KLDR zřejmě v Jongbjonu obohacuje uran pro jaderné bomby

Satelitní snímky pořízené minulý týden nad KLDR ukazují pohyb v hlavním jaderném středisku Jongbjonu, který může být spojen s obohacováním uranu pro jaderné bomby. V úterý to oznámilo washingtonské Středisko pro strategická a mezinárodní studia (CSIS).

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Severní Korea (KLDR) - jaderné středisko Jongbjon
doporučujeme

Snímky zachycují pět speciálních železničních kontejnerů, které se nacházejí poblíž zařízení na obohacování uranu a radiochemické laboratoře.

Podle analýzy CSIS může jít o důkaz přepravy radioaktivního materiálu k obohacování, protože právě takové kontejnery KLDR ke stejným účelům dříve používala. Pokud je takový závěr správný, pak ukazuje, jaké následky má neúspěch druhého americko-severokorejského summitu, který se v únoru konal v Hanoji.

I když se severokorejský vůdce Kim Čong-un zavázal, že zmrazí testy jaderných a raketových zbraní, KLDR podle amerických činitelů dál vyrábí materiál, který může být zpracován pro užití v jaderných bombách. Minulý měsíc dal Pchjongjang najevo, že může své zdrženlivé stanovisko k testům přehodnotit, pokud se Washington neodhodlá k ústupkům.

Na snímcích, které zkoumá CSIS, je rovněž patrný velký stavební jeřáb vztyčený na silnici západně od jaderného reaktoru. K jakým účelům slouží, není podle expertů zatím jasné.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstranti v Hongkongu ostrouhali. Lamová nepadla, má podporu Číny

16.12.2019 12:28 Čínský prezident Si Ťin-pching dnes znovu vyjádřil podporu hongkongské správkyni Carrie Lamové,…

Kim zbytečně provokuje? USA odmítly ultimátum a vyzývají KLDR k jednání

16.12.2019 08:54 Spojené státy nepřistoupí na severokorejskou lhůtu, aby do konce roku zmírnily své požadavky.…

Otřesné. Ženu prodali do Číny, domů se vrátila na pokraji smrti

15.12.2019 18:38 Aktualizováno Samíju Davídovou prodala její rodina jako nevěstu do Číny, tam ale strávila pouhé dva měsíce. Když…

Velmi silné zemětřesení zasáhlo Filipíny. Řítily se domy, zahynula malá…

15.12.2019 11:04 Aktualizováno Filipínský ostrov Mindanao dnes postihlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Americká geologická služba…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama