V Indii začaly parlamentní volby, v etapách potrvají až do května

V Indii dnes začaly parlamentní volby, které se uskuteční v sedmi etapách v průběhu dubna a května. Favoritem hlasování je vládnoucí nacionalistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího, jejím hlavním soupeřem bude opoziční Indický národní kongres (INK) v čele s Ráhulem Gándhím z vlivné politické dynastie. Hlasování skončí 19. května a výsledky by měly být známy o čtyři dny později.

Módí, Naréndra (indický premiér)

Dnešní první etapa hlasování se koná v 91 volebních okrscích ve 20 indických státech a svazových teritoriích. Z 900 milionů oprávněných voličů bylo dnes k urnám přizváno 142 milionů. Podle reportérů agentury Reuters je o hlasování velký zájem a již od rána se před volebními místnostmi na řadě míst v zemi tvořily dlouhé fronty.

V konfliktním státě Džammú a Kašmír, který převážně obývá muslimská menšina, separatisté vyzvali ke stávce na protest proti konání voleb. V Kašmíru byly dnes uzavřeny obchody a školy a většina ulic zela prázdnotou. Hlasování zde probíhá za přísných bezpečnostních opatření a volební místnosti střeží příslušníci polovojenských sil.

Mnozí voliči v Kašmíru agentuře AP řekli, že hlasují proti straně premiéra Módího, protože je zaměřená proti muslimům a proti Kašmířanům. Indická lidová strana v posledních letech prosazuje v Indii svou politiku hinduistického nacionalismu, což podle kritiků zvýšilo náboženské napětí v zemi. Hinduisté tvoří zhruba 80 procent z 1,3 miliardy obyvatel Indie.

Vážnější volební násilnosti nejsou zatím z Indie hlášeny. Podle agentury AP si násilí dnes vyžádalo jednu oběť, jíž se stal místní vůdce regionální centristické strany Telugu déšam ve státě Ándhrapradéš, který zahynul při střetu se stoupenci regionální opoziční strany. Potyčky se odehrály i v jiných lokalitách v Ándhrapradéši.

Podle výsledků získaných ve čtyřech nedávných průzkumech veřejného mínění by vládnoucí koalice premiéra Módího mohla získat těsnou většinu 273 křesel v 545členné dolní komoře parlamentu, z níž 543 poslanců volí lid (dva členy z řad anglo-indické komunity jmenuje prezident).

Módímu podle agentur pro výzkum veřejného mínění pomohlo zvýšit popularitu nedávné napětí mezi Indií a jejím rivalem Pákistánem, které vzniklo, když při sebevražedném atentátu zahynulo v únoru v Kašmíru 44 členů indické polovojenské policie. Indie obviňuje Pákistán, že podporuje islamistické hnutí, které se k útoku přihlásilo, a Módího vláda ihned provedla v Pákistánu odvetné nálety na údajné cíle radikálů.

"Zlepšil globální postavení Indie a pomstil nás tváří v tvář nepřátelům země," prohlásil dnes na adresu premiéra 38letý majitel obchodu s mobilními telefony nedaleko volební místnosti ve státě Uttarpradéš, ze kterého vzejde vůbec nejvíc poslanců v dolní komoře federálního parlamentu. "Jsem s Módím spokojený, jen zaměstnanost by se mohla zvýšit," dodal.

Přestože se Indie nadále řadí k nejrychleji rostoucím ekonomikám světa, je Módího hospodářská politika stále častěji terčem kritiky. Růst nyní šesté největší ekonomiky světa se v posledním desetiletí zpomalil a nezaměstnanost zřejmě dosáhla nejvyšší úrovně od 70. let minulého století. I proto si Módího aliance oproti minulým volbám v roce 2014 s největší pravděpodobností pohorší.

Zlepšení ekonomické situace bylo hlavním bodem předvolební kampaně opozičního Indického národního kongresu. INK v kampani sliboval především vytvoření nových pracovních míst a také podporu nejchudších rodin a zemědělců ve venkovských oblastech, kde žijí dvě třetiny Indů.

Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité…

22.06.2021 21:58 Aktualizováno NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor…

V Indii přibylo za den méně než 50.000 nakažených

22.06.2021 15:06 Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii klesl pod 50.000. Za posledních 24 hodin indické…

UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek

22.06.2021 09:24 Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký…

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

Související:

Právě se děje