Čeští turisté na Srí Lance jsou v bezpečí, stahování klientů cestovky neplánují

Čeští turisté, kteří jsou nyní na Srí Lance s cestovními kancelářemi, jsou v bezpečí. Na dotaz ČTK to řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Dodal, že na ostrově končí hlavní turistická sezona a může tam být 300 až 400 Čechů, jak individuálně, tak s cestovními kancelářemi. Podle českého ministerstva zahraničí je v dobrovolné cestovní databázi DROZD na Srí Lance zaregistrováno 92 Čechů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Srí Lanka
doporučujeme

Podle Papeže žádná z českých cestovních kanceláří sdružených v asociaci nevyužívá hotely v lokalitě, která se dnes ráno stala terčem útoku. Cestovní kanceláře, které na ostrov jezdí, podle něj zvažují další postup a sledují, jak bude srílanská vláda na situaci reagovat.

"Zatím mi není známo, že by některá cestovní kancelář stahovala své klienty," řekl v poledne Papež v ČT. "Události se staly poměrně daleko od míst, kam české cestovní kanceláře s turisty létají," dodal s tím, že kdyby se situace vyhrotila, budou na to cestovní kanceláře reagovat.

České cestovní kanceláře podle něj cestují spíš do vnitrozemí, k moři míří na jih a jihozápad ostrova. Turisté na poznávacích zájezdech podle Papeže zájem o předčasný návrat do vlasti neprojevili a turisté v letoviscích u moře zatím situaci monitorují a zvažují.

"Ministerstvo zahraničních věcí zjišťuje situaci na místě. Varovnou sms zprávu rozeslalo 92 českým cestovatelům zaregistrovaným v databázi Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD)," uvedl Robert Řehák z ministerstva zahraničí.

"Na zastupitelský úřad se obrátilo už několik desítek lidí, ale jsou to všechno žádosti o informace, není to, že by byl někdo zraněn nebo něco horšího," řekl v poledne Řehák ČTK. "Podle odhadů zastupitelského úřadu se na Srí Lance může pohybovat v současné době kolem 300 až 500 českých turistů," dodal s tím, že kde o informace zastupitelského úřadu v Dillí, který je ve spojení s generálním konzulátem v Kolombu.

Češi se mohou obracet pro informace a případnou konzulární pomoc na české velvyslanectví v Dillí a honorární konzulát v Colombu. "V případě nouze je možné též využít nouzovou linku českého velvyslanectví v Dillí: +91 9910999460," doplnil Řehák.

Dnešní útoky na několik kostelů a hotelů na Srí Lance nepřežilo podle posledních údajů přes 180 lidí. Podle agentury AFP je mezi oběťmi také devět cizinců, jejichž národnost dosud není známa. Terčem útoků, jež se odehrály současně během půl hodiny, byly tři katolické kostely a tři luxusní hotely.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Indii po šesti týdnech končí parlamentní volby, favoritem je stávající…

19.05.2019 16:03 Aktualizováno V Indii dnes skončila sedmá a poslední fáze šest týdnů trvajících parlamentních voleb. Podle…

Čína chce rozeznávat pandí obličeje za pomoci nové aplikace

19.05.2019 14:32 Čína chce pomocí nové aplikace rozeznávat pandí obličeje. Technologie vyvinutá a užívaná v zemi pro…

IS zaútočil na ropné pole v Libyi, několik mrtvých

18.05.2019 20:49 Při útoku na ropné pole Zalla, které leží asi 760 kilometrů jihozápadně od libyjského hlavního…

Parlamentní volby v Austrálii: Opozice uznala prohru, konzervativci se z…

18.05.2019 17:56 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison poděkoval voličům, že v dnešních volbách znovu zvolili jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama