V Indonésii skončily nejsložitější volby na světě, ve hře je i budoucnost islámu

V Indonésii se dnes uskutečnily prezidentské, parlamentní a místní volby, které jsou největšími a nejsložitějšími jednodenními volbami na světě. Poslední z 800.000 volební místnosti se uzavřely krátce po 08:00 SELČ. Pro hlasování se registrovalo 192,8 milionu oprávněných voličů.

Přidejte svůj názor

Indonésie, ilustrační foto
doporučujeme

V předvolebních kampaních se kandidáti soustřeďovali především na ekonomické otázky, ale ve hře je i budoucí podoba islámu v největší muslimské zemi světa.

V nejostřeji sledovaných prezidentských volbách usilovala o znovuzvolení nynější hlava státu Joko Widodo, bývalý obchodník s nábytkem, který zahájil politickou kariéru jako starosta malého města a později proslul jako guvernér metropole Jakarty. Jeho hlavním protivníkem je bývalý generál Prabowo Subianto spojený s někdejším režimem diktátora Suharta. Ve volebním souboji v roce 2014 se Widodovi podařilo Subianta porazit.

Podle posledních průzkumů veřejného mínění měl Widodo před Subiantem dvouciferný náskok, což ale opozice zpochybnila a tvrdila, že Subianto s prezidentem drží krok.

Indonésie je tvořena 17.000 ostrovy a zahrnuje tři časová pásma, takže logistika voleb je komplikovaná. Volební místnosti se nejprve uzavřely v nejvýchodnějších provinciích jako Papua, o hodinu později v centrálních regionech včetně turistického ostrova Bali a nakonec v západních provinciích a v Jakartě. Na bezpečnost při hlasování dohlíželo téměř 350.000 policistů a vojáků společně s 1,6 milionu příslušníků polovojenských jednotek.

Neoficiální "rychlé součty" mají být zveřejněny jen několik hodin po skončení hlasování a vítězný prezidentský kandidát by měl být znám ještě dnes. Oficiální výsledky má volební komise oznámit v květnu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Křesťanství mají za náboženství cizinců? Papež si v Thajsku zoufá

22.11.2019 12:58 Papež František při své návštěvě Thajska vyzval k soudržnosti mezi vyznavači různých náboženství.…

Odplata za umučeného Warmbiera. Jeho rodiče vyhlásili KLDR "válku"

22.11.2019 10:21 Rodiče amerického studenta, který zemřel po pobytu ve vězení v Severní Koreji, hodlají hledat…

Univerzita v Hongkongu je obklíčena policisty, vzdala se další skupina…

22.11.2019 08:26 Šest maskovaných prodemokratických demonstrantů z hongkongské polytechnické univerzity se dnes ráno…

Papež nešetří v Thajsku kritikou. Zastal se trpících uprchlíků, žen a dětí

21.11.2019 16:22 Aktualizováno Papež František dnes při návštěvě Thajska odsoudil vykořisťování žen a dětí. Informovala o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama