Novozélandští muslimové: Odkud jsou, kolik jich je a jak jsou vnímáni?

Útok na mešity v Christchurchu šokoval celý Nový Zéland. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová jej označila za „nejtemnější den v historii země“. Útok spáchal Australan, který jako svou motivaci uváděl odplatu za teroristické útoky v Evropě. Na Novém Zélandě však žádné teroristické útoky spáchané muslimy doposud neproběhly. Jaká je vůbec muslimská komunita na Novém Zélandu a jak se k ní staví nemuslimští Novozélanďané?

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Muslimové
doporučujeme

Muslimové představují 1% novozélandské populace. 30% z nich jsou nativní Novozélanďané, kteří k víře konvertovali. Zbylých 70% jsou imigranti z více než 80 zemích převážně muslimského zaměření, uvádí Ankar Ghani z Federace islámských asociací Nového Zélandu.

Podle sčítání lidí z roku 2013 byl počet Novozélanďanů, kteří se identifikovali jako muslimové, 46 149 lidí. Jako v Evropě, i na Novém Zélandu je islám prudce rostoucím náboženstvím. Muslimská populace se v letech 1991 a 2006 zvýšila šestkrát, uvádí novozélandský server Stuff.

To se projevilo i na počtu mešit. 18 jich je ve městě Auckland, devět ve Wellingtonu, čtyři v Christchurchu, dvě v Hamiltonu a jedna v Dunedinu. Většina muslimů je sunnitského vyznání, na Novém Zélandu je však i poměrně silná šiítská komunita soustředěná ve městě Auckland.

Muslimské komunity na Novém Zélandu sestávají především z emigrantů z Blízkého východu, jižní a jihovýchodní Asie. V zemi též značné množství indo-fidžijských a somálských komunit. Podíl muslimů zvyšují i mezinárodní studenti z Malajsie a Singapuru.

Nový Zéland se dlouhodobě hrdě prezentuje jako multikulturní, tolerantní země. Mnozí muslimové to potvrzují. Na diskusním fóru Quora respondenti na otázku, jak se Nový Zéland staví k muslimům, odpovídali, že zcela korektně a přejícně a že muslimské komunity se zde nesetkávají s žádnými podstatnými problémy a jsou v podstatě zcela integrovány.

Novozélandská média nicméně reportovala některé zkušenosti muslimských dívek, které se necítili zcela komfortně, co se týče hidžáb. Stěžovali si, že někdy se setkávají s podezřívavými pohledy. Některé z nich si stěžovaly, že byly verbálně i fyzicky napadány, uvádí novozélandský server Noted.

Novozélandští muslimové se shodují, že kdykoliv se stane nějaký teroristický útok spáchaný islamisty, setkávají s nedůvěrou a podezřívavostí ze strany nemuslimských Novozélanďanů. Podle nepublikované studie Victoria University z roku 2009 Novozélanďané hodnotili muslimy a převážně muslimské země nejnižšími známkami, uvádí novozélandské rádio RNZ.  

Co se týče radikalizace novozélandských muslimů, vláda v ruce 2017 uváděla, že zpravodajské služby sledují 30 až 40 lidí podezřelých z radikalizace, tvrdí Noted. Džihádista Mark Taylor, který bojoval v Sýrii za Islámský stát, vzbudil na Novém Zélandě jisté pobavení, když zapomněl se odhlásit ze svého Twitterového účtu a poskytl tak zpravodajským službám cenné údaje o jeho poloze a o dalších lidech, kteří s ním byli v kontaktu. V důsledku toho se mu dostalo posměšné přezdívky „blábolící džihádista“.

V roce 2017 byli poprvé obviněni z dva Novozélanďané za sledování a držení extremistických videí. Jeden z nich byl vyhnán z mešity Avondale, kde měl vyhrožovat dalším členům.

Noted upozorňuje, že sami muslimové na sympatizanty IS se dívají velmi negativně. Jedna vysoce postavená osoba v Aucklandské muslimské komunitě řekla novozélandskému magazínu North & South, že takovým lidem má být dovoleno odejít, ale ne se vrátit. „ Nechte je jí a nechat se zabit či uvěznit, protože šíří jed. Nechte je jít a nenechat se vrátit zpátky“.  

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí kolem Hongkongu roste. Trump důrazně varoval Čínu před použitím síly

19.08.2019 07:42 Americký prezident Donald Trump v neděli varoval Čínu před použitím násilí proti demonstrantům v…

Boj dobra se zlem? Muž ze CIA natvrdo promluvil o Afghánistánu

18.08.2019 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Každý, kdo hledá v Afghánistánu jednoduchý příběh boje dobra se zlem nebo umírněných s…

Drama v Číně se rozrůstá. V Austrálii se poprali Číňané

17.08.2019 12:50 Policie v australském městě Melbourne vydala dnes varování poté, co zde v pátek večer vypukly menší…

Rakety USA v Asii. Bude válka? Expert nám prozradil, o co Američanům jde.…

17.08.2019 07:41 ROZHOVOR - Východní Asie je dalším místem, kde to v současnosti vře. Prodemokratičtí demonstranti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama