V Indii začnou volby. Módí opět premiérem? Pomohl mu teror v Kašmíru

Favoritem parlamentních voleb v Indii, které začnou ve čtvrtek 11. dubna, je vládnoucí koalice premiéra Naréndry Módího. Vyplývá to z průměrných výsledků získaných ve čtyřech průzkumech veřejného mínění, o nichž dnes informovala agentura Reuters. Podle nich má koalice vedená Módího Indickou lidovou stranou (BJP) šanci získat těsnou většinu 273 křesel v 543členném parlamentu. V minulých volbách Módího aliance získala více než 330 mandátů.

Módí, Naréndra (indický premiér)
doporučujeme

Většina institutů provádějících průzkumy veřejného mínění uvedla, že při rozhodování voličů očividně převážily obavy o bezpečnost země nad tématy týkajícími se každodenního života občanů, jako je zaměstnanost či ceny zemědělských produktů.

Módímu podle agentur pro výzkum veřejného mínění pomohlo zvýšit popularitu nedávné napětí mezi Indií a jejím rivalem Pákistánem, které vzniklo, když při sebevražedném atentátu zahynulo v únoru v konfliktním indickém státě Džammú a Kašmír 44 členů indické polovojenské policie. Indie obviňuje Pákistán, že podporuje islamistické hnutí, které se k útoku přihlásilo. Islámábád to ale popírá.

"Je to možná poprvé v moderních dějinách Indie, kdy bezpečnostní otázky získávají převahu nad otázkami základní obživy," uvedla agentura CV. "Indická lidová strana se nedokázala dostatečně odlišit od Indického národního kongresu v části svého programu zaměřené na každodenní problémy řadových občanů a ekonomické zájmy... Ohledně reakce na hrozby násilí ale stejná skupina respondentů viděla jasný rozdíl," dodala agentura CV.

Hlavní opoziční strana Indický národní kongres (INK) a její spojenci by podle průzkumů veřejného mínění měli v nadcházejícím hlasování více než zdvojnásobit počet svých křesel na zhruba 141.

Agentura Reuters nicméně připomíná, že předvolební průzkumy s tisíci respondentů jsou v Indii poměrně nespolehlivé vzhledem k populaci země. Ta dosahuje 1,3 miliardy lidí, z nichž 900 milionů jsou oprávnění voliči.

Indický národní kongres obviňuje Indickou lidovou stranu, že použila odvetné nálety na údajné cíle radikálů v sousedním Pákistánu jako politický nástroj. INK místo toho zdůrazňuje jako hlavní body svého programu vytvoření pracovních míst, řešení nespokojenosti zemědělců a podporu práv žen. Pro nejchudší rodiny slibuje Indický národní kongres roční příspěvek 72.000 rupií (přes 23.000 Kč).

Volby se uskuteční v sedmi etapách - 11., 18., 23. a 29. dubna a 6., 12. a 19. května. Sčítání hlasů je plánováno na 23. května, kdy by podle Reuters měly být jasné i výsledky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

V Indii za poslední den přibylo 91.702 infikovaných koronavirem a 3403…

11.06.2021 09:26 Indie oznámila 91.702 nových případů nákazy koronavirem za poslední den a 3403 úmrtí v souvislosti…

V Indii přibylo za den přes 6000 obětí koronaviru, je to rekordní bilance

10.06.2021 08:12 V Indii přibylo za poslední den 6148 obětí covidu-19, což je podle agentury Reuters nejvyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama