Útočník z Christchurch byl i v Česku, putoval po stopách bojovníků proti muslimům

Útočník na mešity ve městě Christchurch na Novém Zélandu navštívil několikrát Evropu, kde putoval po stopách křižáků a dalších bojovníků proti muslimům. Podle rešerše německého zpravodajského webu t-online přitom navštívil i Česko a Slovensko. Na svém facebookovém účtu zveřejnil ale fotografie i z Francie, Německa, Rakouska či Polska.

Brenton Tarrant (útočník z Christchurch)
doporučujeme

Osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant, který minulý týden zavraždil ve dvou mešitách 50 lidí, loni strávil několik týdnů v Evropě. Navštěvoval především místa spojená s křižáckými výpravami a bojem evropských zemí proti Osmanské říši.

Server t-online evropský pobyt osmadvacetiletého teroristy rekonstruoval na základě fotografií z jeho facebooku a instagramu. Účty na obou sociálních sítích byly ovšem mezitím smazány. Sám server upozorňuje, že není stoprocentně jisté, zda všechny fotografie pořídil Tarrant.

Už v roce 2016 byl v Turecku, kde navštívil mimo jiné Istanbul včetně jeho nejznámější pamětihodnosti - křesťanského chrámu Hagia Sofia, který byl po dobytí města - tehdy zvaného Konstantinopol - osmanskými vojsky v roce 1453 přestavěn na mešitu. "Hagia Sofia bude osvobozena od minaretů a Konstantinopol po právu znovu v rukou křesťanů," napsal atentátník později v dopise nalezeném po střelbě v novozélandských mešitách. V témže roce jako Turecko procestoval Tarrant podle fotografií také Srbsko, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu či Chorvatsko.

V loňském roce navštívil podle t-online Australan Bulharsko, kde fotografoval místa spojená s bojem Bulharů proti staleté nadvládě osmanských Turků. Rovněž v Rumunsku zavítal na místa spojená s bojem proti Turkům, mimo jiné na hrad Hunedoara založený Jánosem Hunyadim zvaným v dobových pramenech Turkobijec. Jméno sedmihradského šlechtice Hunyadiho se objevilo i na zbrani, kterou Tarrant střílel v novozélandských mešitách.

Nejméně dvakrát zavítal Australan také do Vídně. Rok 1683, kdy bylo město neúspěšně obléháno Turky, se rovněž objevil na jeho zbrani. Po zastávkách na řadě míst Rakouska včetně Salcburku či Innsbrucku navštívil Německo, zavítal podle t-online ale zřejmě jen zámek Neuschwanstein v Bavorsku.

Ze západní Evropy na sociálních sítích zveřejnil fotografie pouze z Francie, další obrázky pochází ze Španělska a Portugalska, které vedly dlouhý boj s Araby o ovládnutí Pyrenejského poloostrova, z Polska a z pobaltských států, které ve středověku a novověku zčásti ovládaly rytířské řády.

Podle t-online zavítal v loňském roce Tarrant také do Česka a na Slovensko. Jaká místa si tu fotil, ale server neuvádí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie má rekordní počet obětí koronaviru, na Novém Zélandu se možná…

12.08.2020 10:27 Aktualizováno Na Novém Zélandu se kvůli výskytu několika nových případů nákazy koronavirem po více než třech…

Čína o rok prodloužila mandát hongkongským zákonodárcům

11.08.2020 16:27 Vrcholný orgán čínského parlamentu stálý výbor rozhodl, že o rok prodlouží hongkongským…

Covid-19: V Austrálii přibývá nakažených i obětí, Nový Zéland uzavře…

11.08.2020 15:27 Aktualizováno Austrálie dnes dorovnala rekordní denní přírůstek 19 úmrtí v souvislosti s covidem-19, který tamní…

V Íránu zatkli pět údajných špiónů, jeden prý verboval pro MI6

11.08.2020 12:53 Íránské úřady zadržely pět občanů země kvůli podezřením ze špionáže pro Izrael, Británii a Německo.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama