Vnučka číslo 129. Argentinské babičky našly další dítě odebrané matce za diktatury

Argentinská organizace Abuelas de Plaza de Mayo (Babičky z Květnového náměstí) tento týden oznámila, že našla dalšího člověka, který byl jako dítě za argentinské diktatury násilně odebrán matce. Nalezené ženě, která nyní žije ve Španělsku, je 42 let, a je 129. dítětem vypátraným hnutím babiček. Podle jejich odhadu bylo matkám nepohodlným režimu z let 1976 až 1983 násilně odebráno na 500 dětí.

Přidejte svůj názor

Vlajka Argentiny
doporučujeme

"Vnučka číslo 129 bude moci poznat svého otce, který sedí po mé pravici, a své sourozence, z nichž jeden sedí po mé levici," oznámila v úterý na tiskové konferenci Estela de Carlottová, předsedkyně nevládní organizace Abuelas de Plaza de Mayo. Podle ní ale stále zbývá "přes 300 vnoučat", které kvůli argentinské diktatuře neznají svou pravou identitu, protože je režim odebral matkám a dal jiným rodinám k adopci.

To byl i případ Normy Síntoraové, která se svým manželem Carlosem Albertem Solsonou byla v 70. letech členkou argentinské komunistické strany. V květnu 1977 ji ale vojenský režim zatkl, když byla v osmém měsíci těhotenství, a novorozenou dceru jí odebral.

A zatímco o matce ženy vypátrané ve Španělsku nejsou od zatčení v roce 1977 zprávy, její otec žije, protože se mu podařilo před represemi vojenského režimu uprchnout. "Zažil jsem tisíce bezesných nocí, než jsem se tohoto okamžiku dočkal," řekl tento týden před novináři dojatý otec, jemuž je nyní 70 let. "Pátrali jsme po ní všude a já se nikdy nevzdal naděje, že ji najdu," dodal Solsona.

Hnutí Babiček z Květnového náměstí, které vzniklo už v roce 1977 v rámci uskupení Matky z Květnového náměstí, oznámilo letos teprve první vypátranou "vnučku". Předchozím nalezených byl "vnuk" Marcos, jehož identifikaci oznámilo hnutí loni v srpnu.

Vlády vojenských junt v Argentině v letech 1976 až 1983 pronásledovaly a mučily své politické odpůrce, jichž za sedm let "zmizelo" na 30.000. "Mizení" vypadalo i tak, že lidé nepohodlní režimu byli zatčeni, mučeni a pak shazováni z letounů do moře. Podobné praktiky se děly i v jiných zemích regionu. Známý je takzvaný Plán Cóndor, který podepsali v roce 1975 v Santiagu de Chile šéfové tajných služeb Chile, Argentiny, Bolívie, Uruguaye a Paraguaye a v jehož rámci režimy těchto zemí likvidovaly své politické oponenty.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Genocida muslimských Rohingů? Soud OSN začal projednávat žalobu na Barmu

10.12.2019 16:05 Aktualizováno Mezinárodní soudní dvůr OSN se dnes začal zabývat obviněním z genocidy příslušníků menšinového…

Hrozí další erupce novozélandské sopky. Počet obětí roste, vrtulník…

10.12.2019 12:49 Aktualizováno Na šest mrtvých vzrostla bilance pondělní erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island.…

Sydney se dusí. Velkoměsto zahalil zatím nejhustší dým z lesních požárů

10.12.2019 09:41 Australské velkoměsto Sydney dnes zahalil zatím nejhustší oblak kouře od začátku lesních požárů,…

V hongkongské škole hrozil masakr. Policie našla bomby, byly v nich i…

10.12.2019 07:55 Hongkongská policie v noci na dnešek oznámila, že zneškodnila na místní střední škole dvě podomácku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama