"Co je moc, to je moc." Sociální sítě musejí zasáhnout, zní z Británie

Otázka pro politiky a vlivné technologické společnosti zní, co lze učinit, aby se snížila pravděpodobnost, že se budou v budoucnu opakovat hrůzy podobné pátečnímu útoku v novozélandském Christchurch, konstatuje editorial serveru The Independent. Renomovaný deník v něm připomíná, že tento pohled prezentoval i britský ministr vnitra Sajid Javid v reakci na masakr z minulého týdne, když se na technologické giganty obrátil se slovy: "Vyvoďte nějakou odpovědnost. Co je moc, to je moc."

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Brenton Tarrant (útočník z Christchurch)
doporučujeme

Médium je zprávou

Sajid Javid podle editorialu učinil správnou věc, když se obrátil na společnosti Facebook, Googlem vlastněný YouTube a Twitter - paradoxně tak učinil prostřednictvím vzkazu na této sociální síti -, aby si uvědomily svůj díl zodpovědnosti.

"Pochopitelně, bělošský rasista, který zabil 49 lidí, je jedinou osobou, která nese vinu na těchto vraždách," připouští prestižní deník. Jedním dechem však dodává, že politici i silné technologické společnosti si musí položit otázku, jak lze snížit pravděpodobnost opakování takových činů v budoucnosti.

Uplynulo hodně doby od chvíle, kdy filozof Marshall McLuhan v 60. letech pronesl slova "médium je zprávou", která zpopularizovala myšlenku, že komunikační technologie nejsou neutrální, připomíná britský server. Poukazuje, že McLuhanova teze se potvrdila v raných dnech internetu.

Ty doprovázela naivita ohledně schopnosti internetu demokratizovat komunikaci a osvobodit lidi z vlivu zájmů mocných médií, vysvětluje The Independent. Podotýká, že tato naivní představa je nadále hodně zažitá a ve společnosti se projevuje nedůvěra vůči "mainstreamovým médiím".

Již nějakou dobu však mnozí chápou, že velké technologické společnosti, které poskytují internetové platformy, na nichž lidé komunikují, shromáždily ohromnou moc, deklaruje prestižní deník. Doplňuje, že s takovou mocí musí přicházet i zodpovědnost.      

"Dny, kdy internetové společnosti mohly tvrdit, že nejsou 'vydavatelé' a že nemají právo vměšovat se do toho, k čemu jejich zákazníci jejich technologie využívají, jsou dávno pryč," pokračuje editorial. Konstatuje, že aktuálně vyvstává otázka, která je urgentní a má vysokou prioritu.

Násilí se dá předvídat

Všichni technologičtí giganti dnes přijímají, že musí více bránit tomu, aby platformy byly využívány k šíření nenávisti a násilí, uvádí The Independent. Schvaluje postup britského ministra vnitra, který tyto společnosti nabádá k vystupňování takového úsilí.

Facebook se pokusil rychle reagovat na skutečnost, že útočník z Nového Zélandu vysílal přímý přenos svého vražedného řadění na této sociální síti, ale společnost - podobně jako YouTube - vždy zaostává, tvrdí renomovaný deník. Připomíná, že oba portály sice původní video odstranily, avšak jejich uživatelé jej opětovně nahrávali na web a sdíleli.

Pro společnosti, jejichž zisky převyšují HDP mnoha států, by mělo jít o řešitelný problém, deklaruje editorial. Dodává, že technologičtí giganti nesou mnohem větší zodpovědnost, než aby se pokoušely pouze cenzurovat problematické materiály spojené s konkrétními událostmi, a musejí zvážit, nakolik otevřenost jejich platforem umožňuje šířit a posilovat rasovou nenávist a násilné ideologie.

"Takové ideologie jsou produktem lidské psychiky. Jsou proto do jisté míry předvídatelné," soudí britský server. Podotýká, že technologičtí giganti investují ohromné sumy do aplikace poznatků behaviorální vědy na obchodní schéma, ale nyní musí část těchto investic přesměrovat na vývoj algoritmů, které odhalí rasově nesnášenlivé chování dříve, než přeroste ve skutečné násilí.

Takový přistup si nevyhnutelně žádá spolupráci s bezpečnostními složkami a jisté narušení soukromí uživatelů příslušných platforem, připouští The Independent. Zdůrazňuje, že právě v tom ale spočívá zodpovědnost technologických společností.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neuvěřitelný příběh. Vědci vážili dlouhou cestu z Česka do Indie, aby…

23.04.2019 17:02 Šest tisíc kilometrů od sebe dělí Prahu a Dillí, přesto se dvojice indických vědců žijící v Česku…

Čína předvedla první torpédoborec nové generace. Měly by se USA bát?

23.04.2019 17:02 Aktualizováno Čína dnes na přehlídce vojenského námořnictva představila první torpédoborec nové generace, z nějž…

Skončil islámský stát? Skryté manévry pokračují. Kdo má zájem na přesunu…

23.04.2019 16:42 Po své porážce v Iráku a Sýrii by mohl islámský stát (ISIS) přestavět svůj teroristický stát v…

Na Srí Lance hrozí další masakr? Premiér nevylučuje nové atentáty

23.04.2019 16:38 Srílanský premiér Ranil Vikremasinghe dnes podle agentury Reuters nevyloučil další atentáty v zemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama