Nad Kamčatkou explodoval meteor, výbuch desetkrát překonal sílu atomové bomby

Ve výši 25,6 kilometrů nad Beringovým mořem u pobřeží Kamčatky explodoval loni v prosinci meteor. Síla výbuchu desetkrát překonala výbuch atomové bomby, svržené na konci druhé světové války na japonské město Hirošima. Byla však slabší, než exploze meteoritu, který v únoru 2013 vybuchl nad ruským městem Čeljabinsk na Urale. Uvedla to stanice BBC s odvoláním na americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Expert NASA Lindley Johnson BBC řekl, že k výbuchům o takové síle dochází dvakrát až třikrát za století. V daném případě šlo o druhý nejsilnější výbuch za posledních 30 let.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

meteority
doporučujeme

Explozi zaznamenaly vojenské družice. Informaci předalo NASA americké vojenské letectvo.

Vzhledem k tomu, že meteor vybuchl nad mořem, nevyvolal takovou pozornost, jako před lety čeljabinský meteorit, zachycený například kamerami, jaké si na čelních sklech vozí mnoho ruských motoristů.

Navíc tlaková vlna po výbuchu vyrazila na Uralu množství oken, jejichž úlomky poranily až 1200 lidí, a odhad škod dosáhl miliardy rublů (asi 630 milionů Kč podle tehdejšího kurzu). Následně - vzhledem k rozbitým oknům a tuhému mrazu - musely být uzavřeny všechny školy a školky. Vědci odhadli, že čeljabinský meteorit vybuchl třicetkrát větší silou než bomba nad Hirošimou.

zdroj: YouTube

Výbuch nad Kamčatkou se dostal až teď na pořad vědecké konference ve městě The Woodlands u Houstonu v americkém Texasu.

Danou oblastí nad Beringovým mořem nicméně vede mnoho leteckých linek mezi Severní Amerikou a Asií, a tak experti doufají, že výbuch v podobě obrovské ohnivé koule okolo poledne místního času 18. prosince 2018 mohl zahlédnout některý z pilotů.

Kongres USA v roce 2005 pověřil NASA, aby do roku 2020 dokázala odhalit v blízkosti Země až 90 procent asteroidů o velikosti 140 a více metrů, jejichž srážka se Zemí by případně postihla celé regiony. Ale vědci odhadují, že potrvá dalších 30 let, než tento úkol splní.

NASA se nicméně může pochlubit, že v červnu 2018 pozemní observatoř v Arizoně objevila malý, asi třímetrový asteroid asi osm hodin před nárazem. Centrum pro studium objektů blízkých Zemi v laboratoři NASA poté přesně určilo dráhu asteroidu, použitou pro výpočet pravděpodobného místa dopadu na jihu Afriky. Ohnivá koule pak byla skutečně zaznamenána na záběrech bezpečnostní kamery na farmě v Botswaně, v jejímž okolí se později našly úlomky.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Postup USA je odsouzen k nezdaru." Čínský list se obořil na Trumpa

30.05.2020 10:03 Za hrubé vměšování do vnitřních záležitostí Číny označil dnes čínský list Žen-min ž'-pao páteční…

Pevninská Čína hlásí čtyři nové případy covid-19

30.05.2020 09:02 Pevninská Čína za poslední den odhalila čtyři nové případy nákazy koronavirem. Ve všech se jednalo…

Novozélandské pláže zčervenaly. Mořský ekolog vysvětluje proč

30.05.2020 08:35 Písečné pláže oblasti Otago na jihu Nového Zélandu získaly krvavě rudou barvu kvůli hromadnému…

Opice v Indii zaútočily na zdravotníka, ukradly mu vzorky krve s…

30.05.2020 07:41 Tlupa opic v Indii napadla zdravotníka a ukradla mu krevní vzorky osob, které byly pozitivně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy