Šéf Foxconnu chce být prezidentem Tchaj-wanu, je pro sbližování s Čínou

Šéf tchajwanské společnosti Foxconn Technology Terry Gou dnes oznámil, že hodlá kandidovat v prezidentských volbách, které jsou na Tchaj-wanu plánovány na příští rok. Gou je ve své zemi nejbohatším člověkem a mimo jiné je i majitelem zámku Roztěž v Čechách.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Gou, jehož jmění se podle časopisu Forbes odhaduje na 7,6 miliardy dolarů (přes 172 miliard Kč), chce podle agentury Reuters kandidovat za opoziční Národní stranu (Kuomintang) a zúčastní se jejích primárek. Národní strana dlouhodobě prosazuje sbližování ostrova s pevninskou Čínou, což je v souladu s Gouovými obchodními zájmy v Číně, připomínají tiskové agentury.

"Pokud vyhraji primárky, budu v prezidentských volbách v roce 2020 reprezentovat Národní stranu. Pokud nebudu vybrán, pak to bude znamenat, že jsem nepracoval dostatečně tvrdě," řekl dnes novinářům Terry Gou (čínsky Kuo Tchaj-ming).

Foxconn je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě. Mezi jeho hlavní zákazníky patří americká společnost Apple, pro kterou kompletuje přístroje iPhone.

Jak upozornil server Lidovky.cz, Foxconn má velké továrny i v České republice, a to v Kutné Hoře a v Pardubicích. U Kutné Hory vlastní Terry Gou zámek Roztěž, který koupil v roce 2002 za 30 milionů dolarů. Poblíž si postavil také golfové hřiště.

Rozhodnutí šéfa Foxconnu vstoupit do volebního boje podle Reuters na ostrově znamená další ránu pro vládnoucí Demokratickou pokrokovou stranu (DPP) současné prezidentky Cchaj Jing-wen, která je tradičně vnímána jako síla odmítající sbližování s pevninskou Čínou. DPP loni v listopadu utrpěla v místních volbách porážku, opoziční Národní strana v nich naopak posílila.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Vztahy Tchaj-wanu s Čínou se za vlády prezidentky Cchaj Jing-wen zhoršily a Peking v poslední době stupňuje tlak na ostrov.

V České republice se připravuje zákon, který má po vzoru mezistátních smluv zamezit dvojímu zdanění s Tchaj-wanem. Očekává se, že Sněmovna jej chválí. Vláda zvolila formu zákona místo standardních smluv. V případě Tchaj-wanu je třeba zákona, protože Česko s ohledem na politiku jedné Číny neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát. Sněmovní zahraniční výbor dostal na posouzení návrhu měsíc.

V Česku působí kromě Foxconnu také tchajwanské firmy Acer nebo Asus. Ročně navštíví Česko zhruba 185.000 občanů Tchaj-wanu, což je třetina všech čínsky hovořících turistů. Na Tchaj-wanu jsou české firmy Škoda, TOS Varnsdorf, Veletrhy Brno, Moser, Preciosa nebo Botanicus.

Příjmy českých firem a lidí plynoucí z Tchaj-wanu jsou nyní v Česku zdaňovány bez ohledu na to, zda podléhají zdanění na Tchaj-wanu. Daň zaplacenou tam si může poplatník uplatnit jako výdaj.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Pentagonu si dupl. Jižní Korea má víc platit za vojenskou pomoc USA

15.11.2019 14:03 Americký ministr obrany Mark Esper při své dnešní návštěvě Jižní Koreje zdůraznil, že se Soul musí…

Útok v Londýně: Dav napadl hongkongskou ministryni, Čína ostře protestuje

15.11.2019 11:17 Čínská a hongkongská vláda dnes odsoudily útok demonstrantů na hongkongskou ministryni…

Demonstranti čtvrtým dnem paralyzují Hongkong, studenti střílí na policii…

14.11.2019 17:53 Aktualizováno Čtvrtým dnem paralyzují protivládní demonstrace život v Hongkongu. Kvůli ochromené dopravě i obavám…

Peklo v Austrálii pokračuje. Počet obětí katastrofálních požárů roste

14.11.2019 07:41 Počet obětí požárů na jihovýchodě Austrálie vzrostl na čtyři. V severovýchodní části…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama