Čínský sociální systém: Monitorování je pro nás v Evropě něčím nepředstavitelným

Sociální systémy jsou obecně velice kontroverzním tématem a oblastí akademických debat i mediálního zkoumání, nicméně samotný pohled ze strany obyvatelstva té které zkoumané země na danou problematiku bývá často v těchto debatách opomíjen. V tomto článku proto představíme názor čínského obyvatelstva na tamější sociální monitorovací systém, který v jednom ze svých odborných článků blíže zkoumala Genia Kostka z Freie Universität v Berlíně. Článek vychází z výsledků průzkumu veřejného mínění provedeného na jaře roku 2018.

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Kreditní sociální systém

Čínský sociální monitorovací systém je pro nás na evropském kontinentu něčím nepředstavitelným. Systém, který postupně zavádějí jednotlivé čínské regionální vlády, aby mohly lépe a efektivněji kontrolovat činnost a chování svého obyvatelstva, by se navíc měl do konce roku 2020 rozrůst v komplexní celonárodní sledovací soustavu. Z technologického hlediska se jedná o velice propracovanou strukturu sociálního managementu využívající pokročilé datové technologie, z hlediska lidsko-právního se však jedná o poměrně citlivé téma. Mohli bychom se ptát, zda kreditní sociální systém (dále také SCS = Social credit system, pozn. red.) nenapomáhá k omezování, či dokonce k porušování lidských práv obyvatel Číny? Odpověď tamějších obyvatel nás Evropany může poměrně zaskočit.

Pomocí začlenění progresivních datových platforem a technologií do systému vládnutí vytvořila Čína rozsáhlý monitorovací systém, který nejenže dokáže velice dobře kontrolovat životní prostředí, ale který především efektivně provádí sociální kontrolu a management. Pomocí této kontroly mohou vládnoucí čínské elity odhalit nejčastěji se vyskytující sociální problémy, což jim v dlouhodobém horizontu může napomoci těmto a obdobným společenským problémům předejít.

Původním záměrem SCS systémů bylo zjišťování problémů v obchodní a finanční sféře, takto byla poprvé strategie SCS představena na počátku 90. let minulého století. V průběhu následujícího desetiletí se však začala začleňovat i do sféry vládnutí a v roce 2007 bylo možné napočítat téměř 20 centrálních vládních oddělení, která prvky SCS systému zavedla. Do poloviny roku 2018 zavedlo zkušební SCS systém více než 40 místních a provinčních vlád.

Zavádění systémů SCS tak postupně poměrně radikálním způsobem proměnilo tradiční čínský systém vládnutí, a to jak v sociální, tak v ekonomické dimenzi. Doposud se jedná spíše o fragmentovaný systém, v jehož jednotlivých částech přebírají iniciativu provinční a regionální čínské vlády, často ale i obchodní společnosti. Ačkoliv je systém prozatím nejednotný a necentralizovaný, a jednotlivé vlády na lokálních úrovních tak mají ponechanou určitou volnost v konkrétním nastavování a řízení, jeho jednotlivé součásti mají něco společného – každý z regionálních SCS systémů vytváří soustavu tzv. sankcí a benefitů, které ovlivňují a řídí chování jedinců, firem a dalších organizací napříč zemí. Podle způsobu chování získávají občané v různých formách a podobách buďto „odměny“, anebo naopak „tresty“. Pokud se občané či organizace chovají ilegálně a protiprávně, vede to k následným penalizacím – příkladem nejčastěji udělovaných sankcí je omezený přístup do vysokorychlostních vlaků nebo k finančním službám. V opačném případě – tedy při dodržování pravidel a legislativy, jsou lidé odměňováni například tak, že platí nižší daně anebo mají jednodušší přístup k vládním službám.

Postoj čínské veřejnosti

Primárním cílem čínské vlády je zlepšení vynucení práva a jeho dodržování napříč širokou veřejností – systém odměn a trestů považují autority za efektivní nástroj sociálního managementu. Čínská veřejnost překvapivě sdílí na kontrolní systém velice obdobný názor. Průzkum z loňského jara ukázal, že až 80 % dotázaných vyjadřuje podporu až silnou podporu se systémem SCS, 19 % jej vnímá neutrálně a zbylé 1 % projevilo v průzkumu se sociálním systémem nesouhlas.

Systém má nejvyšší podporu mezi občany s vyššími příjmy a vyšším vzděláním, kteří pocházejí z měst. Tato výseč společnosti je o systému a jeho fungování lépe informovaná, a dokáže jej tedy i lépe využít ve svůj prospěch. Logicky i proto byla zaznamenána vyšší podpora u těch obyvatel, kteří ze systému profitují. Ti uvádějí, že SCS považují za užitečný nástroj, který dělá lidi více upřímnými a zodpovědnými za své činy a který zlepšuje kvalitu jejich života.

Naopak téměř polovina respondentů pocházejících z vesnic či okrajových městských částí uvedla, že neví, jak systém přesně funguje a jak je jejich „sociální skóre“ počítáno. Z tohoto důvodu je systém na vesnicích a v odlehlejších oblastech vnímán velice negativně. Vysvětlením tohoto jevu může být i skutečnost, že lidé na vesnicích nemají stejný přístup ke všem výhodám a službám SCS, jako mají lidé ve městech a metropolích. Je pro ně tedy obtížnější ze systému profitovat.

Další spíše skeptickou část čínské populace tvoří mladší a lépe vzdělaná generace, která je nakloněna více liberálním pohledům. Z provedeného průzkumu však celkově vyplývá, že občané nepovažují sociální kreditní systém za nástroj kontroly, ale spíše za nástroj zlepšující kvalitu života a za nástroj, díky kterému se lidé stanou více upřímnými a zodpovědnými za své konání a chování a díky kterému budou více dodržovat zákony.

Z některých rozhovorů provedených v rámci průzkumu také vyplynulo, že občany příliš neznepokojuje ani skutečnost, že se vláda pomocí kontrolního systému dostane k jejich nejosobnějším informacím. Tato osobní a citlivá data jsou totiž již dávno přístupná Komunistické straně Číny. Někteří respondenti dodali, že pokud sbíraná data slouží k dobrým účelům, tak je to pro ně přijatelné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje