Malajsijská policie při vyšetřování masových hrobů pochybila, tvrdí lidskoprávní organizace

Malajsijská policie zřejmě pochybila při vyšetřování masových hrobů se 139 těly, které se našly v roce 2015 u hranic s Thajskem. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila malajsijská parlamentní komise pro lidská práva a lidskoprávní organizace Fortify Rights. Podle ní jsou malajsijské bezpečnostní složky podezřelé, že se snažily bránit výkonu spravedlnosti.

Malajsie
doporučujeme

Policie v květnu 2015 oznámila, že na severu země nedaleko hranice s Thajskem objevila masové hroby s ostatky 139 těl běženců. Hroby byly nalezeny v džungli v blízkosti opuštěných táborů, které zřejmě využívali převaděči k věznění uprchlíků. Šlo zejména o migranty z chudého Bangladéše a běžence z řad diskriminované muslimské menšiny Rohingů z Barmy. Hroby byly odhaleny také na thajské straně hranice.

Podle dnes vydané zprávy, která se zakládá na více než 270 výpovědích svědků, přeživších, pašeráků či vládních úředníků, malajsijské úřady o těchto táborech věděly už čtyři měsíce před tím, než informovaly veřejnost. Bezpečnostní složky údajně v lednu 2015 provedly razii v jednom z táborů, v němž byli migranti drženi v klecích. Později areál odstranily, čímž podle autorů zprávy zničily také důkazy, které mohly později pomoci při vyšetřování.

Exhumace těl byla provedena až v květnu, což podle odborníků ztížilo určení příčin smrti obětí. "Tyto a další faktory mohou být definovány jako bránění výkonu spravedlnosti," cituje agentura AP zprávu. Forenzní tým byl schopen určit příčinu smrti u tří obětí, ostatní těla byla už v příliš vysokém stádiu rozkladu.

Husté lesy jižního Thajska a severní Malajsie byly hlavní zastávkou pro převaděče přepravující běžence z Barmy a Bangladéše. Uprchlíky obvykle nejprve lodí převezli na jih Thajska a pak je měli převést pěšky přes thajsko-malajsijskou hranici. Často však běžence zavřeli do táborů vybudovaných podél hranice a vydírali rodiny s požadavkem dalších peněz.

V Malajsii byli v souvislosti s tragédií na severu země odsouzeni čtyři lidé a v sousedním Thajsku 62 lidí, včetně devíti thajských úředníků. Podle dnes vydané zprávy by členové syndikátu pro obchodování s lidmi měli čelit obvinění ze zločinů proti lidskosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co prozradila nová zpráva OSN o Severní Koreji? Analytik má ve věci jasno

09.08.2020 00:01 NÁZOR - Severokorejský režim považuje své odstrašující jaderné zbraně za klíčový trumf, obchází…

V Thajsku byli zadrženi vůdci protestního hnutí, demonstranti opět vyšli…

08.08.2020 16:50 Přes 1000 protivládních demonstrantů se dnes shromáždilo v obchodní čtvrti thajské metropole…

Našly se černé skříňky ze zříceného letadla v Indii, počet obětí vzrostl…

08.08.2020 11:55 Na místě páteční havárie indického letadla na jihu země byly nalezeny takzvané černé skříňky, tedy…

Firma přišla s neotřelým nápadem, jak se chránit rouškou při jídle +VIDEO

08.08.2020 10:58 Japonský řetězec italských restaurací Saizeriya představil způsob, jak upravit roušku k používání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama