V Kašmíru se opět bojuje. Sedm mrtvých při indicko-pákistánské přestřelce

Přestřelka mezi indickými a pákistánskými vojáky v himálajském regionu Kašmíru si v noci na dnešek vyžádala životy sedmi lidí, a to tří pákistánských vojáků, pákistánského vesničana, Indky, mladé indické dívky a příslušníka indické polovojenské policie. S odvoláním na sdělení úřadů o tom informovala agentura AP, podle které jde o jeden z nejtragičtějších incidentů od únorového sebevražedného útoku, při kterém v indické části Kašmíru přišlo o život více než 40 lidí.

Armáda Indie
doporučujeme

Pákistánská armáda v prohlášení uvedla, že tři pákistánští vojáci v noci na dnešek přišli o život a čtvrtý byl zraněn, když na jejich pozice v pohraničním městě Rakhčikrí v Pákistánem kontrolované části Kašmíru zaútočili indičtí vojáci. Pákistánská armáda zároveň sdělila, že na indický útok reagovala. Podle pákistánské policie si indické ostřelování také vyžádalo život 70letého vesničana.

Indická armáda naopak obvinila Pákistán z ostřelování indické části Kašmíru a střelby z lehkých zbraní a doplnila, že pouze reagovala. Podle indické policie pákistánský útok zabil indickou ženu, mladou dívku a člena polovojenské policie, zatímco dalších 18 indických civilistů a pět vojáků bylo zraněno.

Islámábád a Dillí spolu od získání nezávislosti v roce 1947 vedly čtyři války, z nichž tři byly o himálajskou oblast Kašmír. Obě země, které jsou jadernými mocnostmi, si činí nárok na celý region, každá z nich ale v současnosti ovládá jen jeho část. Poslední příměří bylo uzavřeno v roce 2003.

zdroj: YouTube

Ačkoliv přestřelky mezi indickými a pákistánskými silami jsou v Kašmíru relativně časté, nejnovější incident se stal pouhých několik týdnů poté, co si útok sebevražedného atentátníka v indické části Kašmíru vyžádal životy 44 členů indické polovojenské policie.

K útoku se přihlásilo islamistické povstalecké hnutí Džajše Muhammad, které bojuje proti indické nadvládě a má zázemí v Pákistánu. Indie v reakci na útok podnikla v Pákistánu nálet, který byl podle ní namířen na pachatele únorového útoku. Pákistán následně sestřelil dvě indická vojenská letadla a zadržel jednoho pilota. Později Islámábád pilota zase předal Indům

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama