Islámský stát byl poražen. Brzy vznikne jeho nástupce, varuje profesor

Islámský stát (IS) utrpěl velkou ránu, když podle sobotního prohlášení Syrských demokratických sil podporovaných Spojenými státy přišel o svou poslední fyzickou baštu, konstatuje bezpečnostní analytik Peter Bergen. Profesor z Arizonské státní univerzity v komentáři pro server CNN připomíná, že na vrcholu své síly před čtyřmi lety organizace v Iráku a Sýrii ovládala území o velikosti Portugalska, na kterém žilo 8 milionů lidí, tedy více než čítá celková populace Bulharska.

Původní plány IS na ovládnutí Balkánu

IS provozoval kvazi-stát, který vybíral daně od milionů obyvatel a firem, což mu umožnilo financovat rozsáhlou teroristickou armádu, poukazuje profesor. Dodává, že IS přesvědčil zhruba 40 tisíc lidí z celého světa, aby se připojili k jeho samozvanému chalífátu, ale toto číslo se zásadně zmenšilo, jelikož nikdo se nechce přidat k "prohrávající straně".

Americký prezident Donald Trump, který minulý měsíc předčasně absolvoval své "vítězné kolečko", k pádu IS nepochybně přispěl, připouští Bergen. Varuje však, že stále existují podmínky pro vznik a růst podobně nebezpečných teroristických skupin.

Jakou zásluhu má Trump?

Trumpova administrativa podle analytika výrazně změnila realitu boje s IS v Sýrii, když vyzbrojila kurdské síly a posílila americkou vojenskou přítomnost v zemi. "Byla to však Obamova administrativa, která v roce 2016 iniciovala operaci na znovudobytí Mosulu, druhého největšího města v Iráku, kde IS prvně vyhlásil svůj chalífát," píše odborník. Doplňuje, že za Obamy přišla organizace o klíčová irácká města Fallúdža, Ramádí a Tikrít.

Obamova administrativa se zároveň obávala "plíživé intervence" v Sýrii, a tak zastropovala americkou vojenskou přítomnost v zemi na 500 vojáků, vysvětluje Bergen. Podotýká, že v posledních měsících Obamova druhého funkčního období vedl jeho kabinet debatu, zda vyzbrojit syrské Kurdy, kteří byli nakonec klíčovou silou při dobytí Rakky, metropole IS.

Panovaly obavy, aby Washington tímto krokem nerozhněval Ankaru, která považuje syrské Kurdy za blízké spojence kurdských teroristů v Turecku, uvádí analytik. Doplňuje, že Obamův tým o takové možnosti diskutoval tak dlouho, že mu nakonec skončil mandát, a když svůj plán prezentoval nové dministrativě, tehdejší Trumpův poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn ho údajně zamítl, jelikož nový šéf Bílého domu a jeho spolupracovníci chtěli situaci posoudit sami.

"Poté, co Trump nastoupil do úřadu, schválil plán na vyzbrojení kurdských sil v Sýrii a dramaticky navýšil počet amerických vojáků z 500 na 2.000," pokračuje expert. Připomíná, že současný prezident poskytl také vojenským velitelům větší volnost na Bílém domu při vedení akcí proti IS   

Pár dní předtím, než byla v říjnu 2017 osvobozena Rakka, se Trump v médiích vychvaloval a prohlašoval, že "totálně změnil" pravidla vedení války a postoj americké armády a deklaroval, že pokud by byl prezidentem dříve, IS utrpěl porážku již dávno, nastiňuje odborník. Přizvává, že Trump si určitě může přičíst k dobru svůj podíl na porážce této organizace, ale zdůrazňuje, že strategie předchozího amerického prezidenta byla velmi podobná.

Obama i Trump nespoléhali na velký počet amerických vojáků, ale spíše na speciální jednotky, které radily místním silám a cvičily je, vysvětluje Bergen. Konstatuje, že pozemní boje tak vedly téměř výhradně iráčtí a syrští vojáci, a přestože Trump líčí veškerá opatření, která realizoval, jako zásadně odlišná do těch Obamových, v případě kampaně proti IS lze v postupu obou prezidentů najít více podobností než rozdílů.

Co bude dál s IS?

IS ztratil fyzické území v Iráku a Sýrii a podstatně oslabil, jelikož nedisponuje základnou pro výcvik tisícovek militantů, ale zřejmě bude nadále inspirovat útoky po celém světě jako virtuální chalífát, očekává profesor. Za skutečný problém považuje skutečnost, že na Blízkém východě nadále existují podmínky, které umožnily vzestup IS a pravděpodobně vytvoří jiné džihádistické skupiny.    

Mezi hlavní problémy patří podle Bergena hluboké sektářství, křehké a nefunkční vlády a slabá ekonomika. "Přidejte rychle rostoucí populaci na Blízkém východě a máte jedovatou směs, která bude nadále vytvářet takový typ hněvu, který živí skupiny jako IS," píše analytik.  

Je třeba se připravit, že pohrobci IS se zformují na místech jako Afghánistán, Libye či Jemen, případně v jiném slabém státě regionu, nabádá odborník. Připouští, že skupina nemusí být tak silná a masivní jako IS, ale i tak bude úspěšná.

Je nebezpečné, pokud Trump slaví konec IS a nemá toto na paměti, varuje expert. Konstatuje, že v takovém případě by současný šéf Bílého domu pouze zopakoval chybu svého předchůdce, který v lednu 2014 označil skupinu, z níž se IS vyvinul, za pouhou "juniorku" al-Káidy.

Počasí může být i v září teplotně nadprůměrné, myslí si meteorologové

16.08.2022 06:30 Letní prázdniny se chýlí ke konci, právě vstupují do své poslední čtvrtiny. Meteorologové z Českého…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Zemřel režisér Wolfgang Petersen, natočil kultovní Nekonečný příběh, Troju…

16.08.2022 21:56 Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála…

Počasí bude ode dneška tropické. Třicítky vydrží místy až do pátku

17.08.2022 06:30 Česko už dnes zasáhnou tropické teploty. Varovali před nimi meteorologové s tím, že vě většině…

Ukrajina: Ruská armáda ztratila 44.000 mužů, útočí na několika místech…

17.08.2022 10:07 Ruská vojska se snaží útočit na několika místech najednou, ve směru na Charkov a Slovjansk a u…

Čína pošle své vojáky na společné cvičení do Ruska

17.08.2022 14:16 Aktualizováno Čínská armáda vyšle své vojáky do Ruska, aby se tam zúčastnili společného vojenského cvičení. Do…

Čína pokračuje ve vojenských aktivitách kolem ostrova, tvrdí Tchaj-Wan

17.08.2022 13:12 Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že dnes zaregistrovalo 21 čínských letounů a pět čínských…

OSN se zaměřila na čínské pracovní programy pro Ujgury, mohou vést k…

17.08.2022 12:09 Pracovní a rekvalifikační programy, do kterých jsou v Číně zařazování příslušníci etnické menšiny…

Pandemie covidu v Japonsku zřejmě vedla k 8000 sebevraždám

17.08.2022 09:51 Pandemie covidu-19 vedla v období od března 2020 do června letošního roku zřejmě k 8000 sebevraždám…

Severní Korea ráno odpálila ze svého západního pobřeží dvě rakety

17.08.2022 09:12 Severní Korea dnes časně ráno odpálila ze svého západního pobřeží dvě rakety směrem ke Žlutému moři…

Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij dostala dalších šest let vězení

15.08.2022 12:40 Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij byla dnes odsouzena k dalším šesti rokům vězení. Soud v…

Na Tchaj-wan dnes přiletěla pětičlenná delegace amerického Kongresu

14.08.2022 19:02 Aktualizováno Na Tchaj-wan dnes dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu. Američtí zákonodárci mají během…

Obří exploze otřásla obchodním centrem v Jerevanu

14.08.2022 13:55 Obří exploze dnes otřásla obchodním centrem Surmalu v arménské metropoli Jerevan. Při výbuchu…

Počet obyvatel Hongkongu klesl nejvíce za 60 let

14.08.2022 08:33 Počet obyvatel Hongkongu se meziročně snížil o 1,6 procenta na přibližně 7,29 milionu, za poslední…

Související:

Právě se děje

reklama