Jihokorejský prezident krotí napětí na poloostrově, vyzval ke 4. summitu s Kimem

Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes prohlásil, že je připravený na čtvrtý summit se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, aby pomohl zachránit stagnující jaderné rozhovory mezi Washingtonem a Pchjongjangem. Informovala o tom agentura AP.

Mun Če-in
doporučujeme

Munovo prohlášení následovalo poté, co Kim Čong-un minulý týden adresoval Jižní Koreji zatím nejkritičtější vyjádření. Kim uvedl, že Soul překračuje své pravomoci vyjednavače, a žádal, aby se Jižní Korea odpoutala od Washingtonu a podpořila silněji severokorejskou pozici.

Mun se s Kimem sešel v loňském roce třikrát a pomohl zprostředkovat jaderné rozhovory mezi Washingtonem a Pchjongjangem poté, co KLDR v roce 2017 vystupňovala napětí dalším jaderným testem a zkouškami raket.

"Kdykoli bude KLDR připravená, doufáme, že si Jih a Sever budou moci sednout a vést konkrétní a praktické rozhovory o způsobech, jak dále překonat to, čeho se podařilo dosáhnout na dvou summitech mezi Severní Koreou a USA," řekl Mun během setkání se svými poradci.

Mun se minulý týden ve Washingtonu sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Shodli se na důležitosti jaderných rozhovorů se Severní Koreou, ale neoznámili konkrétní plány, jak stagnující jednání znovu rozběhnout.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama