Srí Lanka: Ostrov tisíce drahokamů ničila 26 let krutá občanská válka

Srí Lanka je ostrovní stát v jihovýchodní Asii v blízkosti Indie. Od Indického poloostrova jej odděluje mělký Palkův průliv o šíři maximálně 80 kilometrů. Srí Lanka v únoru 1948 vyhlásila nezávislost na Británii a do roku 1972 se jmenovala Cejlon. Nyní je republikou v rámci britského Společenství. Oficiálním hlavním městem je Šrí Džajavardhanapura Kótté, největším městem je Kolombo, kde žije přes 750.000 lidí.

Přidejte svůj názor

Srí Lanka
doporučujeme

Srí Lanka je někdy nazývána Ostrovem tisíce drahokamů. Drahé kameny - s čajem a turistickým průmyslem - dodnes patří k hlavním produktům zdejší ekonomiky. Ve světě je však tento stát známý i konfliktem mezi většinovými buddhistickými Sinhálci a menšinou hinduistických Tamilů. Ten přerostl ve čtvrtstoletí trvající občanskou válku, která skončila v roce 2009.

Soužití dvou nejpočetnějších etnik na Srí Lance trvá přes dva tisíce let. První dorazili pravděpodobně v šestém století před naším letopočtem z oblasti Bengálského zálivu Sinhálci, Tamilové žijící na severu a východě ostrova přišli z jižní Indie o tři století později. Další část Tamilů, kteří žijí ve střední horské oblasti Srí Lanky (říká se jim i horští nebo indičtí Tamilové), přivezli z Indie v 19. století Britové, aby si zajistili levnou pracovní sílu na čajových a kaučukových plantážích.

Na Srí Lance žije 22 milionů lidí a 70 procent z nich jsou buddhisté. Přes 12 procent občanů jsou hinduisté, necelých deset procent muslimové a 7,6 procent křesťané.

V moderní historii se tamilsko-sinhálská nesnášenlivost vyhrotila po vyhlášení nezávislosti v roce 1948, kdy sinhálská většina ovládla politickou i vojenskou moc. Prosazováním buddhismu, vyhlášením sinhálštiny za jediný oficiální jazyk a zákon o zbavení občanství indických Tamilů napomohly k organizovanému odporu a prvním sinhálsko-tamilským srážkám v roce 1958. I republikánská ústava z roku 1972 přiznala tamilštině jen status pracovního jazyka orgánů místní správy v Severní a Východní provincii.

V roce 1971 vystoupili Tamilové s požadavkem autonomie a o rok později vznikla radikální povstalecká skupina Tamilští noví tygři (TNT), která v roce 1976 změnila název na Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE). Oficiální silou hájící zájmy Tamilů byla zpočátku Tamilská sjednocená osvobozenecká fronta (TULF).

Tamilové začali usilovat buď o autonomii, nebo o vlastní nezávislý stát Ílam. Nespokojenost s umírněnou politikou TULF vedla k tomu, že hlavní silou tamilského odboje se stala TNT, později LTTE, která začala útočit na orgány státní správy i na umírněné Tamily. Tygři žádali jen samostatnost.

K organizovanému ozbrojenému boji za samostatnost přešla LTTE v červenci 1983. Tamilové 23. července 1983 nejprve napadli vojenskou hlídku a následující den si protitamilský pogrom v metropoli Kolombu vyžádal stovky až tisícovky obětí. Občanská válka se rozhořela naplno. Několikrát se již schylovalo k příměří, aby se boje opět rozhořely s ještě větší intenzitou. Válku provázely masakry civilního obyvatelstva.

Kromě velkého počtu civilistů připravily sebevražedné i bombové atentáty o život například státního ministra obrany Randžána Vidžeratna, prezidenta Ranasingha Premadasu nebo indického premiéra Rádžíva Gándhího. Brutalita LTTE vedla k tomu, že organizaci zařadily západní země na seznamy teroristických organizací. Fondy na nákup zbraní a na propagandu LTTE zajišťovala tamilská diaspora.

Poprvé jednali představitelé vlády a Tamilů v červenci 1985, mírové snahy ale byly poté několikrát zmařeny opětovným násilím. Ke konci války se schylovalo v roce 2002, kdy vláda a LTTE za zprostředkování Norska uzavřely časově neomezenou dohodu o příměří. Ve stejném roce se také v Thajsku konalo po sedmi letech první kolo mírových jednání mezi vládou a představiteli LTTE. O rok později ale LTTE jednání pozastavili a poté se organizace rozpadla na dvě křídla. V lednu 2008 kvůli nekončícímu násilí ze strany separatistů od příměří odstoupila i vláda a zahájila proti povstalcům další ofenzivu.

V lednu 2009 armáda vyhlásila tzv. bezpečnostní zónu v severovýchodní oblasti ostrova, aby umožnila asi čtvrt milionu civilistů opustit území držené tamilskými povstalci a uchýlit se do oblastí pod kontrolou vlády. V květnu 2009 armáda dobyla poslední části severovýchodního pobřeží, které ještě ovládali povstalci. Přitom jen dva roky předtím povstalci ovládali asi 15.000 kilometrů čtverečních Srí Lanky.

Srílanský prezident Mahinda Radžapakse následně ohlásil vítězství v občanské válce. Definitivní tečkou války bylo oznámení rebelů z 17. května, že ukončují boje, a následující den byl na útěku zabit vládními vojsky jejich vůdce Vélupilláí Prabhákaran. Usmiřování ale postupuje jen pomalu a k nepokojům stále dochází.

Podle odhadů OSN při válce zahynulo 80.000 až 100.000 lidí. Z toho bylo 27.639 tamilských ozbrojenců, 23.327 vládních vojáků, 1155 indických vojáků a desetitisíce civilistů.

V roce 2004 byl ostrov společně s dalšími zeměmi v oblasti zasažen mohutnými vlnami cunami, které vyvolalo silné zemětřesení. Na Srí Lance zahynulo 35.000 lidí, více obětí měla jen Indonésie.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový japonský císař přijal prvního zahraničního hosta, byl jím Trump

27.05.2019 09:38 Aktualizováno Nový japonský císař Naruhito dnes ve svém paláci v Tokiu přijal amerického prezidenta Donalda…

Parlamentní volby v Indii vyhrál stávající premiér Módí

26.05.2019 20:21 Indický prezident pověřil sestavením vlády vítěze parlamentních voleb a dosavadního premiéra…

Studená válka s Čínou? Politolog varuje před katastrofálními důsledky

26.05.2019 00:01 Mnoho z nás čeká na nový "Sputnik", moment, kdy výzva Číny přiměje Spojené státy sjednotit se,…

Muslimové předstírají, že jsou kuchaři a číšníci. Hlídají, kdo porušuje…

25.05.2019 16:42 Během posvátného islámského měsíce Ramadánu se musí muslimové od úsvitu do západu slunce postit.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama