Noční bitvy v Afghánistánu: Tálibán útočil na vojáky, řada mrtvých či pohřešovaných

Útok radikálního hnutí Tálibán na kontrolní stanoviště v severním a západním Afghánistánu si v noci na dnešek vyžádal životy nejméně osmi příslušníků bezpečnostních složek. S odvoláním na místního guvernéra o tom informovala agentura AP.

Taliban, Afghánistán
doporučujeme

První útok, který se stal v severní provincii Saripúl, byl zahájen v neděli večer a pokračoval do dnešních brzkých ranních hodin. Kromě pěti mrtvých byli dva příslušníci bezpečnostních složek zraněni a šest vojáků ozbrojenci podle místního guvernéra Zabíhulláha Amáního unesli. Krátce poté, co členové Tálibánu uprchli, dorazily na místo posily a opět nad kontrolními stanovišti převzaly kontrolu. Osud unesených příslušníků bezpečnostních sil je ale nejasný.

K útoku se sice zatím nikdo nepřihlásil, místní guvernér nicméně z činu obvinil hnutí Tálibán, které je v provincii aktivní a v poslední době své útoky na bezpečnostní složky znásobilo.

Příslušníci Tálibánu dnes útočili také v západoafghánské provincii Badghís, kde se zmocnili kontrolního stanoviště a zabili tři vojáky, uvedl mluvčí místního guvernéra s tím, že se další čtyři vojáci pohřešují. K tomuto útoku se Tálibán již přihlásil.

Hnutí Tálibán, které v roce 2001 svrhla mezinárodní koalice vedená Spojenými státy, bojuje proti cizím vojskům v Afghánistánu a snaží se svrhnout Západem podporovanou afghánskou vládu.

Vláda v Kábulu má pod kontrolou čím dál menší část afghánského území. Podle zprávy, kterou na konci ledna zveřejnil úřad amerického zvláštního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu (SIGAR), držela vláda asi 54 procent ze 407 okresů. Zbytek Afghánistánu je buď pod přímou kontrolou Tálibánu, nebo se o něj bojuje.

Americký vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad mezitím dnes na twitteru informoval, že dorazil do Kábulu a setkal se s představiteli afghánské vlády. "Hovořili jsme o nutnosti docílit pokroku ve vnitroafghánském dialogu," napsal.

Khalilzad vedl již několik kol jednání s Tálibánem, který odmítá vést přímé rozhovory s afghánskou vládou. Poslední jednání se uskutečnilo minulý měsíc v Kataru a podle prohlášení v něm byl zaznamenán posun. Přesto Tálibán i nadále skoro každý den útočí na afghánské vojáky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama