Je důvod bát se čínských technologií? Analytik naznačil, jak se změní svět

Obavy, že technologie společnosti Huawei a její bezdrátovou síť 5G může využít čínská vláda ke špionáži v jiných státech, rostou a v některých zemích, například v USA, vyvolávají možnost celkového zákazu produktů uvedené firmy, poukazuje David A. Andelman v komentáři pro server CNN. Analytik z think tanku Council on Foreign Relations dodává, že Huawei naopak odmítá, že by jeho výrobky představovaly jakékoliv bezpečnostní riziko.

Huawei, ilustrační foto

Zákaz by byl krátkozraký

Nedávná zpráva NATO naznačuje, že zákaz produktů Huawei by byl ze strategického pohledu krátkozraký, konstatuje analytik. Vysvětluje, že podle Severoatlantické aliance je potřeba zavést opatření, která zajistí, že čínské úřady technologie Huawei nezneužijí, avšak zákaz by mohl připravit mnoho západních zákazníků o možnost využít špičkové produkty firmy k vývoji vlastních pokročilých bezdrátových sítí 5G.

Společnosti Huawei se podařilo v posledních letech přijít s množstvím inovací za pomoci kombinace západní technologie a vlastních prvků, nastiňuje Andelman. Očekává, že tyto snahy pravděpodobně ještě zintenzivní a pro západní uživatele je klíčové monitorovat, jak každý produkt firmy pracuje a jak je integrován do širších systémů.  

"Výzkumníci NATO zároveň doporučují, aby telekomunikační společnosti v západních zemích přišly s konkurenceschopnými alternativami k technologii Huawei 5G," pokračuje analytik. Dodává, že největšími konkurenty čínské firmy jsou finská Nokia a švédský Ericsson, ale ty zatím zaostávají.

Pokud by svět závisel na jediném dodavateli, především ze země, jakou je Čína, mělo by to podle Andelmana ničivé důsledky, jelikož globální monopol Huaweie na poli technologie 5G by Číně umožnil rychle předehnat Západ ve vývoji další generace sítě, vesmírné 6G, která se začíná objevovat na rýsovacích prknech v akademické sféře.

Finští výzkumníci například naznačují, že síť 6G umožní takové inovace, jakými jsou šaty monitorující lidské zdraví v reálném čase a rozvoj světa umělé inteligence, poukazuje analytik. Dodává, že je nasnadě si představit vojenské využití sítě 6G a že soupeření mezi Čínou a USA v dané oblasti teprve začíná.

NATO má unikátní pozici  

NATO se skládá z 29 odlišných zemí, které mají vlastní přístupy k technologickému rozvoji a míře otevřenosti trhu, tudíž nezaujalo a zřejmě ani nezaujme žádný jednotný postoj k Huawei a výzvě, kterou společnost může představovat, míní Andelman. Domnívá se, že aliance by neměla pouze pobízet své členy, aby vyvíjeli vlastní 5G technologie konkurující těm od Huawei, ale zároveň by měla přijmout společnou odpověď na hrozby pocházející z aktuálních vnějších vojenských a strategických výzev.  

"A pokud se zjistí, že Huawei usnadňuje čínskou kybernetickou špionáž či vojenské operace, příslušné země by měly nahradit technologie Huawei množstvím jiných alternativ - od poskytovatelů jako Nokia, Samsung, Qualcomm a Intel," doporučuje analytik. Zdůrazňuje, že západní vlády by měly dotovat výzkum pokročilých sítí 5G a 6G, aby zabránily jedinému hráči zaujmout zcela dominantní pozici.

V lednu 2018 například Kanada poskytla na 40 milionů dolarů společnosti Nokia na výzkum a vývoj technologie 5G, připomíná Andelman. Naznačuje, že NATO by mohlo přijmout kanadský příklad jako model pro koordinaci partnerství mezi aliancí a soukromým sektorem a navýšení prostředků, které by budování takového modelu umožnily, by bylo důležitým prvním krokem.  

Nástup sítě 5G a očekávání sítě 6G s mimořádnými celosvětovými výhodami, které skýtá, rychle zastíní jakýkoliv latentní strach ze zneužití této nové technologie, očekává analytik. Dodává, že podobné obavy by neměly brzdit inovace, které jsou nevyhnutelné v každé fázi vývoje. "Ale obezřetnost je zrovna tak na místě a NATO samotné má unikátní pozici, aby se v tomto ujalo vůdčí role," uzavírá Andelman.

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Související:

Právě se děje