Módí proti muslimům. Indická nacionalistická strana chce vzít Kašmíru zvláštní práva

Hinduistická nacionalistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího před nadcházejícími parlamentními volbami uvedla, že je připravena zrušit zvláštní práva, která desítky let platí pro obyvatele převážně muslimského státu Džammú a Kašmír. Tato práva mimo jiné znemožňují lidem žijícím mimo kupovat v tomto státě nemovitosti. Módího strana tvrdí, že opatření brání začlenění tohoto problematického regionu do Indie. Kritici naopak varují, že zrušení opatření může vyvolat v Kašmíru rozsáhlé nepokoje. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Módí, Naréndra (indický premiér)
doporučujeme

"Nacionalismus je naší inspirací," uvedl premiér Módí při dnešním zveřejnění volebního manifestu Indické lidové strany v ústředí BJP v Dillí.

Parlamentní volby, které se uskuteční v několika etapách, začnou v Indii ve čtvrtek. K volebním urnám bylo přizváno kolem 900 milionů lidí. Podle průzkumů veřejného mínění je Módího Indická lidová strana favoritem hlasování, oproti výsledkům z minulých voleb by si ale mohla pohoršit.

Hlavní opoziční strana Indický národní kongres vedená Ráhulem Gándhím, která se snaží spojovat s regionálními stranami, aby BJP porazila, obviňuje Módího hinduistickou stranu z porušování sekulárních základů země.

Volební manifest BJP rovněž reaguje na nespokojenost obyvatelstva ohledně nezaměstnanosti a nízkých příjmů zemědělců, které vyvolaly protesty po celé Indii.

BJP slibuje investovat do roku 2024 do infrastruktury 1,44 bilionu dolarů (skoro 33 bilionů Kč), což by mělo přispět kromě jiného k vytvoření pracovních míst pro mladé lidi. Plánuje také změny daňového systému.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama