Indonéský prezident Widodo slaví. Ve volbách porazil generála, naznačují "rychlé součty"

Při sčítání hlasů odevzdaných v dnešních indonéských prezidentských volbách vede dosavadní hlava státu Joko Widodo s náskokem osmi až dvanácti procentních bodů před svým hlavním soupeřem, bývalým armádním generálem Prabowem Subiantem. Podle agentury Reuters to oznámilo Středisko pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) a několik dalších renomovaných organizací, jež jsou oprávněné provádět neoficiální, takzvané "rychlé součty" hlasů. Výsledek byl zveřejněn po sečtení více než 80 procent hlasovacích vzorků. V parlamentních volbách, které se konaly rovněž dnes, je zatím s více než polovinou získaných hlasů v čele vládní koalice, jež podporuje prezidenta Widoda.

Přidejte svůj názor

Vlajky
doporučujeme

Washingtonské Středisko pro strategická a mezinárodní studia uvedlo, že po sečtení 88 procent hlasovacích vzorků si nynější prezident Widodo zatím připisuje 55,8 procenta hlasů a armádní generál spojený s někdejším suhartovským diktátorským režimem Subianto má 44,2 procenta hlasů.

Tento údaj odpovídá předvolebním průzkumům veřejného mínění, které přisuzovaly Widodovi dvouciferný náskok. Podobně dopadly rychlé součty nezávislé mediální skupiny Kompas (54,2 procenta ku 45,8 procenta) či indonéské agentury SMRC (54,9 procenta ku 45,1 procenta).

Neoficiální "rychlé součty" hlasů, které nabízejí organizace s akreditací od indonéských volebních úřadů, vycházejí ze vzorků z volebních místností po celé zemi. Agentura Reuters poznamenala, že tato sčítání se při předcházejících volbách ukázala jako spolehlivá. Widodův oponent Subianto však zveřejněným volebním odhadům nevěří a tvrdí, že na cestě k vítězství je on, napsala agentura Reuters.

V předvolebních kampaních se kandidáti soustřeďovali především na ekonomické otázky, ale ve hře je i budoucí podoba islámu v největší muslimské zemi světa.

Kromě prezidentských voleb rozhodovali dnes Indonésané rovněž v parlamentních a místních volbách. Jednalo se o největší a nejsložitější jednodenní volby na světě, k nimž se registrovalo 192,8 milionu oprávněných voličů.

Při sčítání hlasů z parlamentních voleb vede s více než polovinou získaných hlasů vládní koalice, která podporuje prezidenta Widoda, oznámila organizace Indo Barometer po sečtení téměř 40 procent hlasovacích vzorků.

Demokratická strana Indonésie-boj (PDI-P), jejímž je Widodo členem a která desetičlennou vládní koalici vede, by podle předběžných výsledků měla získat více než 21 procent hlasů. Druhou nejsilnější stranou v parlamentu za PDI-P se ale zřejmě stane Prabowova Strana velkého indonéského hnutí (Gerindra), která si připisuje 12,71 procenta hlasů.

Jiné organizace sčítající vzorky hlasů dávají před hnutí Gerindra na druhé místo politické uskupení Golkar, stranu bývalého diktátora Suharta. Dobře se podle agentury Reuters vedlo i islámským stranám.

Vítězný prezidentský kandidát by měl být znám ještě dnes a oficiální výsledky má volební komise oznámit 22. května.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Křesťanství mají za náboženství cizinců? Papež si v Thajsku zoufá

22.11.2019 12:58 Papež František při své návštěvě Thajska vyzval k soudržnosti mezi vyznavači různých náboženství.…

Odplata za umučeného Warmbiera. Jeho rodiče vyhlásili KLDR "válku"

22.11.2019 10:21 Rodiče amerického studenta, který zemřel po pobytu ve vězení v Severní Koreji, hodlají hledat…

Univerzita v Hongkongu je obklíčena policisty, vzdala se další skupina…

22.11.2019 08:26 Šest maskovaných prodemokratických demonstrantů z hongkongské polytechnické univerzity se dnes ráno…

Papež nešetří v Thajsku kritikou. Zastal se trpících uprchlíků, žen a dětí

21.11.2019 16:22 Aktualizováno Papež František dnes při návštěvě Thajska odsoudil vykořisťování žen a dětí. Informovala o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama