útokem, informoval komisař Mike Bush.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Co je moc, to je moc." Sociální sítě musejí zasáhnout, zní z Británie

20.03.2019 00:01 Otázka pro politiky a vlivné technologické společnosti zní, co lze učinit, aby se snížila…

Agresivní migranti? V Jakutsku to vře kvůli znásilnění ženy

19.03.2019 19:58 Třistatisícový Jakutsk na východě Sibiře ochromily demonstrace proti údajným násilnostem migrantů…

Novozélanďané vyjadřují solidaritu muslimské komunitě tradičním tancem…

19.03.2019 19:19 Novozélanďané vyjadřují hromadně svou solidaritu s muslimskou komunitou po střelbě ve dvou mešitách…

Útočník z Christchurch byl i v Česku, putoval po stopách bojovníků proti…

19.03.2019 17:59 Útočník na mešity ve městě Christchurch na Novém Zélandu navštívil několikrát Evropu, kde putoval…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama