Vnučka číslo 129. Argentinské babičky našly další dítě odebrané matce za diktatury

Argentinská organizace Abuelas de Plaza de Mayo (Babičky z Květnového náměstí) tento týden oznámila, že našla dalšího člověka, který byl jako dítě za argentinské diktatury násilně odebrán matce. Nalezené ženě, která nyní žije ve Španělsku, je 42 let, a je 129. dítětem vypátraným hnutím babiček. Podle jejich odhadu bylo matkám nepohodlným režimu z let 1976 až 1983 násilně odebráno na 500 dětí.

Vlajka Argentiny
doporučujeme

"Vnučka číslo 129 bude moci poznat svého otce, který sedí po mé pravici, a své sourozence, z nichž jeden sedí po mé levici," oznámila v úterý na tiskové konferenci Estela de Carlottová, předsedkyně nevládní organizace Abuelas de Plaza de Mayo. Podle ní ale stále zbývá "přes 300 vnoučat", které kvůli argentinské diktatuře neznají svou pravou identitu, protože je režim odebral matkám a dal jiným rodinám k adopci.

To byl i případ Normy Síntoraové, která se svým manželem Carlosem Albertem Solsonou byla v 70. letech členkou argentinské komunistické strany. V květnu 1977 ji ale vojenský režim zatkl, když byla v osmém měsíci těhotenství, a novorozenou dceru jí odebral.

A zatímco o matce ženy vypátrané ve Španělsku nejsou od zatčení v roce 1977 zprávy, její otec žije, protože se mu podařilo před represemi vojenského režimu uprchnout. "Zažil jsem tisíce bezesných nocí, než jsem se tohoto okamžiku dočkal," řekl tento týden před novináři dojatý otec, jemuž je nyní 70 let. "Pátrali jsme po ní všude a já se nikdy nevzdal naděje, že ji najdu," dodal Solsona.

Hnutí Babiček z Květnového náměstí, které vzniklo už v roce 1977 v rámci uskupení Matky z Květnového náměstí, oznámilo letos teprve první vypátranou "vnučku". Předchozím nalezených byl "vnuk" Marcos, jehož identifikaci oznámilo hnutí loni v srpnu.

Vlády vojenských junt v Argentině v letech 1976 až 1983 pronásledovaly a mučily své politické odpůrce, jichž za sedm let "zmizelo" na 30.000. "Mizení" vypadalo i tak, že lidé nepohodlní režimu byli zatčeni, mučeni a pak shazováni z letounů do moře. Podobné praktiky se děly i v jiných zemích regionu. Známý je takzvaný Plán Cóndor, který podepsali v roce 1975 v Santiagu de Chile šéfové tajných služeb Chile, Argentiny, Bolívie, Uruguaye a Paraguaye a v jehož rámci režimy těchto zemí likvidovaly své politické oponenty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Súdán se dohodly na normalizaci vzájemných vztahů, oznámil Trump

23.10.2020 20:36 Aktualizováno Izrael se dohodl se Súdánem na normalizaci vzájemných diplomatických vztahů. Podle agentury Reuters…

Soul zkoumá úmrtí lidí, kteří zemřeli po očkování proti chřipce

23.10.2020 19:49 Jihokorejský vládní zdravotní úřad dnes zopakoval, že bude pokračovat v rozsáhlém programu očkování…

Trumpův výrok o špinavém vzduchu vyvolal v Indii bouři

23.10.2020 18:20 Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil…

Greenpeace varuje: Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může poškodit…

23.10.2020 14:25 Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama