Zatčení Assange? Před konzulátem v Sydney bylo dusno, vláda je proti trestu smrti

Zatčený zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se ve své rodné Austrálii dočkal podpory desítek lidí, kteří během dnešního protestu vyzvali Británii k jeho propuštění. Ministryně zahraničí prohlásila, že její země se rázně staví proti trestu smrti, který v krajních případech uplatňují Spojené státy žádající Británii o jeho vydání. Premiér Scott Morrison však zároveň uvedl, že pokud Assange porušil zákon, musí nést následky a že Austrálie nemá s jeho případem nic společného.

Zatčení Juliana Assangeho
doporučujeme

Britská policie zatkla sedmačtyřicetiletého Australana ve čtvrtek. Assange se sedm let skrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně v obavách z možného vydání do zahraničí. USA jej krátce po zatčení obvinily ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládního počítače, za což mu hrozí až pět let vězení. Londýn za oceán vzkázal, že Assange nebude vydán, pokud by v úvahu připadal trest smrti.

"Austrálie je zcela proti trestu smrti a je to postoj obou (hlavních politických) stran, který dlouhodobě hájíme," řekla podle agentury AP ministryně Marise Payneová v reakci na výzvy Assangeových stoupenců.

Přibližně tři desítky lidí s transparenty vyzývajícími k jeho propuštění se dnes shromáždily u britského konzulátu v Sydney.

zdroj: YouTube

Assange je podle nich symbolem svobody slova, a proto by jej Londýn neměl vydávat do USA. K výzvě za propuštění se podle AP připojila také organizace australských novinářů.

Premiér Morrison oznámil, že Assangeovi se ze strany jeho země dostane pouze běžné konzulární pomoci a že Austrálie nebude v jeho kauze vyvíjet žádnou zvláštní aktivitu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama