Proč Tarrant postřílel muslimy? Teror v mešitách prověří královská vyšetřovací komise

Okolnosti teroristického útoku z 15. března, při němž ve dvou mešitách na Novém Zélandu zahynulo 50 lidí, prověří královská vyšetřovací komise. Z útoku byl obviněn australský pravicový extremista. Vyšetřovatelé budou zjišťovat aktivity Australana před zločinem, včetně toho, jak získal na Novém Zélandu zbrojní průkaz a jak zakoupil zbraně a munici, jeho zahraniční kontakty či využívání sociálních sítí. Zabývat se budou i činností bezpečnostních služeb. Výsledky vyšetřování předá komise vládě do 10. prosince, oznámila dnes novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Brenton Tarrant (útočník z Christchurch)
doporučujeme

"Královská komise hraje klíčovou úlohu v naší snaze plně pochopit, co vedlo k tomuto útoku, a zajistit, aby se takový útok již nikdy neopakoval," řekla dnes Ardernová novinářům v parlamentu.

Osmadvacetiletý bělošský extremista Brenton Tarrant, který 15. března svůj útok v novozélandském městě Christchurch nahrával a přenášel v přímém přenosu na internetu, se bude zodpovídat z padesáti vražd a devětatřiceti pokusů o vraždu. Další soudní jednání s ním je plánováno na červen.

Ardernová uvedla, že Tarrant nebyl na seznamu sledovaných osob ani v Austrálii, ani na Novém Zélandu, kde v poslední době žil.

Královskou vyšetřovací komisi povede soudce novozélandského nejvyššího soudu William Young, který bude mít oprávnění nahlížet i do informací novozélandských tajných služeb. Vyšetřovatelé se budou zabývat tím, co tajné služby, policie, imigrační a další úřady o podezřelém před útokem věděly a co mohly udělat, aby vraždění zabránily.

Komise se zaměří i na to, zda bezpečnostní služby nevynakládaly příliš mnoho sil, času a peněz na sledování muslimských komunit s cílem předejít případným islamistickým útokům a neopomíjely přitom ultrapravicové skupiny.

Královská komise je nejvyšší vyšetřovací orgán v zemi a je nezávislá na vládě. Komise může předvolávat svědky k výpovědi a požadovat po organizacích, aby jí předaly potřebné dokumenty. Záleží ale na soudech a vládě, jestli se budou řídit jejími doporučeními či zjištěními.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zpochybnil čínské statistiky o COVID-19, Peking se ohradil

02.04.2020 16:56 Aktualizováno Peking se dnes ohradil proti středečním výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že…

Čínské město Šen-čen zakázalo konzumaci psů a koček. Žába k večeři nevadí

02.04.2020 13:19 Čínské město Šen-čen se v rámci opatření proti nákaze koronavirem rozhodlo zakázat konzumaci psů a…

Mezi Francií a USA vypukl spor o roušky. "Bitevním polem" je Čína

02.04.2020 12:04 V Číně podle agentury AFP vypukl boj mezi Francií a Spojenými státy o ochranné pomůcky, které jsou…

Čína hlásí 35 nových případů nákazy koronavirem, šest obětí

02.04.2020 11:05 V Číně za středu přibylo 35 lidí nakažených koronavirem a šest dalších úmrtí na nemoc COVID-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy