Indonéský prezident Widodo slaví. Ve volbách porazil generála, naznačují "rychlé součty"

Při sčítání hlasů odevzdaných v dnešních indonéských prezidentských volbách vede dosavadní hlava státu Joko Widodo s náskokem osmi až dvanácti procentních bodů před svým hlavním soupeřem, bývalým armádním generálem Prabowem Subiantem. Podle agentury Reuters to oznámilo Středisko pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) a několik dalších renomovaných organizací, jež jsou oprávněné provádět neoficiální, takzvané "rychlé součty" hlasů. Výsledek byl zveřejněn po sečtení více než 80 procent hlasovacích vzorků. V parlamentních volbách, které se konaly rovněž dnes, je zatím s více než polovinou získaných hlasů v čele vládní koalice, jež podporuje prezidenta Widoda.

Přidejte svůj názor

Vlajky
doporučujeme

Washingtonské Středisko pro strategická a mezinárodní studia uvedlo, že po sečtení 88 procent hlasovacích vzorků si nynější prezident Widodo zatím připisuje 55,8 procenta hlasů a armádní generál spojený s někdejším suhartovským diktátorským režimem Subianto má 44,2 procenta hlasů.

Tento údaj odpovídá předvolebním průzkumům veřejného mínění, které přisuzovaly Widodovi dvouciferný náskok. Podobně dopadly rychlé součty nezávislé mediální skupiny Kompas (54,2 procenta ku 45,8 procenta) či indonéské agentury SMRC (54,9 procenta ku 45,1 procenta).

Neoficiální "rychlé součty" hlasů, které nabízejí organizace s akreditací od indonéských volebních úřadů, vycházejí ze vzorků z volebních místností po celé zemi. Agentura Reuters poznamenala, že tato sčítání se při předcházejících volbách ukázala jako spolehlivá. Widodův oponent Subianto však zveřejněným volebním odhadům nevěří a tvrdí, že na cestě k vítězství je on, napsala agentura Reuters.

V předvolebních kampaních se kandidáti soustřeďovali především na ekonomické otázky, ale ve hře je i budoucí podoba islámu v největší muslimské zemi světa.

Kromě prezidentských voleb rozhodovali dnes Indonésané rovněž v parlamentních a místních volbách. Jednalo se o největší a nejsložitější jednodenní volby na světě, k nimž se registrovalo 192,8 milionu oprávněných voličů.

Při sčítání hlasů z parlamentních voleb vede s více než polovinou získaných hlasů vládní koalice, která podporuje prezidenta Widoda, oznámila organizace Indo Barometer po sečtení téměř 40 procent hlasovacích vzorků.

Demokratická strana Indonésie-boj (PDI-P), jejímž je Widodo členem a která desetičlennou vládní koalici vede, by podle předběžných výsledků měla získat více než 21 procent hlasů. Druhou nejsilnější stranou v parlamentu za PDI-P se ale zřejmě stane Prabowova Strana velkého indonéského hnutí (Gerindra), která si připisuje 12,71 procenta hlasů.

Jiné organizace sčítající vzorky hlasů dávají před hnutí Gerindra na druhé místo politické uskupení Golkar, stranu bývalého diktátora Suharta. Dobře se podle agentury Reuters vedlo i islámským stranám.

Vítězný prezidentský kandidát by měl být znám ještě dnes a oficiální výsledky má volební komise oznámit 22. května.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za útoky na Srí Lance stojí klerik Zahrán Haším, objevily se o něm první…

23.04.2019 21:11 Aktualizováno K nedělním atentátům na kostely a hotely na Srí Lance se dnes přihlásila teroristická organizace…

Neuvěřitelný příběh. Vědci vážili dlouhou cestu z Česka do Indie, aby…

23.04.2019 17:02 Šest tisíc kilometrů od sebe dělí Prahu a Dillí, přesto se dvojice indických vědců žijící v Česku…

Čína předvedla první torpédoborec nové generace. Měly by se USA bát?

23.04.2019 17:02 Aktualizováno Čína dnes na přehlídce vojenského námořnictva představila první torpédoborec nové generace, z nějž…

Skončil islámský stát? Skryté manévry pokračují. Kdo má zájem na přesunu…

23.04.2019 16:42 Po své porážce v Iráku a Sýrii by mohl islámský stát (ISIS) přestavět svůj teroristický stát v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama