Módí proti muslimům. Indická nacionalistická strana chce vzít Kašmíru zvláštní práva

Hinduistická nacionalistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího před nadcházejícími parlamentními volbami uvedla, že je připravena zrušit zvláštní práva, která desítky let platí pro obyvatele převážně muslimského státu Džammú a Kašmír. Tato práva mimo jiné znemožňují lidem žijícím mimo kupovat v tomto státě nemovitosti. Módího strana tvrdí, že opatření brání začlenění tohoto problematického regionu do Indie. Kritici naopak varují, že zrušení opatření může vyvolat v Kašmíru rozsáhlé nepokoje. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Módí, Naréndra (indický premiér)
doporučujeme

"Nacionalismus je naší inspirací," uvedl premiér Módí při dnešním zveřejnění volebního manifestu Indické lidové strany v ústředí BJP v Dillí.

Parlamentní volby, které se uskuteční v několika etapách, začnou v Indii ve čtvrtek. K volebním urnám bylo přizváno kolem 900 milionů lidí. Podle průzkumů veřejného mínění je Módího Indická lidová strana favoritem hlasování, oproti výsledkům z minulých voleb by si ale mohla pohoršit.

Hlavní opoziční strana Indický národní kongres vedená Ráhulem Gándhím, která se snaží spojovat s regionálními stranami, aby BJP porazila, obviňuje Módího hinduistickou stranu z porušování sekulárních základů země.

Volební manifest BJP rovněž reaguje na nespokojenost obyvatelstva ohledně nezaměstnanosti a nízkých příjmů zemědělců, které vyvolaly protesty po celé Indii.

BJP slibuje investovat do roku 2024 do infrastruktury 1,44 bilionu dolarů (skoro 33 bilionů Kč), což by mělo přispět kromě jiného k vytvoření pracovních míst pro mladé lidi. Plánuje také změny daňového systému.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Život s koronavirem: V časech paniky je v Pekingu problém i návštěva holiče

24.02.2020 18:30 Potřebujete v Pekingu oholit či ostříhat? Možná si budete muset počkat, protože v časech…

Čína hlásí dalších 150 obětí koronaviru, platí zákaz konzumace divoce…

24.02.2020 14:04 Aktualizováno Obětí nového koronaviru se v pevninské Číně stalo již 2592 lidí, po dnešním oznámení dalších 150…

Jižní Korea má už 833 případů nákazy Covid-19, pozornost se obrací na …

24.02.2020 13:50 Aktualizováno Počet lidí nakažených v Jižní Koreji novým typem koronaviru už stoupl na 833. Stalo se tak poté, co…

Trump ocenil pokrok Indie, premiéra Módího označil za přítele

24.02.2020 12:50 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes na úvod své návštěvy v Indii ocenil pokrok, kterého země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama