Severní Korea zuří. Přepadení ambasády v Madridu má za terorismus

Únorové přepadení severokorejské ambasády v Madridu bylo znepokojivým teroristickým útokem. Prohlásil to činitel ministerstva zahraničí KLDR citovaný státní agenturou KCNA, který uvedl, že Severní Korea bedlivě sleduje spekulace, že za činem stály americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a disidentská organizace. K přepadení se tento týden přihlásila skupina Cheollima Civil Defense (CCD), která tvrdí, že se snaží svrhnout režim severokorejského diktátora Kim Čong-una. Washington podíl na incidentu odmítl.

ambasáda KLDR (Madrid)
doporučujeme

"Nelegální vniknutí a obsazení diplomatické mise a čin vyděračství jsou vážným narušením státní suverenity a pobuřujícím porušením mezinárodního práva, tyto činy nesmějí být tolerovány nikde na světě," citovala agentura Reuters komentář zmíněného severokorejského činitele v KCNA.

Skupina CCD se k činu přihlásila poté, co v úterý španělského soudce zveřejnil zprávu o vyšetřování incidentu z 22. února. Podle soudce šlo násilné přepadení ambasády KLDR, které provedl kriminální gang deseti lidí. Španělský soudce neuvedl název žádné skupiny. Podle něj byl lídrem skupiny muž s mexickými doklady žijící v USA, který vystupuje pod jménem Adrián Hong Chang, ale i dalšími jmény.

Spekulace, že skupina pracovala pro americkou CIA, popřel mluvčí amerického ministerstva zahraničí, podle něhož "vláda USA nemá s útokem na ambasádu KLDR v Madridu nic společného".

Chang podle španělského soudu pět dní po přepadení kontaktoval FBI, kterému nabídl materiál ukradený na ambasádě. Soudce neuvedl, zda americká strana nabídku přijala. FBI to odmítla potvrdit i vyvrátit. Španělská média v této souvislosti uvedla, že není jasné, proč se Chang neobrátil na CIA, kterou by takové informace spíše mohly zajímat.

CCD vešla ve známost po zavraždění Kim Čong-nama, bratra severokorejského diktátora, před dvěma lety na letišti v Malajsii. Ze zorganizování vraždy, podle vyšetřovatelů spácháné zakázanou bojovou látkou VX, jsou podezřelé severokorejské tajné služby. Po Kim Čong-namově smrti zveřejnila CCD v roce 2017 na internetu videonahrávku, v níž uvedla, že se postarala o Kim Han-sola (syna zavražděného), jeho matku a sestru.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama