Teroristé napadli ministerstvo v Kábulu. Sedm mrtvých, bitva trvala šest hodin

Při atentátu na afghánské ministerstvo informací v Kábulu dnes zahynulo sedm lidí. Útok začal kolem poledne místního času sebevražedným atentátem, následně propukla střelba. Mezi mrtvými jsou čtyři civilisté a tři policejní důstojníci, dalších osm civilistů utrpělo zranění. Přestřelka trvala šest hodin, než se situaci podařilo dostat pod kontrolu, uvedla britská BBC. Jak připomněla agentura AP, útok následuje po zrušení mírových rozhovorů svolaných do katarského Dauhá k ukončení afghánského konfliktu.

Terorismus
doporučujeme

U budovy ministerstva nejprve odpálil bombu sebevražedný atentátník a uvolnil cestu komplicům, kteří se tak mohli dostat do přísně střeženého objektu.

"Viděli jsme střelce, který se snažil dostat přes dveře do kanceláře, tak jsme začali utíkat. Střílel po nás a křičel: Všechny tady zabiju," popsala jedna z žen, která na ministerstvu pracuje.

Z kanceláře se jí podařilo utéct společně s několika kolegyněmi. Na záběrech, které přinesla televize, bylo vidět lidi utíkající před střelbou a explozemi, které zasáhly osmnáctipatrovou vládní budovu, označovanou za nejvyšší v Kábulu.

Ministerstvo bylo evakuováno a policie uzavřela prostor v jeho okolí. Nejméně tři útočníci pak bojovali s afgánskými bezpečnostními složkami dlouhé hodiny, než se je podařilo pozdě odpoledne přemoci, uvedl mluvčí ministerstva vnitra Nasrat Rahímí. V blízkosti ministerstva se nachází rovněž hotel Serena, který je také silně střežen a v němž se ubytovávají cizinci.

Islamistické povstalecké hnutí Tálibán ve svém prohlášení uvedlo, že útok neprovedli jeho lidé. Útok by mohli mít na svědomí i ozbrojenci z místní odnože Islámského státu, zatím se k němu ale nepřihlásili.

V Dauhá se měly od pátku do neděle konat mírové rozhovory mezi Tálibánem a zástupci afghánské společnosti. Byly ale zrušeny a náhradní termín nebyl stanoven. Podle agentury AFP jsou důvodem zrušení rozhovorů neshody o velikosti delegace afghánské společnosti. Do Dauhá mělo odjet až 200 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama