Osmý výbuch na Srí Lance, vláda vyhlásila zákaz vycházení

Ze Srí Lanky byl ohlášen další, dnes už osmý výbuch. Předchozích sedm útoků nepřežilo přes 180 lidí. Vláda vyhlásila podle původních informací počínaje 18:00 místního času (14:30 SELČ) dvanáctihodinový zákaz vycházení. Policejní mluvčí ale sdělil, že zákaz vycházení byl vyhlášen s okamžitou platností. Na pondělí a úterý ohlásila vláda také volné dny a nechala rovněž zablokovat hlavní sociální sítě. Náměstek ministra obrany označil útoky za teroristický čin.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance (21.4.2019)
doporučujeme

Dopoledne místního času téměř souběžně otřáslo třemi kostely a třemi hotely šest výbuchů. Později byly ohlášeny ještě další dva. Při sedmém byl zasažen menší hotel na jižním předměstí a o život připravil dva lidi. Osmá exploze je hlášena z obytného komplexu na severním předměstí Kolomba. Na ulici Džampetta v Kolombu byl objeven navíc podezřelý balík a k místu byla vyslána pyrotechnická jednotka.

Náměstek ministra obrany Ruvan Vidžavardene na tiskové konferenci označil útoky za "teroristický čin spáchaný extremistickými skupinami". "Zákaz vycházení bude platit, dokud se věci nezklidní," prohlásil. Ve snaze zabránit šíření poplašných zpráv byly zablokovány hlavní sociální sítě včetně Facebooku a služby WhatsApp.

Pondělí a v úterý budou na Srí Lance kvůli bezpečnostní situaci volné dny a parlament na úterek svolal mimořádnou schůzi.

Armádní mluvčí oznámil, že bezpečnost hlavního města posílí 300 vojáků. Všechny vojenské jednotky dostaly příkaz nasadit dostatek lidí k zajištění bezpečnosti po celé zemi. Do vyšetřování dnešních událostí se zapojila i vojenská rozvědka.

Srílanská média uvádějí, že policie dostala už před deseti dny informaci o hrozících útocích na křesťanské cíle.

Dnes se staly terčem jak křesťanské kostely, tak luxusní hotely navštěvované turisty. České úřady zatím nemají informaci, že by útoky postihly občany ČR. Mezi mrtvými je ale 35 cizinců.

Většina cílů je v Kolombu a jeho okolí, jeden kostel byl napaden na východě ostrova. Zdroje se shodují, že dnešní útoky byl dobře koordinovanou akcí zaměřenou na menšinovou komunitu křesťanů v době největších křesťanských svátků - Velikonoc.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový japonský císař přijal prvního zahraničního hosta, byl jím Trump

27.05.2019 09:38 Aktualizováno Nový japonský císař Naruhito dnes ve svém paláci v Tokiu přijal amerického prezidenta Donalda…

Parlamentní volby v Indii vyhrál stávající premiér Módí

26.05.2019 20:21 Indický prezident pověřil sestavením vlády vítěze parlamentních voleb a dosavadního premiéra…

Studená válka s Čínou? Politolog varuje před katastrofálními důsledky

26.05.2019 00:01 Mnoho z nás čeká na nový "Sputnik", moment, kdy výzva Číny přiměje Spojené státy sjednotit se,…

Muslimové předstírají, že jsou kuchaři a číšníci. Hlídají, kdo porušuje…

25.05.2019 16:42 Během posvátného islámského měsíce Ramadánu se musí muslimové od úsvitu do západu slunce postit.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama