Rodiče oslavovali narození děvčátka. O dvě hodiny později slavili jeho druhé narozeniny

Ihned po narození jihokorejské děvčátko oslavila dva roky. Narodila se totiž jen dvě hodiny před příchodem Nového roka. V Jižní Koreji děti automaticky po Novém roce získají rok navíc.

Děti
doporučujeme

V Jižní Koreji existuje zvláštní systém výpočtu věku. Jihokorejské děti mají jeden rok v den svého narození a další rok jim připočítají první den následujícího roku, tj. 1. ledna. Díky tomu mají Jihokorejci v občance o dva roky víc, než je tomu v zahraničí.

To je i případ Lee Dong Kila, který má 32 let, v Jižní Koreji však 34. První rok své dcery si nemohl příliš užít, protože se narodila o Silvestru dvě hodiny před Novým rokem.

Lee tak oznámil radostnou novinu o narození dcery na sociálních médií a nechával si gratulovat od přátel. „ O hodinu později, když začal Nový rok, mi telefonovali znovu, aby mi pogratulovali k dvou rokům mé dcery,“ uvedl Lee.

Ti, kterým se dítě narodí na Silvestra těsně před Novým rokem, si stěžují, že mají pocit, že dva roky dítěte uběhly hrozně rychle a oni ani neměli fakticky čas si je užít. Mají též strach, že jejich děti budou v stále přísně rozdělené společnosti, kde starší jsou respektovanější, považováni za méně respektované než ti narození o něco dřív.

Někteří Jihokorejci si stěžují, že systém výpočtu věku je zastaralý a nehodí se pro tak moderní zemi. Upozorňují na to, že to vytváří zmatek při jednání s cizinci, např. zahraničními novináři. Někteří zákonodárci jej proto chtějí zrušit. 

Jihokorejky mají též své důvody, proč by si přáli zrušit tento systém. „ Je dobré být o 2 roky mladší…(speciálně) když potkáváš muže,“ citují Japan Times Choi Min-kyung. „ Je velký rozdíl mezi 26 a 28.“

Není jasné, jak systém vůbec vznikl. Možná podle doby, kterou tráví děti v děloze nebo na základně starobylého asijského numerického systému, který nemá koncept nuly.

Může to být též tím, že starým Korejcům hodně záleželo na roku, ve kterém byli narozeni podle čínského 60letého cyklu, ale bez regulérních kalendářů se moc nezajímali o specifický den, kdy byli narozeni. Proto tento den ignorovali a namísto toho slavili další rok dospělosti první den lunárního nového roku, vysvětlil kurátor Jung Yon-hak z korejského National Folk Museum serveru Japan Times.

Jak Jižní Korea začala přijímat západní kalendář, den se ustálil na prvního ledna. Japonci a Vietnamci čínský lunární cyklus opustili úplně a přijali zcela ten západní. I Severokorejci oficiálně vychází ze západního systému kalkulace věku, ale mají vlastní kalendář, který je založen na narození zakladatele KLDR, Kim Ir-sena.

Mnozí Jihokorejci jsou na tento zvláštní systém zvyklí. Nepořádají na Nový rok žádné narozeninové oslavy, ty pořádají až na den, kdy byli narozeni. Mladší lidé nicméně se považují o rok starší na Nový rok, zatímco ti starší stále používají lunární kalendář. Rodiny však pragmaticky přistupují k západnímu kalendáři a ubírají dětem roky v rodinných restauracích, které neúčtují dětem jídlo, pokud je jim 36 měsíců a méně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama