Nový Zéland zpřísňuje zákony o držení zbraní. Pozor na českou firmu, varuje policie

Poslanci novozélandského parlamentu dnes schválili zpřísnění zákonů o držení zbraní. Stalo se tak poté, co minulý měsíc zahynulo při teroristickém útoku ve dvou mešitách ve městě Christchurch 50 lidí. Z vraždění byl obviněn australský pravicový extremista. Pro změnu zákona o zbraních se vyslovilo 119 poslanců, jeden byl proti, informovala agentura Reuters. Novelu musí ještě schválit novozélandská generální guvernérka.

Zbraně
doporučujeme

Osmadvacetiletý bělošský extremista Brenton Tarrant, který 15. března svůj útok ve městě Christchurch nahrával a přenášel v přímém přenosu na internetu, se bude zodpovídat z padesáti vražd a devětatřiceti pokusů o vraždu. Další soudní jednání s ním je plánováno na červen.

zdroj: YouTube

Tarrant měl zbrojní průkaz a legálně vlastnil několik zbraní. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová hned po útoku oznámila, že se zasadí o zpřísnění zákona o držení zbraní. Strana Ardernové má v parlamentu většinu, takže se schválení zákona očekávalo.

Nový Zéland se v minulosti snažil zákony o střelných zbraních zpřísnit, vždy tomu však zabránila silná zbraňová lobby a skutečnost, že na Novém Zélandu má silnou tradici lov. Podle odhadů je v zemi s pěti miliony obyvatel zhruba 1,5 milionu střelných zbraní, nový zákaz by se podle Reuters měl vztahovat asi na 13.500 z nich.

Zákaz se týká poloautomatických střelných zbraní nebo brokovnic, které se dají používat s oddělitelným zásobníkem s kapacitou více než pět střel. Vztahuje se také na doplňky používané k přeměně střelných zbraní na to, co vláda označila jako "zbraně vojenského stylu".

Prezident novozélandské policejní asociace Chris Cahill již před schválením zákona varoval před snahami některých zahraničních výrobců zákaz poloautomatických zbraní obcházet. Cahilla citoval ve svém internetovém vydání list The New Zealand Herald, který v článku z minulého týdne zmínil i výrobce z Česka.

Ve Spojených státech existuje doplněk zvaný Kali Key, který mění poloautomatické pušky typu AR-15 - použité při řadě útoků střelců po celém světě - v opakovací zbraně. Problémem je, že tento doplněk lze snadno ze zbraně zase vyjmout a puška může být znovu použita jako poloautomatická.

V Evropě je podle listu The New Zealand Herald obdobným příkladem k obcházení zákazu poloautomatických zbraní zcela nový mechanismus vyvinutý českým výrobcem zbraní. VZ 58 MARS je česká útočná puška vzoru 58, která je opatřena manuálně aktivovaným systémem MARS (Manually Activated Release System), jenž fyzicky přerušuje samonabíjecí cyklus, píše deník. Zbraň tak již nespadá do kategorie poloautomatických pušek.

"Kali Key a systém MARS jsou přesně ten typ inovací, které musí mít vláda na paměti při návrzích nových novozélandských zákonů o držení zbraní," uvedl podle listu The New Zealand Herald Cahill.

Novozélandský ministr policie Stuart Nash ujistil, že vláda "pokračující technologický pokrok" při výrobě zbraní předvídá. "Druhá fáze změn zákonů, kterou chceme zavést v červnu, na to bude reagovat," řekl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama