Bomba rozmetala tržiště v pákistánské Kvétě. Nejméně 16 mrtvých, řada zraněných

Nejméně 16 lidí zahynulo při dnešním výbuchu bomby na trhu v pákistánské Kvétě, která je metropolí neklidné jihozápadní provincie Balúčistán. Dalších 30 osob bylo zraněno. Oznámila to agentura Reuters, podle níž útok mířil na menšinové šíitské muslimy. Polovina obětí jsou příslušníci šíitského etnika Hazárů. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Původní informace hovořily o sedmi mrtvých.

Terorismus
doporučujeme

Podle pákistánské policie nálož explodovala na tržišti s ovocem a zeleninou na okraji Kvéty. Bomba byla ukrytá mezi pytli s bramborami.

Reuters píše, že útok se stal po zhruba ročním klidu, kdy Hazárové byli podobných akcí ušetřeni.

"Prozatím je potvrzeno 16 mrtvých - osm je z komunity Hazárů, sedm dalších tady pracovalo, jeden je z pohraniční policie," sdělil zástupce policie v Kvétě agentuře Reuters.

Na Hazáry v minulosti útočili příslušníci Tálibánu, Islámského státu i dalších sunnitských organizací, jež působí v Pákistánu i Afghánistánu. V roce 2013 při třech oddělených útocích přišlo o život 200 členů této šíitské komunity. Policie pak začala doprovázet autobusy převážející Hazáry na trh.

Stejně tak tomu bylo i dnes, avšak bomba vybuchla až uvnitř tržiště. Vůdce Hazárů požádal vládu, aby šíity chránila lépe. Islám vyznává naprostá většina Pákistánů, dvě třetiny se hlásí k sunnitské větvi, zbylí k šíitské.

Provincie Balúčistán je bohatá na přírodní zdroje, zvláště plyn, a je důležitou součástí čínského hospodářského koridoru přes Pákistán. Hraničí s Afghánistánem a Íránem. V oblasti působí řada islamistických extremistů a separatistických povstaleckých hnutí, včetně Tálibánu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama