Je důvod bát se čínských technologií? Analytik naznačil, jak se změní svět

Obavy, že technologie společnosti Huawei a její bezdrátovou síť 5G může využít čínská vláda ke špionáži v jiných státech, rostou a v některých zemích, například v USA, vyvolávají možnost celkového zákazu produktů uvedené firmy, poukazuje David A. Andelman v komentáři pro server CNN. Analytik z think tanku Council on Foreign Relations dodává, že Huawei naopak odmítá, že by jeho výrobky představovaly jakékoliv bezpečnostní riziko.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Huawei, ilustrační foto
doporučujeme

Zákaz by byl krátkozraký

Nedávná zpráva NATO naznačuje, že zákaz produktů Huawei by byl ze strategického pohledu krátkozraký, konstatuje analytik. Vysvětluje, že podle Severoatlantické aliance je potřeba zavést opatření, která zajistí, že čínské úřady technologie Huawei nezneužijí, avšak zákaz by mohl připravit mnoho západních zákazníků o možnost využít špičkové produkty firmy k vývoji vlastních pokročilých bezdrátových sítí 5G.

Společnosti Huawei se podařilo v posledních letech přijít s množstvím inovací za pomoci kombinace západní technologie a vlastních prvků, nastiňuje Andelman. Očekává, že tyto snahy pravděpodobně ještě zintenzivní a pro západní uživatele je klíčové monitorovat, jak každý produkt firmy pracuje a jak je integrován do širších systémů.  

"Výzkumníci NATO zároveň doporučují, aby telekomunikační společnosti v západních zemích přišly s konkurenceschopnými alternativami k technologii Huawei 5G," pokračuje analytik. Dodává, že největšími konkurenty čínské firmy jsou finská Nokia a švédský Ericsson, ale ty zatím zaostávají.

Pokud by svět závisel na jediném dodavateli, především ze země, jakou je Čína, mělo by to podle Andelmana ničivé důsledky, jelikož globální monopol Huaweie na poli technologie 5G by Číně umožnil rychle předehnat Západ ve vývoji další generace sítě, vesmírné 6G, která se začíná objevovat na rýsovacích prknech v akademické sféře.

Finští výzkumníci například naznačují, že síť 6G umožní takové inovace, jakými jsou šaty monitorující lidské zdraví v reálném čase a rozvoj světa umělé inteligence, poukazuje analytik. Dodává, že je nasnadě si představit vojenské využití sítě 6G a že soupeření mezi Čínou a USA v dané oblasti teprve začíná.

NATO má unikátní pozici  

NATO se skládá z 29 odlišných zemí, které mají vlastní přístupy k technologickému rozvoji a míře otevřenosti trhu, tudíž nezaujalo a zřejmě ani nezaujme žádný jednotný postoj k Huawei a výzvě, kterou společnost může představovat, míní Andelman. Domnívá se, že aliance by neměla pouze pobízet své členy, aby vyvíjeli vlastní 5G technologie konkurující těm od Huawei, ale zároveň by měla přijmout společnou odpověď na hrozby pocházející z aktuálních vnějších vojenských a strategických výzev.  

"A pokud se zjistí, že Huawei usnadňuje čínskou kybernetickou špionáž či vojenské operace, příslušné země by měly nahradit technologie Huawei množstvím jiných alternativ - od poskytovatelů jako Nokia, Samsung, Qualcomm a Intel," doporučuje analytik. Zdůrazňuje, že západní vlády by měly dotovat výzkum pokročilých sítí 5G a 6G, aby zabránily jedinému hráči zaujmout zcela dominantní pozici.

V lednu 2018 například Kanada poskytla na 40 milionů dolarů společnosti Nokia na výzkum a vývoj technologie 5G, připomíná Andelman. Naznačuje, že NATO by mohlo přijmout kanadský příklad jako model pro koordinaci partnerství mezi aliancí a soukromým sektorem a navýšení prostředků, které by budování takového modelu umožnily, by bylo důležitým prvním krokem.  

Nástup sítě 5G a očekávání sítě 6G s mimořádnými celosvětovými výhodami, které skýtá, rychle zastíní jakýkoliv latentní strach ze zneužití této nové technologie, očekává analytik. Dodává, že podobné obavy by neměly brzdit inovace, které jsou nevyhnutelné v každé fázi vývoje. "Ale obezřetnost je zrovna tak na místě a NATO samotné má unikátní pozici, aby se v tomto ujalo vůdčí role," uzavírá Andelman.

Loading...
Vstupte do diskuze (43)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Křesťanství mají za náboženství cizinců? Papež si v Thajsku zoufá

22.11.2019 12:58 Papež František při své návštěvě Thajska vyzval k soudržnosti mezi vyznavači různých náboženství.…

Odplata za umučeného Warmbiera. Jeho rodiče vyhlásili KLDR "válku"

22.11.2019 10:21 Rodiče amerického studenta, který zemřel po pobytu ve vězení v Severní Koreji, hodlají hledat…

Univerzita v Hongkongu je obklíčena policisty, vzdala se další skupina…

22.11.2019 08:26 Šest maskovaných prodemokratických demonstrantů z hongkongské polytechnické univerzity se dnes ráno…

Papež nešetří v Thajsku kritikou. Zastal se trpících uprchlíků, žen a dětí

21.11.2019 16:22 Aktualizováno Papež František dnes při návštěvě Thajska odsoudil vykořisťování žen a dětí. Informovala o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama