KLDR odepsala Pompea, na jednání o jaderném odzbrojení ho nechce

Severní Korea si nepřeje, aby byl do rozhovorů o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova nadále zapojen americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Uvedla to dnes severokorejská státní média, podle nichž šéf americké diplomacie nese vinu za to, že rozhovory stagnují. Pchjongjang chce, aby ho nahradil člověk, který je "v jednání opatrnější a vyzrálejší".

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Mike Pompeo s Kim Čong-Unem
doporučujeme

"Obávám se, že pokud se Mike Pompeo bude nadále účastnit rozhovorů... pak se tyto rozhovory opět zhroutí," řekl šéf oddělení pro americké záležitosti na severokorejském ministerstvu zahraničí Kwon Čong-kun oficiální tiskové agentuře KCNA. "Proto doufáme, že v případě obnovy dialogu se Spojenými státy nebude naším protějškem v jednání Mike Pompeo," dodal.

Šéf americké diplomacie je severokorejské straně trnem v oku již dlouhou dobu. Minulý měsíc severokorejský režim obvinil Mikea Pompea a poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona z neúspěchu summitu USA-KLDR, který se konal v únoru ve vietnamské metropoli Hanoji a skončil bez dohody.

Únorové setkání vůdce KLDR Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa údajně ztroskotalo na tématu sankcí, které byly na KLDR uvaleny za její jaderné a raketové zbrojní programy. Pompeo a Bolton "vytvořili atmosféru nepřátelství a nedůvěry, a tím znemožnili konstruktivní snahu o jednání mezi nejvyššími představiteli obou zemí", uvedla tehdy náměstkyně ministra zahraničí KLDR Čche Son-hui.

V loňském roce zase Severní Korea přirovnala Pompea ke gangsterům. Po jedné z jeho cest do KLDR Pchjongjang odsoudil "gangsterské" požadavky, které Pompeo vznáší při vyjednávání o jaderném odzbrojení na Korejském poloostrově.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínská snaha stát se vůdčí mocností je v troskách? Analytik má jasno

27.05.2020 00:01 NÁZOR – Po půlstoletí pozoruhodného růstu se může čínský postup k velmocenskému statutu stát obětí…

Afghánská vláda propustí dalších 900 vězňů z řad Tálibánu, chce zabránit…

26.05.2020 13:18 Afghánská vláda dnes plánuje propustit dalších 900 vězňů z řad povstaleckého hnutí Tálibán. Podle…

Čína chystá právní předpis na vlastní formu GDPR

26.05.2020 11:10 Právo na ochranu soukromí a na ochranu osobních údajů se chystá zakotvit Čína ve svém prvním…

Politolog: Trump chce jednat z pozice síly, nastává nová strategická…

26.05.2020 00:01 NÁZOR - Americký prezident Donald Trump je často obviňován z nepředvídatelnosti, ale v mnoha…

Související:

Právě se děje

Další zprávy