Krvavá neděle na Srí Lance: Atentátník se odpálil ve frontě na snídani

Teroristické útoky, které dnes současně cílily na několik kostelů a luxusních hotelů na Srí Lance a při nichž zemřelo nejméně 207 lidí, oživily u mnoha místních obyvatel noční můry hrůz občanské války. Ta skončila před deseti lety a nikdo nečekal, že se teror na tento turisty oblíbený ostrov vrátí. Některá média označují dnešní události na Srí Lance jako "krvavou neděli".

exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance (21.4.2019)

"V posledních deseti letech jsme si už zvykli na mírový a poklidný život, nikdo už neměl strach. To, co se stalo dnes, je hrozné," komentoval dnešní události na Srí Lance nejslavnější srílanský hráč kriketu Rošan Mahánáma. "Po tolika letech to zase začalo...šílenci zabíjejí nevinné lidi," uvedl s obavami zaměstnanec jednoho z hotelů Gamini Francis, podle něhož útoky poznamenají cestovní ruch a mnoho lidí přijde o práci.

Scény hrůzy popsal i srílanský ministr pro ekonomické reformy Harša de Silva, který navštívil po tragédii jeden z postižených kostelů a jeden z napadených hotelů v Kolombu. "Viděl jsem mnoho lidských těl i jejich částí všude kolem, byla to hrůza. Záchranářské jednotky jsou v plném nasazení, mnohé raněné jsme odvezli do nemocnic, čímž jsme doufám zachránili řadu životů," uvedl ministr.

Podle náměstka ministra obrany Ruvana Vidžavardeneho většinu útoků spáchali sebevražední atentátníci. Jeden z nich se podle svědků citovaných AFP odpálil v restauraci hotelu Cinnamon poté, co stál poklidně s talířem frontu na snídani. "Když na něj přišla řada, odpálil se," popsal scénu agentuře AFP jeden ze zaměstnanců hotelu. Útočník, který byl podle AFP Srílančan, se v hotelu ubytoval předchozí večer a psal se pod jménem Muhammad Azzam Muhammad.

Také arcibiskup Kolomba kardinál Malcolm Randžit je útoky šokován. "Neměli jsme zvláštní bezpečnostní opatření v kostelech, protože jsme ani nepomysleli, že se něco takového může u nás stát," řekl Randžit rádiu BBC. Vyzval zároveň obyvatele Srí Lanky, aby nepodlehli touze po pomstě a snažili se dál o mírové soužití.

"Byli jsme v našem pokoji ve 25. patře, když jsme ucítili silné otřesy. Běželi jsme dolů v obavě, že je zemětřesení," popsal stanici NBC explozi v restauraci v 1. patře pětihvězdičkového hotelu Shangri-La třicetiletý Akšat Saraf z Indie. "Všichni hosté byli evakuováni z hotelu, personál i záchranáři jsou skuteční hrdinové," uvedl také Saraf, který útoky označil za "opovrženíhodný akt proti lidskosti".

Útoky na Srí Lance, k nimž se dosud nikdo nepřihlásil, byly podle médií velmi dobře načasované, aby zabily co nejvíce lidí. Kostely byly plné věřících, kteří dnes slaví Boží hod velikonoční a připomínají si den, kdy podle křesťanské tradice Ježíš vstal z mrtvých.

"Všichni chceme pomoci obětem, nezáleží na tom, jakého jsou vyznání či rasy," řekl dnes BBC obyvatel Kolomba, který přišel jako řada dalších darovat krev. "Slyšel jsem sinhálštinu, tamilštinu i angličtinu," popsal své čekání ve frontě dobrovolníků, která sahala až ven z budovy.

K útokům se zatím nikdo nepřihlásil. Podle agentury AFP ale dostaly místní úřady před deseti dny varování od šéfa místní policie, že se chystají sebevražedné útoky na "prominentní kostely". Připravovat je měla radikální muslimská skupina, která loni poničila na Srí Lance buddhistické sochy, uvedla AFP.

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Související:

Právě se děje